استفاده از خطوط پیشرو در عکاسی

خطوط پیشرو یا هدایتگر یکی از مهمترین ابزارهای ترکیب بندی در عکاسی هستند. خطوط پیشرو خطوطی هستند که چشم بیننده را به سمت یک نقطه خاص هدایت می کنند. این نقطه خاص می تواند یک شخص یا یک نقطه محو در پس زمینه باشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

خط پیشرو در عکاسی چیست؟

خط در عکس نقطه ای است که حرکت می کند و به سمت چیزی هدایت می شود. برخی از خطوط واضح و برخی دیگر ضمنی هستند. چشم بیننده به طور طبیعی در امتداد خطوط کشیده می شود. این خطوط می تواند خطوط عمودی افقی موازی منحنی و یا خطوط مورب باشند. یک خط پیشرو چشم بیننده را از یک قسمت عکس به قسمت دیگر عکس منتقل می کند.

اگر عکس شما خیلی شلوغ است می توانید از یک خط پیشرو استفاده کنید تا چشم بیننده را به قسمتی که از عکس که می خواهید روی آن متمرکز شود منتقل کنید. عکسهایی که دارای خطوط اصلی هستند شامل ریل ها ساختمان ها پل ها و خیابان ها می شوند. حتی ردیف های درختان و لامپ ها نیز باعث ایجاد خطوط پیشرو می شوند. معمولا خط از جلو و پایین عکس شروع می شود و چشم را به سمت داخل و بالا هدایت می کند.

تفاوت خطوط پیشرو و مسیرها

تفاوت بین خطوط پیشرو و مسیرها ساده است. یک خط پیشرو شما را به یک نقطه مورد نظر در عکس هدایت می کند ولی یک مسیر شما را به سمت یک نقطه در بی نهایت هدایت می کند.

به عنوان مثال در تصویر اول در بالا خطوط جاده شما را به سمت کوههای برفی هدایت می کند ولی در تصویر دوم خطوط جاده به صورت منحنی هستند وشما را به سمت یک نقطه محوشونده هدایت می کنند.

عکس دیگری که در زیر مشاهده می کنید تصویری از مترو لندن است.

در این عکس تعداد زیادی خط در صحنه وجود دارد. نوار روشنایی بالا و سرامیک های کف شما را به سمت انتهای تونل هدایت می کنند. قوس تکرار شونده در سقف عمق را به تصویر می کنند.

انواع خطوط پیشرو در عکاسی

خطوط افقی

استفاده از خطوط افقی یک راه عالی برای جمع آوری عناصر مختلف در عکس و همچنین کمک به ایجاد جزئیات در عکس مانند جهت و مکان است. برای جذابیت بیشتر عکس ها باید سعی کنید راهی برای استفاده خوب از این خطوط پیدا کنید تا عکس شما کسل کننده و بی روح به نظر نرسد. به تصاویر زیر دقت کنید.

در عکس اول خط افق هیجان خاصی در عکس ایجاد نمی کند. ولی در عکس دوم خط افقی آب با پیش زمینه برخورد کرده و تصویر زیبایی را بوجود آورده است.

خطوط افقی بدلیل ارتباطی که با زمین دارند به ترکیب عکس استحکام و ثبات می بخشد

خطوط عمودی

خطوط عمودی از نظر اهمیت بعد از خطوط افقی قرار می گیرند. چشم ما یک عکس را از چپ به راست به صورت افقی اسکن می کند و ابتدا خطوط افقی را می بیند و خطوط عمودی در برخورد با خطوط افقی زیبایی خاصی به عکس ما می بخشند. خطوط عمودی به نوع درک ما از یک عکس کمک می کنند و جایگاهی مهمی در هنر عکاسی دارند. یک عکس از یک درخت عمودی ممکن است درک بالندگی و احساسی معنوی را در ما فراهم کند و یا عکس یک ساختمان حس تسلط قدرت و ثبات را نشان می دهد.

با استفاده از خطوط عمودی می توان حس عمق را در عکس ایجاد نمود. به عکس زیر توجه کنید درختان همه به یک اندازه هستند اما وقتی پشت سرهم قرار می گیرند حس عمق را در عکس ایجاد می کنند.

استفاده از فواصل کانونی مختلف تاثیر به سزایی در نحوه مشاهده خطوط دارد.

برای درک این مطلب به عکس زیر دقت کنید.

خطوط منحنی

منحنی ها می توانند از نظر فیزیکی در عکس وجود داشته باشند یا به صورت ضمنی باشند. منحنی های ملموس حتی نیازی به کامل بودن ندارند. اگر وسط منحنی خالی باشد مغز به طور خودکار شکاف را پر می کند. منحنی ها اشکال مختلفی می توانند داشته باشند مانند C یا S. ولی منحنی های حالت S از نظر بصری جذابیت بیشتری دارند.

منحنی ها یک روش خوب برای هدایت چشم در عکاسی هستند. هیچگاه سوژه را در وسط منحنی قرار ندهید و سعی کنید همیشه سوژه مورد نظر خود را در انتهای منحنی قرار دهید.

خطوط مورب

خطوط مورب می توانند برای ایجاد تنش و پویایی در عکاسی استفاده شوند و چشم را به سمت خاصی هدایت کنند.

سه نوع خط مورب در عکاسی وجود دارد.

خطوط مورب واقعی

خطوط مورب ناشی از قرارگیری اشیاء در عکس

خطوط مورب ناشی از خطای دید

 

مطالب مرتبط: عکاسی در نور کم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *