EV یا جبران نوردهی در عکاسی

شاید شنیده باشید که عکاسان هنگام صحبت درباره میزان نور در یک صحنه از اصطلاحات مقدار نوردهی یا EV استفاده می کنند. اما معنای واقعی EV در عکاسی چیست؟ و چرا برای عکسهایی که می گیرید اهمیت دارد؟ این مقاله به این سوالات و سایر موارد پاسخ می دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

جبران نوردهی یا Exposure Value به سادگی روشی برای ترکیب سرعت شاتر و دیافراگم به یک مقدار واحد است. اگر چه دیافراگم و سرعت شاتر هردو دارای عوارض جانبی زیادی هستند مانند تارشدن تصویر و عمق میدان ولی EV این موارد را در نظر نمی گیرد.EV فقط به نوردهی مربوط می شود.

محاسبه EV برای یک ترکیب خاص از تنظیمات از طریق فرمول زیر انجام می شود:

Screenshot 2019-12-22 23.10.50

در فرمول فوق N شماره دیافراگم و T سرعت شاتر است.

جای تعجب نیست که بسیاری از تنظیمات دوربین وجود دارد که همان EV را نشان می دهد. به عنوان مثال دو مجموعه تنظیمات دوربین که در زیر آمده است. در واقع با پیروی از فرمول بالا خواهید فهمید که مقدار نوردهی در هر دو حالت تقریبا EV 906 محاسبه می شود.

مقیاس EV

مقیاس EV اغلب از 6- تا 17+ متغیر است. از نظر تئوری هیچ محدودیتی در هر دو جهت وجود ندارد. به عنوان مثال تنظیمات دوربین F/22 و سرعت شاتر 1/4000 ثانیه تقریبا بازدهی برابر 21- را نشان می دهد. اگرچه این تنظیمات برای هر سوژه در دنیای واقعی بسیار تاریک است (حداقل در ایزوی 100) هرچه نور کمتری با تنظیمات دیافراگم و سرعت شاتر دریافت کنید EV شما در جهت منفی بزرگ تر خواهد بود و بالعکس EV در اغلب موارد نه تنها برای تنظیمات دوربین بلکه برای روشنایی خود صحنه نیز استفاده می شود. EV بالاتر در جهت مثبت یعنی در معرض نوردهی بیشتری هستند.

برای داشتن یک صحنه روشن مثلا یک ظهر آفتابی شما به EV 15 یا 16 نیاز دارید و برای صحنه تاریک تر مانند نورهای شمالی EV در حدود 5- خواهد بود.

باید دقت کنید که هر بار که EV را یک استاپ افزایش یا کاهش دهید به معنای واقعی کلمه دو برابر یا نیم برابر نور دریافت می کنید.

نکته جالب تر در اینجا کشف رابطه این مقادیر نوردهی با شرایط نوری در دنیای واقعی است. به عنوان مثال در چه شرایطی EV15 می تواند یک نوردهی مناسب را در اختیارشما قرار دهد؟

مطمئنا شما می توانید با فرمولهای زیربه این عدد برسید:

ثانیه 1/1000 – F/1 

ثانیه 1/2 – F/22 

اما باید بدانیم که چه زمانی می توانیم از این ترکیب های دیافراگم و سرعت شاتر استفاده می کنیم؟

پس به نمودار زیر توجه کنید:

EV Real-World Situation for Proper Exposure
This chart assumes ISO 100
 6- Nighttime landscape under quarter moon
 5- Aurora borealis of moderate brightness
 4- Nighttime landscape under gibbous moon
 3- Nighttime landscape under full moon
 2- Nighttime snow or beach landscape under full moon
 1- End of blue hour
 0 Late in blue hour
 1 Middle of blue hour
 2 Distant cityscape at night
 3 Indoor scene lit only by dim window light
 4 Floodlit monuments or fountains at night
 5 Typical artificial indoor light
 6 Bright indoor lighting
 7 Fairs and theme parks at night
 8 Bright window displays and advertisements at night
 9 Nighttime sporting events under bright light
 10 Moment after sunset on a clear day
 11 Daylight on a foggy day
 12 Moment before sunset on a clear day
 13 Typical subject on a bright, cloudy day
 14 Typical subject on a day with hazy sunlight
 15 Full sunlight on a cloudless day, typical subject
 16 Full sunlight on a cloudless day, bright subject (i.e. the beach)
 17 Full sunlight on a cloudless day, highly reflective subject (i.e. snow)

بدیهی است که مواردی فراتر از این 24 حالت وجود دارند. به همین دلیل است که ما توصیه می کنیم بجای اینکه فقط از مقادیر بالا استفاده کنید عکسهای خود را مشاهده کنید.

 

EV یکی از مواردی است که می تواند شما را در مسیری بسیار مفید در عکاسی هدایت کند. با بررسی عکسهای خود و فهمیدن اینکه از کدام EV و درچه شرایطی استفاده کرده اید واقعا درک بهتری از نحوه نمایش مناسب عکسهای خود خواهید داشت.

 نقش ایزو در محاسبه EV چیست؟

توجه خواهید کرد که نمودار بالا همواره ایزو را 100 در نظر می گیرد. و با این روش نمودار ما کالیبره شده است. اما مطمئنا شما می توانید ایزوی بالاتر را نیز در نظر بگیرید. مثلا نوردهی در ایزوی 800 سه استاپ از ایزوی 100 بالاتراست و قطعا نمودار ما در این ایزو تغییر خواهد کرد. در دنیای عکاسی ایزوی 100 به عنوان ایزوی استاندارد شناخته می شود.

 

به این نکته توجه کنید که EV چیزی نیست که بیشتر عکاسان در کارهای روزمره درباره آن فکر کنند بلکه این یک مفهوم است که برای یادگیری عکاسی بهتر باید آن را درک کنید. بیشتر عکاسان با تکیه بر اطلاعات نورسنج دوربین یا بررسی هیستوگرام تنظیمات دوربین خود را انتخاب می کنند و تعداد کمی ازعکاسان هستند که نور صحنه را دقیق بررسی کرده و با توجه به جدول EV تنظیمات دوربین خود را انجام می دهند.

 

چگونه جبران نوردهی را فعال کنیم؟

نحوه دسترسی شما به جبران نوردهی به دوربینی که استفاده می کنید بستگی دارد. در بسیاری از دوربین ها، مانند دوربین های DSLR نیکون و DSLR های جدیدتر کانن، این کنترل معمولا مانند یک آیکون + و – در داخل یک مربع که به صورت مورب به دو مثلث تقسیم شده، دیده می شود.

 

شما تنها آن را پایین نگه می دارید و دکمه گردان مربوطه را حرکت می دهید تا وقتی که جبران نوردهی مورد نیاز را اعمال کنید، یا آن را فشار می دهید و گزینه ای که می خواهید را بر روی صفحه نمایش LCD عقب انتخاب می کنید.

 

مطالب مرتبط

تکنیک های فوکوس در عکاسی دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *