8 نکته برای فیلمبرداری با موبایل

گوشی‌های هوشمند در حال تبدیل شدن به ابزارهای ویدئویی کم‌هزینه، اما با کیفیت خوب هستند که تقریباً همه در دسترس هستند. حتی سازندگان محتوای ویدیویی حرفه‌ای نیز تحت شرایط خاص آن را به عنوان یک گزینه مناسب می بینند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل خرید رینگ لایت

 

با این حال، اگر تکنیک مناسبی ندارید، خطر داشتن یک ویدیوی با کیفیت پایین را دارید. در این مقاله چند نکته خوب برای فیلمبرداری بهتر با گوشی موبایل را به شما معرفی می کنیم.

1- جهت گیری مناسب را انتخاب کنید

ساده ترین قانون سرانگشتی این است که اطمینان حاصل کنید که همیشه گوشی هوشمند خود را هنگام ضبط افقی نگه دارید. به این ترتیب مخاطبان شما می‌توانند ویدیو را در اندازه کامل روی مانیتور یا صفحه تلویزیون ببینند. در حین عکاسی، به نظر مشکلی نمی‌رسد، اما وقتی ویدیو را در جای دیگری خارج از گوشی هوشمند خود پخش می‌کنید، دو نوار سیاه بزرگ در دو طرف صفحه مشاهده خواهید کرد.

2- تصویر را ثابت نگه دارید

برای جلوگیری از تار شدن یا لرزش آزاردهنده تصویر برای مخاطبان، باید گوشی خود را در حین ضبط ثابت نگه دارید. نکته کلیدی این است که گوشی هوشمند خود را با هر دو دست بگیرید و آرنج خود را در بدن خود قفل کنید. به علاوه، به جای استفاده از بازوهای خود برای حرکت دادن گوشی هوشمند، از تمام بدن خود برای انجام حرکات و چرخش های کوچک استفاده کنید.

تثبیت کننده ها، سه پایه ها و قفس دوربین نیز ثبات گوشی هوشمند شما را بهبود می بخشد. و اگر سه پایه یا تثبیت کننده برای شما خیلی گران است، قرار دادن تلفن خود روی میز، قفسه یا صندلی نیز می تواند یک گزینه باشد.

3- از زوایای مختلف عکاسی کنید

بسته به نوع ویدیویی که می‌سازید، ممکن است بخواهید از زوایای مختلف ویدیوهای کوچک 10 تا 15 ثانیه بگیرید. پس از گرفتن فیلم اصلی، می‌توانید روی جزئیات کوچک و اقداماتی که می‌خواهید برجسته کنید تمرکز کنید و فیلم های متوسط یا کلوزآپ بگیرید. این یک ویدیوی پویاتر و جذاب‌تر ایجاد می‌کند. به‌علاوه، به شما این امکان را می‌دهد که هر متن یا گفتگویی را که می‌خواهید در مقابل دوربین بگویید، تقسیم کنید و به خاطر سپردن آن بسیار آسان‌تر می‌شود.

4- از زوم کردن اجتناب کنید

 از زوم دیجیتال استفاده نکنید. از آنجایی که گوشی‌های هوشمند از زوم دیجیتال به جای زوم اپتیکال استفاده می‌کنند، با زوم کردن فقط تصویر را به صورت دیجیتال بزرگ می‌کنید و پیکسل‌سازی آن را افزایش می‌دهید. به عبارت دیگر، با نزدیک‌تر شدن به سوژه، نویز دیجیتال کمتر و کیفیت تصویر بهتری را تضمین خواهید کرد.

5- ترکیب بندی مناسب انجام دهید

راهی برای اینکه نماهایتان تأثیری ماندگار بر مخاطبانتان بگذارند، اعمال برخی قوانین ترکیبی اولیه است که برای جلب توجه بیننده به بخش خاصی از عکس طراحی شده اند. با مطالعه و تجربه نسبت به این موضوع حساس تر خواهید شد. اما در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما برای شروع کمک کند:

از قانون یک سوم استفاده کنید. در صورت امکان، یک شبکه در برنامه دوربین خود فعال کنید و سوژه خود را روی یکی از خطوط قرار دهید. اگر شخصی است، سرش را روی یکی از نقاط بالایی که داخل قاب چرخانده شده است قرار دهید.
عکس خود را با کف یا دیوارها هماهنگ کنید.
به پشت سوژه فضا بدهید تا عکس بتواند کمی نفس بکشد.
از اشیاء و حرکات در پس‌زمینه خودداری کنید، زیرا ممکن است توجه بینندگان شما را از موضوع/عمل اصلی بدزدند.
هنگامی که از یک فرد نمای نزدیک می سازید، بهتر است بالای سر او را جدا کنید تا چانه.

6- به نورپردازی توجه کنید

نور مناسب تاثیر مهمی بر فیلم های گوشی های هوشمند دارد، زیرا این دوربین ها دارای لنزهای کوچکتر و سنسورهای تصویر هستند. در اینجا چند نکته برای کمک به شما وجود دارد:

مگر اینکه سبکی تاریک و دراماتیک تر بخواهید، باید در مناطق حتی روشن عکاسی کنید. اجتناب از سایه‌های سخت یا ویدیوهای نویزدار با روشنایی ضعیف.
همچنین باید از قرار دادن دوربین به طور مستقیم به سمت منابع نور روشن خودداری کنید.
در نهایت، زمانی که در خارج از منزل هستید، سعی کنید در مدت زمان کوتاهی فیلم برداری کنید (زیرا نور با زمان تغییر می کند) و از فیلمبرداری در وسط روز (جایی که سایه ها شدید است) خودداری کنید.

7- فوکوس و نوردهی را روی دستی تنظیم کنید

برای اینکه گوشی هوشمندتان هنگام فیلمبرداری نوردهی و فوکوس را تنظیم نکند، سعی کنید قسمتی از صفحه را فشار داده و نگه دارید تا عملکرد قفل AE (نوردهی خودکار)/AF (فوکوس خودکار) فعال شود. به این ترتیب، می‌توانید نوردهی را قفل و تنظیم کنید و روی یک ناحیه خاص از صفحه‌نمایش فوکوس کنید. نوردهی و فوکوس خوبی را برای کل عکس به شما می دهد.

8- صدای خوب ضبط کنید

صدای یک ویدیو (صدا، موسیقی، محیط صدا، sfx، …) به اندازه تصویر مهم است. محیط، تمرکز، اعتبار و احساس را به ویدیوی شما می بخشد. پس دست کم نگیرید! و اگر در گوشی هوشمندی ضبط می کنید که معمولاً میکروفون داخلی ضعیفی دارد، این مهم تر است.

در اینجا چند گزینه وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

روی یک میکروفون خارجی سرمایه گذاری کنید. بسته به کیفیت و نوع میکروفون، می تواند از 10 تا 60 دلار در آمازون هزینه داشته باشد. هر میکروفون خارجی بهتر از هیچ است. به‌علاوه، از همان ابتدا صدای با کیفیت خوب را با فیلم‌های شما ترکیب می‌کند و ویرایش ویدیوی شما را بسیار آسان‌تر می‌کند.
صدا را با گوشی هوشمند دوم، نزدیک منبع صدایی که ضبط می کنید، ضبط کنید. در نسخه، فقط باید ویدیوی یک گوشی هوشمند را با صدای گوشی دیگر بپیوندید.
فیلم را ضبط کنید و از شر صدا خلاص شوید. این فقط برای ویدیوهایی کار می‌کند که در آنها به صدای منبع نیازی ندارید، مانند موزیک ویدیوها، ویدیوهای دارای صدا و …
در نهایت، می توانید صدا را مستقیماً با گوشی هوشمندی که در حال عکاسی هستید ضبط کنید و امیدوار باشید که خوب باشد.
اگر قصد دارید آخرین گزینه را انتخاب کنید – فیلمبرداری بدون میکروفون خارجی یا تلفن هوشمند اضافی -، مکان کلیدی است. به هر قیمتی از فضاهایی با پژواک زیاد مانند اتاق های خالی، سالن ها یا تونل ها اجتناب کنید. همچنین از مکان‌هایی که باد یا صدای شدید محیط دارند (مانند ماشین‌ها، مردم در حال صحبت و …) اجتناب کنید.

فیلم خود را در فضایی ساکت، در صورت امکان در داخل خانه و با نویز کمتری از محیط بگیرید. تا حد امکان به سوژه نزدیک شده و در صورت لزوم از دست خود برای پوشاندن میکروفون گوشی هوشمند (برای کاهش صدای باد) استفاده کنید. همچنین هنگام حرکت دادن گوشی هوشمند خود با دستان خود ملایم باشید، زیرا آن صدا را نیز ضبط می کند.

مطالب مرتبط: 11 نکته برای عکاسی بهتر با موبایل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *