LIDAR در عکاسی چیست؟

آیفون 12 پرو اولین گوشی هوشمند اپل است که در پشت اسکنر تشخیص و تابش نور (LiDAR) قرار دارد. اما LiDAR چه کاری انجام می دهد و اپل قصد دارد در آینده از آن استفاده کند؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم CRI و کاربرد آن در رینگ لایت

 

LiDAR چیست؟

یک اسکنر LiDAR با نظارت بر اینکه چه مدت طول می کشد تا یک ضربان نور (اغلب لیزر) به عقب برگردد ، فاصله بین خود و یک جسم را تعیین می کند. مانند رادار است ، مگر اینکه به جای امواج رادیویی ، از نور مادون قرمز استفاده می کند.

در حالی که رادار برای استفاده در فواصل زیاد طراحی شده است ، LiDAR به دلیل نحوه جذب نور توسط اشیا موجود در مسیر ، در مقیاس کوچکتر کار می کند. با ارسال صدها هزار پالس نوری در هر ثانیه ، اسکنرهای LiDAR می توانند مسافت و اندازه اشیا را با دقت نسبی در فواصل کوچک محاسبه کنند.

سپس می توان از این داده ها برای ساخت مدل های سه بعدی استفاده کرد که یکی از اصلی ترین کاربردهای LiDAR در پروژه های ساختمانی و مهندسی است. احتمالاً شنیده اید که از اسکن های لیزری سه بعدی برای تهیه نقشه های ساختمانی استفاده می شود – این LiDAR است.

LiDAR در واقع در بسیاری از صنایع کاربردهای زیادی دارد. باستان شناسان از آن برای تهیه مکان های حفاری استفاده می کنند و وسایل نقلیه خودمختار برای ساختن نقشه های سه بعدی از محیط اطراف خود به آن اعتماد می کنند. از LiDAR حتی برای ایجاد نقشه های بسیار واقعی و دقیق از مسیرهای مسابقه در بازی های ویدیویی ، مانند Project CARS استفاده شده است. اسلحه های تندروی پلیس نیز از LiDAR استفاده می کنند.

و اکنون ، دقیقاً مانند iPad Pro در مارس 2020 ، یک اسکنر LiDAR به آیفون 12 پرو برتر Apple آمده است.

نحوه استفاده آیفون 12 پرو از LiDAR

اپل از LiDAR کمی متفاوت از سایت ساخت و ساز استفاده می کند. این همان اصل اساسی است – برای تعیین فاصله ، تابش نور است – اما در مقیاس کوچکتر. برد موثر اسکنر LiDAR در آیفون 12 پرو (و آیپد پرو) حدود 16 فوت (5 متر) است.

هدف اصلی LiDAR در آیفون بهبود اجرای واقعیت افزوده (AR) است. این نرم افزار به شما اطلاعات مفید و دقیق بیشتری در مورد محیط اطراف آنها می دهد ، برای AR نرم تر و مطمئن تر.

 

اگر با این فن آوری آشنا نیستید ، AR به توسعه دهندگان اجازه می دهد اشیا virtual مجازی و دنیای واقعی را با هم ترکیب کنند. این از دوربین دستگاه شما استفاده می کند و به شما امکان می دهد بازی کنید ، فیلترهای تعاملی (مانند فیلترهای Snapchat) اعمال کنید ، یا محل قرارگیری مبلمان و اشیا دیگر را پیش نمایش کنید.

Pokémon Go یکی از نمونه های بازی AR موفق است که به شما امکان می دهد موجودات مجازی را در دنیای واقعی به تصویر بکشید. با استفاده از اپلیکیشن بسیار موفق Ikea ، می توانید ببینید که اکثر کاتالوگ این شرکت در خانه شما چگونه به نظر می رسد.

LEGO یکی از بسیاری از شرکت هایی است که محصولات مستقل (در این مورد مجموعه های ساختمانی) را نیز به بازار عرضه کرده است که در صورت داشتن تلفن هوشمند سازگار می توانند از طریق ویژگی های AR “زنده” شوند.

در حالی که از LiDAR اغلب برای اسکن ساختمانها و اشیا other دیگر استفاده می شود ، اسکنر در iPhone 12 Pro و iPad Pro برای اسکن دقیق اشیا accurate دقیق نیست. سباستیا د با ، که برنامه محبوب دوربین آیفون Halide را توسعه داده است ، در حالی که اثبات مفهومی به نام Esper را ایجاد کرده بود ، این موضوع را کشف کرد.

de With در وب سایت Halide نوشت: “متأسفانه ، خروجی مش توسط سیستم در حال حاضر برای ارسال به چاپگر 3D به اندازه کافی دقیق نیست.” “اما این یک نقطه شروع عالی برای یک مدل 3D است ، زیرا همه نسبت ها بسیار دقیق خواهد بود.”

در واقع ، اسکنرهای LiDAR احتمالاً در دو مورد اصلی بهبود می یابند: قرار دادن اشیا virtual مجازی (مانند برنامه های خرید) و بازی AR. این موارد از قبل در آیفون های غیر LiDAR امکان پذیر است ، اما یک لایه دقت اضافی به مواردی مانند ابعاد و فاصله دقیق یک شی object در اتاق اضافه می کند.

 

همچنین می توانید تجربه یکپارچه تری از AR را داشته باشید ، به ویژه هنگام قرار دادن موارد مجازی در دنیای واقعی. به عنوان مثال ، آیفون 12 پرو باید بهتر بتواند موارد واقعی را در پیش زمینه شناسایی کند. این باید تعاملات واقع بینانه تری را بین اشیا مجازی و واقعی ایجاد کند.

اپل همچنین قصد دارد از LiDAR برای بهبود عملکرد دوربین در نور کم استفاده کند. این “پیکسل های فوکوس” را در iPhone XS پیاده سازی کرده است ، که مارک فوکوس خودکار تشخیص فاز (PDAF) این شرکت است. این فناوری هنوز به نور بستگی دارد ، به همین دلیل حتی آخرین پیشرفتهای فوکوس خودکار نیز در تاریکی به این خوبی عمل نمی کنند.

با احساس فاصله بین آیفون و سوژه ای که از آن عکس می گیرید ، اپل می تواند به دوربین بگوید در چه فاصله ای باید فوکوس کند تا بهترین نتیجه را بگیرد. این امر باعث می شود عکس گرفتن بهتر با آیفون در تاریکی بسیار آسان تر شود ، به خصوص اگر با حالت شب ترکیب شود.

آیا LiDAR به معامله بزرگی تبدیل خواهد شد؟

در حال حاضر ، فقط دو دستگاه اپل دارای حسگر هستند. هر دو همچنین دارای قیمت بالایی هستند و دارای مانیتور “Pro” هستند ، بنابراین LiDAR در حال حاضر یک ویژگی جذاب است. با این حال ، این بدان معنا نیست که سرعت گرفتن نرم افزار کند خواهد بود. لیست جامع کیت های توسعه نرم افزار (SDK) اپل شامل ARKit است که در ژوئن 2020 به نسخه 4.0 به روز شد.

این به روزرسانی ویژگی های جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد که از LiDAR در ARKit استفاده می کند و به توسعه دهندگان امکان می دهد از سنسور جدید iPad Pro و iPhone 12 Pro استفاده کنند. SDK های این چنینی این امکان را برای برنامه نویسان فراهم می کند تا خانواده های مختلف دستگاه ها را هدف قرار دهند ، حتی اگر آخرین زنگ ها را نداشته باشند.

برنامه اپل احتمالاً شامل قرار دادن سنسورهای LiDAR در دستگاه های بیشتر با گذشت زمان است ، در حالی که توسعه دهندگان مشغول ساخت برنامه هایی هستند که از عملکرد بهتر بهره می برند. با توجه به علاقه مجدد این شرکت به این فناوری در چند نسخه اخیر نرم افزاری ، به نظر می رسد اپل شرط بندی بزرگی روی AR دارد.

 

با این حال ، بزرگترین برنامه های اپل برای LiDAR ممکن است فراتر از تبلت ها و تلفن های هوشمند باشد. حداقل ، این نظر بسیاری از تحلیلگران است ، زیرا شایعات در مورد عینک AR شایعه شده این شرکت افزایش می یابد. اگر چنین پروژه ای به نتیجه می رسید ، منطقی است که AR دقیق برای این تجربه اساسی باشد.

با تشویق توسعه دهندگان برای پذیرش AR ، اپل می تواند دسترسی به برنامه را در یک سیستم جدید پوشیدنی تسریع کند. عرضه کند در چند مدل سطح بالا روند اپل را با ویژگی های گذشته آیفون ، از جمله بازخورد لمسی ، تشخیص چهره و دوربین های متعدد دنبال می کند.

ادغام سخت افزاری که به طور مستقیم به نفع AR در دستگاه های منتخب است ، به شرکت این امکان را می دهد تا قبل از عرضه محصولی که بیشتر به فناوری متکی است ، آن را تنظیم کند.

آیا LiDAR ارزش ارتقا دارد؟

وقتی نوبت تصمیم گیری بین آیفون 12 یا آیفون 12 پرو است ، بعید است LiDAR شما را تحت تأثیر قرار دهد. تا زمانی که از برنامه های زیادی استفاده نکنید که از AR بهره می برند و یا شب ها عکس های زیادی می گیرید ، در کوتاه مدت هیچ مزیتی نخواهید دید.

حتی اگر شما یک علاقه مند به علاقه مندان به بازی AR یا بسته های تخت هستید ، اجرای AR در آیفون های غیر فعال LiDAR فعلی فقط در چند نسل به طرز چشمگیری بهبود یافته است. LiDAR این مسئله را حتی بیشتر بهبود می بخشد ، اما احتمالاً ارزش آن 300 دلار نیست که اپل برای آیفون 12 پرو درخواست می کند.

ممکن است اکثر افراد در حال حاضر بیش از حد درباره LiDAR هیجان زده نشوند ، اما این فناوری در سالهای آینده کاهش یافته و تجربه کلی آیفون را بهبود می بخشد. همچنین این تنها پیشرفت بزرگ در سری آیفون های 2020 نیست – اکوسیستم جدیدی از لوازم جانبی MagSafe ، پشتیبانی از 5G و ضبط Dolby Vision وجود دارد.

مطالب مرتبطفلاش پرتابل چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *