frimware چیست؟

در محاسبات، frimware کلاس خاصی از نرم‌افزار رایانه‌ای است که کنترل سطح پایینی را برای سخت‌افزار خاص دستگاه فراهم می‌کند. frimware، مانند BIOS یک رایانه شخصی، ممکن است شامل عملکردهای اساسی یک دستگاه باشد و ممکن است خدمات انتزاعی سخت‌افزاری را به نرم‌افزارهای سطح بالاتر مانند سیستم‌های عامل ارائه دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت عکاسی

 

برای دستگاه‌های کم‌پیچیده‌تر، frimwareممکن است به‌عنوان سیستم‌عامل کامل دستگاه عمل کند و تمام عملکردهای کنترل، نظارت و دستکاری داده‌ها را انجام دهد. نمونه‌های معمولی از دستگاه‌های حاوی سیستم‌افزار عبارتند از: سیستم‌های تعبیه‌شده (نرم‌افزار تعبیه‌شده در حال اجرا)، لوازم خانگی و شخصی، رایانه‌ها و لوازم جانبی رایانه.

frimware در دستگاه‌های حافظه غیرفرار مانند ROM، EPROM، EEPROM و Flash مموری نگهداری می‌شود. به روز رسانی سیستم عامل نیاز به جایگزینی فیزیکی مدارهای مجتمع ROM یا برنامه ریزی مجدد EPROM یا حافظه فلش از طریق یک روش خاص دارد. برخی از دستگاه‌های حافظه frimware به‌طور دائم نصب شده‌اند و پس از ساخت نمی‌توان آنها را تغییر داد. دلایل رایج برای به روز رسانی سیستم عامل عبارتند از رفع اشکالات یا افزودن ویژگی ها به دستگاه.

برنامه های کاربردی

کامپیوترها

سیستم عامل ROM BIOS در مادربرد Baby AT
از برخی جهات، اجزای مختلف frimware به اندازه سیستم عامل در یک رایانه در حال کار اهمیت دارند. با این حال، بر خلاف اکثر سیستم عامل های مدرن، سیستم عامل به ندرت دارای یک مکانیسم خودکار تکامل یافته برای به روز رسانی خود برای رفع هر گونه مشکل عملکردی است که پس از ارسال دستگاه شناسایی می شود.

بایوس ممکن است به صورت دستی توسط کاربر از طریق یک برنامه کاربردی کوچک به روز شود. در مقابل، frimware در دستگاه‌های ذخیره‌سازی انبوه (درایوهای دیسک سخت، درایوهای دیسک نوری، ذخیره‌سازی حافظه فلش به‌عنوان مثال درایو حالت جامد) به ندرت به‌روزرسانی می‌شود، حتی زمانی که حافظه فلش (به جای ROM، EEPROM) برای سیستم‌افزار استفاده می‌شود.

اکثر لوازم جانبی کامپیوتر خود کامپیوترهایی با هدف خاص هستند. دستگاه‌هایی مانند چاپگرها، اسکنرها، وب‌کم‌ها و درایوهای فلش USB دارای frimware داخلی هستند. برخی از دستگاه‌ها ممکن است اجازه ارتقاء فیلد سیستم عامل خود را نیز بدهند.

نمونه های دیگر frimware کامپیوتر عبارتند از:

سیستم عامل سازگار با (U)EFI مورد استفاده در سیستم های Itanium، مک های مبتنی بر اینتل و بسیاری از رایانه های شخصی جدیدتر
frimware درایو دیسک سخت، درایو حالت جامد یا درایو دیسک نوری
بایوس تصویری یک کارت گرافیک
frimware باز، مورد استفاده در رایانه‌های مبتنی بر SPARC از Sun Microsystems و Oracle Corporation، رایانه‌های مبتنی بر PowerPC از Apple، و رایانه‌های Genesi
ARCS، مورد استفاده در کامپیوترهای Silicon Graphics
Kickstart، مورد استفاده در سری کامپیوترهای Amiga (POST، سخت افزار init + Plug and Play پیکربندی خودکار تجهیزات جانبی، هسته و غیره)
RTAS (Run-Time Abstraction Services)، که در رایانه های IBM استفاده می شود
محیط frimware مشترک (CFE)
برخی از لوازم جانبی ارزان قیمت دیگر حاوی حافظه غیر فرار برای سیستم عامل نیستند و در عوض برای انتقال برنامه کنترل دستگاه از یک فایل دیسک یا سی دی به سیستم میزبان متکی هستند.

محصولات خانگی و شخصی

از سال 2010، اکثر پخش کننده های موسیقی قابل حمل از ارتقاء سیستم عامل پشتیبانی می کنند. برخی از شرکت ها از به روز رسانی سیستم عامل برای افزودن فرمت های فایل قابل پخش جدید (کدک) استفاده می کنند. ویژگی های دیگری که ممکن است با به روز رسانی سیستم عامل تغییر کند شامل رابط کاربری گرافیکی یا حتی عمر باتری است. اکثر تلفن‌های همراه به دلایل مشابه دارای سیستم‌افزار over the air هستند. حتی ممکن است برخی برای افزایش دریافت یا کیفیت صدا ارتقا داده شوند.

اتومبیل

از سال 1996، اکثر خودروها از یک کامپیوتر داخلی و سنسورهای مختلف برای تشخیص مشکلات مکانیکی استفاده می کنند. از سال 2010، وسایل نقلیه مدرن همچنین از سیستم های ترمز ضد قفل کنترل شده توسط کامپیوتر (ABS) و واحدهای کنترل انتقال با کامپیوتر (TCUs) استفاده می کنند. راننده همچنین می‌تواند در حین رانندگی اطلاعاتی از قبیل مصرف سوخت در زمان واقعی و خوانش فشار باد لاستیک‌ها را به دست بیاورد. فروشندگان محلی می توانند اکثر سیستم عامل خودرو را به روز کنند.

Flashing

Flashing شامل بازنویسی frimware یا داده‌های موجود در EEPROM یا ماژول حافظه فلش موجود در یک دستگاه الکترونیکی با داده‌های جدید است. این را می توان برای ارتقاء یک دستگاه یا تغییر ارائه دهنده سرویس مرتبط با عملکرد دستگاه، مانند تغییر از یک ارائه دهنده خدمات تلفن همراه به دیگری یا نصب یک سیستم عامل جدید، انجام داد. اگر frimware قابل ارتقا باشد، اغلب از طریق برنامه‌ای از ارائه‌دهنده انجام می‌شود، و اغلب اجازه می‌دهد تا پیش از ارتقا، frimware قدیمی ذخیره شود تا در صورت شکست فرآیند یا عملکرد بدتر نسخه جدیدتر، بتوان آن را به حالت عادی برگرداند. نرم‌افزارهای رایگان جایگزین برای ابزارهای فلش‌کننده فروشنده، مانند Flashrom، توسعه یافته‌اند.

مطالب مرتبط: مقایسه لایت روم و ACDSEE
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *