Cold Shoe و Hot Shoe چیست؟

Clod shoe یا کفشک سرد

 کفشک سرد یک براکت است که در بالای دوربین عکاسی نصب می شود و برای نگهداری فلاش روی دوربین از آن استفاده می شود. البته از کفشک سرد برای نگهداری سایر لوازم جانبی بر روی سه پایه نیز می توان استفاده کرد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نحوه تنظیم و استفاده از رینگ لایت

 

کفشک های سرد دارای طرحهای متنوعی هستند ولی در بیشتر موارد دارای سیم داخلی هستند و می توانید فلاش را با سیم به دوربین وصل کنید. در واقع  cold shoe فقط به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند و همچنین می توانند در زوایای مختلف حرکت کرده و برخی از آنها دارای بازوهای متحرک هستند.

کفشک سرد به تنهایی فاقد قدرت و سیگنال الکتریکی است و نمی تواند فلاش را تحریک کند و زمانی که فلاش برروی آن نصب می شود توسط یک سیم داخلی سیگنال از دوربین عکاسی به فلاش منتقل می شود. از دیگر لوازم جانبی که بر روی cold shoe نصب می شوند می توان به میکروفون برای ضبط فیلم و چراغ های LED اشاره کرد.

Hot shoe یا کفشک گرم

Hot shoe یا کفشک گرم نیز یک براکت است که در بالای دوربین نصب می شود و فلاش برروی آن سوار می شود.

 

اما چرا به آن کفشک گرم می گویند؟ به این دلیل که این کفشک به دلیل اتصالات الکتریکی که با دوربین عکاسی دارند می توانند به صورت مستقیم سیگنال را از دوربین دریافت کرده و به فلاش منتقل کند و خود به عنوان تحریک کننده فلاش عمل کرده و همچنین می توانند اطلاعات را بین دوربین عکاسی و فلاش جابجا کنند.

از کفشک گرم ممکن است برای سایر لوازم جانبی نیز استفاده شود. این لوازم جانبی می توانند شامل فرستنده شاتر رادیویی برای شات زدن فلاش از راه دور، میکروفون برای ضبط فیلم، انواع چراغهای LED ، دامنه یاب، GPS و رفلکتورها یا پخش کننده های نوری سبک وزن برای فلاش پاپ آپ باشد.

 

مطالب مرتبط

مفهوم کنتراست در عکاسی و روش استفاده از آن

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *