اصول فوکوس در عکاسی منظره

فوکوس یکی از ارکان عکاسی است. اگر در مکان مناسب فوکوس نکنید ، در بهترین حالت ، عکس های شما تا حد ممکن واضح نخواهند بود – و در بدترین حالت ، می توانند کاملاً غیر قابل استفاده باشند. موارد زیادی در فوکوس صحیح وجود دارد ، حتی در ژانری مانند عکاسی منظره ، که سوژه شما ثابت است. برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، تا آنجا که ممکن است تکنیک های خود را بهینه کنید و این همان چیزی است که این مقاله پوشش می دهد. بنابراین ، چگونه می توانید به درستی برای عکاسی از منظره فوکوس کنید؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد (Fashion)

 

روش فاصله را دو برابر کنید

اولین قدم این است که بدانید کجا فوکوس کنید. اگر در مکان مناسب فوکوس نکنید ، تمام تنظیمات و تکنیک های دوربین در دنیا نمی توانند به شما کمک کنند عکس واضحی بگیرید. خوشبختانه ، یک نقطه مناسب برای فوکوس در عکاسی از مناظر وجود دارد – جایی که به عکس های شما بیشترین جزئیات ممکن را می دهد ، جایی که پیش زمینه و پس زمینه به همان اندازه واضح هستند.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که روی “فاصله دو برابر” فوکوس کنید – دو برابر فاصله از نزدیکترین شی در عکس شما. اگر نزدیکترین شی در عکس شما یک تکه چمن است که در انتهای ترکیب شما یک متر از شما فاصله دارد ، چیزی را که حدود 2 متر فاصله دارد پیدا کنید و در آنجا فوکوس کنید. 

این روش به شما پیش زمینه و پس زمینه ای می دهد که به یک اندازه واضح باشد ، چیزی که بیشتر عکاسان دنبال می کنند. همچنین استفاده در این زمینه بسیار آسان است. چه چیزی می تواند ساده تر از ضرب یک عدد در دو باشد؟

فوکوس دستی یا فوکوس خودکار

بعد از اینکه فهمیدید کجا باید فوکوس کنید ، باید تصمیم بگیرید که به صورت دستی یا خودکار فوکوس کنید. هر دو می توانند برای عکاسی از مناظر کاملاً خوب کار کنند.

به طور کلی ، توصیه ما این است که به طور پیش فرض از فوکوس خودکار استفاده کنید ، البته به شرطی که خوب کار کند. برخی از عکاسان فکر می کنند عکاسی پیشرفته به معنای همه چیز دستی است ، از جمله فوکوس ، اما در واقع اینطور نیست.

دلیل آن ساده است: برای هر عکس تنها یک فاصله کامل مناسب برای فوکوس وجود دارد. اگر در مکان مناسب با موفقیت فوکوس کنید ، تفاوتی نمی کند که آن را دستی یا خودکار بدست آورید. در هر صورت ، عکس نهایی شما کاملاً یکسان به نظر می رسد.

بنابراین ، فوکوس دستی کامل و فوکوس خودکار کامل تصاویر یکسانی به شما می دهد. بنابراین آنچه مهم است ، سرعت فوکوس شماست – و میزان دقیق بودن آن. دلیل ساده ای که بیشتر عکاسان تمایل به فوکوس خودکار دارند این است که برای عکاسی منظره سریعتر است و همچنین دقیق است.

با این حال ، اگر در شرایطی هستید که سیستم فوکوس خودکار به طور دقیق فوکوس را قفل نمی کند ، یا اگر به فوکوس خودکار دوربین و لنز خاص خود اعتماد ندارید ، به حالت دستی بروید. این اتفاق غالباً در شب اتفاق می افتد ، یا در منظره با کنتراست بسیار کم. 

منظره یاب نوری در مقابل منظره یاب الکترونیکی

با استفاده از DSLR ، شما معمولاً می توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید: استفاده از منظره یاب نوری یا استفاده از نمای زنده در LCD پشت دوربین. کدامیک بهتر است؟ به طور کلی ، اگر از فوکوس خودکار استفاده می کنید ، نمای زنده برای عکسبرداری از چشم انداز دقیق تر است .

برای شروع ، برای فوکوس دستی روی یک منظره ، نمای زنده بسیار ضروری است. منظره یابهای DSLR امروز ، هر چقدر هم که بزرگ و درخشان باشند ، برای فوکوس دستی دقیق در نظر گرفته نشده اند. درعوض ، بهترین راه برای فوکوس دستی استفاده از سه پایه ، تغییر وضعیت در نمایش زنده و بزرگنمایی تا 100٪ روی هدف فوکوس شماست. سپس ، حلقه فوکوس دستی را به آرامی روی لنز خود بچرخانید  تا آنجا که ممکن است صحنه واضح به نظر برسد.

با استفاده از AF-ON فوکوس کنید

به طور پیش فرض ، هنگامی که دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید ، بیشتر دوربین های موجود در بازار فوکوس می کنند. این یک ویژگی خوب به نظر می رسد ، اما در واقع کاملاً محدود کننده است.

وقتی که می خواهید فوکوس را برای چند عکس پشت سر هم قفل کنید – یک وضعیت کاملاً معمول در عکاسی منظره. اگرچه فوکوس نیمه فشار فعال است ، برای قفل کردن هر چیزی ، باید مدام در فوکوس دستی سوئیچ کنید و از آن خارج شوید. به سادگی کارآمد نیست.

در عوض ، راهی وجود دارد که می تواند فوکوس را از دکمه شاتر جدا کند ، که این مشکل را حل می کند. شما می توانید هر چند وقت یکبار یا هر چند وقت یکبار فوکوس کنید و دیگر نگران تغییر کاربری روی فوکوس دستی روی لنز خود نباشید. این گزینه به عنوان دکمه AF-ON شناخته می شود.

با فشار دادن دکمه AF-ON کار دیگری غیر از فوکوس انجام نمی شود ، اما این هنوز هم مسئله بزرگی است. اگر هنوز شاتر را برای تمرکز نیمه فشار می دهید ، سعی کنید فقط برای چند هفته به AF-ON بروید. اکثر عکاسان پس از انجام این کار ، در بازگشت به سختی کار خواهند کرد.

همه دوربین ها دکمه ای با عنوان “AF-ON” ندارند ، اما تقریباً همیشه راهی برای فعال کردن آن وجود دارد. ببینید آیا می توانید یک دکمه سفارشی برای این کار اختصاص دهید یا عملکرد چیز دیگری را تغییر دهید (مثلا دکمه AE-L / AF-L). به غیر از دوربین های عکاسی و عکاسی – و اغلب حتی در آن زمان – باید بتوانید راهی برای جدا کردن فوکوس و مکانیزم های شاتر بدون مشکل پیدا کنید. این چیزی است که اکیداً توصیه می کنیم و نه فقط برای عکاسی از منظره.

حالت های فوکوس خودکار

برای عکاسی از منظره ، خبر خوب این است که شما خیلی از صحنه های غیر متحرک عکس می گیرید. این گزینه های فوکوس خودکار ، حالت فوکوس شما را بسیار ساده می کند.

دو حالت اصلی فوکوس وجود دارد: فوکوس تک سروو و فوکوس پیوسته. اساساً ، فوکوس خودکار تک سروو (بسته به دوربین شما AF-S ، AF یک عکس و غیره نیز نامیده می شود) فقط یک بار فوکوس می کند ، مهم نیست که دکمه فوکوس خود را پایین نگه دارید. هنگامی که فوکوس را قفل کرد ، کار تمام می شود.

گزینه دیگر فوکوس خودکار مداوم با سروو است (AF-C ، AI servo و غیره) که با پایین نگه داشتن دکمه فوکوس به طور مداوم فوکوس می شود. این موضوع در صورت حرکت سوژه مفید است ، زیرا دوربین شما مانند گذشته به تنظیمات خود ادامه می دهد. اما ، برای عکاسی از چشم انداز ، این حالت ممکن است باعث شود که فوکوس دوربین شما “هرز” شود و آن را پایین نگه دارید ، حتی اگر دوربین و سوژه شما هر دو ثابت باشند.

مطالب مرتبط:  استفاده از حالت P در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *