انتخاب لنز مناسب برای عکاسی

انتخاب لنز مناسب برای عکاسی

دانستن چگونگی انتخاب لنز مناسب برای عکاسی به سبک و نوع عکاسی شما بستگی دارد. این که آیا شما روی عکاسی پرتره متمرکز هستید یا عکاسی خیابانی، منظره و غیره.  که تمامی انواع این سبکها در مجله مینیاتور بطور کامل تشریح شده است.

انواع سبکهای عکاسی:

1– عکاسی پرتره

2- عکاسی خیابانی و منظره

3- عکاسی حیات وحش

4- عکاسی ماکرو

.

.

پس از اینکه نوع عکاسی خود را مشص کردید باید فاکتورهای مهم و کاربردی لنزها را بشناسید که عبارتند از فاصله کانونی، قطر دیافراگم و سرعت لنز که تعاریف آنها بطور کامل  در مجله مینیاتور برای علاقه مندان قرار داده شده است.

فاصله کانونی:

فاصله کانونی عبارتست از فاصله بین مرکز نوری لنز و حسگر دوربین که به شکل ثابت یا متغیر در لنزها تعریف شده است. لنزهای با فاصله کانونی ثابت (پرایم) و لنزهای با فاصله کانونی متغیر در اصطلاح (زوم) نامیده میشوند. به عنوان مثال لنز 50mm یک لنز پرایم و لنز 70-24 یک لنز زوم میباشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای آموزش آنلاین

 

قطر دیافراگم:

دیافراگم به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار گرفته‌اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آن‌ها که به آن اپرچر گفته می‌شود، کنترل می‌کنند. این تیغه‌ها که به‌طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده‌اند که با بازشدن،میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد.

میزان بازبودن این روزنه توسط عددهایی تعریف می‌شود که از تقسیم فاصله کانونی بر قطر مؤثر لنز به دست می‌آید. پله‌های کامل عدد دیافراگم درعکاسی به صورت زیر می‌باشد که هرچه این عدد بزرگتر باشد دهانه دیافراگم کوچکتر و بالعکس میباشد:

45 – 32 – 22 – 16 – 11 – 8 – 5.6 – 4 – 2.8 – 2 – 1.4 – 1.2

سرعت لنز:

وقتی از سرعت لنز صحبت می کنیم در واقع به حداکثر دیافراگم آن اشاره می کنیم. به عنوان مثال لنزی با دیافراگم 1.8 سرعت بالاتری نسبت به یک لنز دیگر با دیافراگم 4 دارد.  همچنین لنزهای دارای دیافراگم بازتر عمق میدان کمتری نسبت به لنزهای دارای دیافراگم بسته تر ایجاد می کند.

لنز های مناسب برای عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره بیشتر اوقات توصیه میشود کد که از لنز های پرایم با فاصله کانونی ثابت استفاده کنید معمولا لنزهای 50 ، 85 و 105 میلیمتر برای عکاسی پرتره مناسب هستند ولی میتوان از فواصل کانونی کمتر یا بیشتر نیز استفاده کرد. همچنین لنزهای دارای دیافراگم باز باعث ایجاد عمق میدان کمتر و  پس زمینه مات میشوند که برای عکاسی پرتره بسیار مناسب است.

لنز مناسب برای عکاسی خیابانی و  منظره

برخلاف عکاسی پرتره، عکاسان منظره از لنز هایی استفاده میکنند که بتوانند کل قاب سوژه را با جزئیات بر روی حسگر دوربین ثبت کنند. این لنزها با زاویه دید عریض موسوم به لنز های واید  هستند که در دو نوع پرایم و زوم  قابل استفاده هستند. مثلا لنز 14mm یک لنز واید پرایم و 12-24 لنز واید زوم میباشد. اگر عمدتا در شرایط نورپردازی یا نور طبیعی عکاسی میکنید و یا عمق میدان بیشتری میخواهید از لنز های دارای دیافراگم بسته تر استفاده کنید اما اگر در نور کم یا در شب عکاسی میکینید و یا عمق میدان کمتری میخواهید از لنز های دارای دیافراگم باز استفاده نمایید.

لنز مناسب برای عکاسی حیات وحش

اگر قصد عکاسی در حیات وحش را دارید باید از لنز های مناسب برای این کار یعنی لنز تله فوتو استفاده کنید. معمولا لنز هایی با فاصله کانونی بین 100 تا 200 میلیمتر تله فوتو و لنز های با فاصله کانونی بیش از 300 میلیمتر سوپر تله فوتو نامیده می شوند. البته لازم به ذکر است که از لنز های تله فوتو برای عکاسی پرتره نیز میتوان استفاده کرد.

لنز مناسب برای عکاسی ماکرو

برای عکاسی از اشیای کوچک و جانداران کوچک مانند حشرات با حفظ جزئیات و کیفیت بالا باید از لنز مناسب ماکرو استفاده کنید. لنزهای ماکرو به شما این امکان را میدهند که از فاصله خیلی نزدیک از سوژه عکس بگیرید.

امیدواریم که با خواندن مطالب فوق درک بهتری از نحوه انتخاب لنز مناسب برای عکاسی داشته باشید و با انتخاب لنز مناسب از عکاسی لذت ببرید.

 

مطالب مرتبط

دوربین فیلمبرداری در مقابل DSLR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *