انواع فرمت فایل در عکاسی

انواع فرمت در عکاسی

JPEG ، TIFF و RAW فرمت های فایل عکس هستند که بیشتر دوربین های DSLR از آن پشتیبانی می کنند. دوربین های مبتدی معمولاً فقط فرمت های فایل JPEG را ارائه می دهند. برخی از دوربین های DSLR به طور همزمان در JPEG و RAW تصاویر را ثبت می کنند. در حالی که بسیاری از دوربین های عکاسی فرمتTIFF را پشتیبانی نمی کنند ، برخی از دوربین های پیشرفته شامل این فرمت دقیق تصویر هستند. حال با تمام این گزینه ها از کجا بدانیم از کدام فرمت استفاده کنیم؟

انواع فرمت فایل در عکاسی

انواع فرمت فایل در عکاسی

جنبه های مثبت و منفی برای هر کدام را بررسی می کنیم.

مهمترین تفاوت بین سه قالب در میزان اطلاعاتی است که هر یک از آنها را ذخیره می کنند. JPEG بیشترین اطلاعات را در حین فشرده سازی از دست می دهد اما فضای کمتری را اشغال می کند. RAW داده های تصویر را فشرده یا پردازش نمی کند ، به این معنی که فایل ها در این قالب بزرگتر هستند. TIFF یک فرمت فشرده سازی است که اطلاعات را از دست نمی دهد و بزرگترین آنها در بین سه قالب است. 

JPEG

مزایا:

– رایج ترین قالب تصویر.

– فضای کمتری نسبت به RAW و TIFF به خود اختصاص می دهد.

– بهترین گزینه برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

معایب:

– هنگام فشرده سازی اطلاعات را از دست می دهد.

– هنگام ویرایش، تصویر دچار افت کیفیت می شود.

JPEG یک فرمت فشرده شده است که  از یک قالب فشرده سازی برای حذف پیکسل هایی استفاده می کند که در الگوریتم فشرده سازی مهم نیستند و در نتیجه موجب صرفه جویی در فضای ذخیره سازی می شود. فشرده سازی در مناطقی انجام می شود که رنگ ها تکرار شوند مانند عکسی که یک آسمان آبی را نشان می دهد.

سیستم عامل یا نرم افزار داخل دوربین در هنگام ذخیره عکس ، میزان فشرده سازی را محاسبه می کند که موجب صرفه جویی در فضای حافظه می شود. به همین دلیل ، JPEG رایج ترین قالب فایل تصویری است و برای نمایش تصاویر در وب ، به اشتراک گذاری تصاویر و انتقال تصاویر به مکان دیگری مفید است.

با وجود ویژگی های فشرده سازی JPEG ، پیکسل های حذف شده معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند. به علاوه ، می توانید میزان فشرده سازی به کار رفته در تصویر را کنترل کنید تا یک عکس با کیفیت مناسب تهیه شود که فضای کمی را اشغال می کند (خصوصاً در مقایسه با سایر قالب ها).

اکثر عکاسان با فرمت JPEG کار می کنند. دوربین های گوشی های هوشمند همچنین بیشتر مواقع تصاویر را با فرمت JPEG ضبط می کنند. دوربین های پیشرفته تر مانند DSLR ها نیز در فرمت JPEG عکاسی می کنند. اگر می خواهید عکس ها را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ، از JPEG استفاده کنید زیرا ارسال فایل های کوچکتر آسان تر است.

انواع فرمت فایل در عکاسی

انواع فرمت فایل در عکاسی

 

RAW

مزایا :

– ذخیره عکس با کیفیت بسیار بالا

– قبل از ذخیره کردن آن ، تصویر را فشرده یا پردازش نمی کند.

– هنگام پردازش یک تصویر ، کنترل بیشتری به شما می دهد.

معایب:

– به فضای ذخیره سازی زیادی احتیاج دارد.

– با برخی از نرم افزارهای مشاهده و ویرایش تصویر سازگار نیست.

RAW کیفیت بسیار بالایی دارد و به فضای زیادی برای ذخیره سازی احتیاج دارد زیرا دوربین یک فایل RAW را فشرده یا پردازش نمی کند. بسته به نوع برند دوربین شما ، ممکن است RAW چیز دیگری مانند NEF (نیکون) یا DNG خوانده شود. این فرمت ها با فرمت های دیگری مانند RW2 ، CR2 ، RAF و CRW مشابه هستند.

تعداد کمی از دوربین های سطح مبتدی اجازه ذخیره فایل با فرمت RAW را می دهند. با این حال ، برخی از دوربین های گوشی های هوشمند در حال شروع به ارائه RAW به همراه JPEG هستند.

بسیاری از حرفه ای ها و عکاسان پیشرفته فرمت RAW را دوست دارند زیرا می توانند تصاویر را ویرایش کنند بدون اینکه در مورد افت کیفیت و حذف عناصر تصویر نگرانی داشته باشند. به عنوان مثال ، شما می توانید از نرم افزار ویرایش تصویر برای تغییر تعادل رنگ سفید عکس گرفته شده در RAW استفاده کنید.

یکی از مضرات عکاسی در RAW مقدار زیادی فضای ذخیره سازی مورد نیاز است که به سرعت یک کارت حافظه را پر می کند. مسئله دیگر این است که شما نمی توانید با برخی از نرم افزارهای ویرایش تصویر و مشاهده ، فایل های RAW را باز کنید. در حالی که اکثر برنامه های ویرایش تصویر مستقل می توانند فایل های RAW را باز کنند.

به همین دلایل ، عکاسان و ویرایشگران غالباً با فرمت RAW عکس می گیرند و ویرایش می کنند و تصویر را به فرمت فشرده شده مانند JPEG تبدیل می کنند.

TIFF

مزایا:

– هیچ اطلاعاتی را در حین فشرده سازی از دست نمی دهد.

– پشتیبانی شده توسط برنامه های مختلف ویرایش.

معایب:

– به طور گسترده ای در DSLR ها موجود نیست.

– بیشترین فضای ذخیره سازی را از میان سه فرمت مورد بحث استفاده می کند.

– فایل ها برای وب بسیار بزرگ هستند.

(TIFF (Tagged Image File Format یک فرمت فشرده سازی است که اطلاعات مربوط به داده های عکس را از دست نمی دهد. این یک فرمت فایل بدون ضرر است. فایل ها در این فرمت از فایل های JPEG و RAW بزرگتر هستند و تعداد کمی از دوربین ها می توانند تصاویر را در TIFF ذخیره کنند.

TIFF بیشتر از آنکه در عکاسی دیجیتال باشد ، در چاپ و تصویربرداری پزشکی یک قالب استاندارد است. با این حال ، مواردی وجود دارد که عکاسان حرفه ای از آن استفاده می کنند.

برنامه های مختلفی هستند که می توانند فایل های TIFF را باز کرده  یا آنها را ویرایش کنند. اما از آنجا که این فایل های TIFF بسیار بزرگ هستند ، از آنها برای تصاویر مبتنی بر وب استفاده نمی شود و معمولاً به قالب دیگری تبدیل می شوند.

کدام فرمت را در عکاسی باید انتخاب کنید؟

اگر یک عکاس حرفه ای نیستید و نمی خواهید عکس هایتان را در سایز بزرگ چاپ کنید،   JPEG با کیفیت بالا پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. TIFF و RAW در مواردی استفاده می شوند که دلیل خاصی برای عکاسی در آن قالب ها داشته باشید مانند نیاز به ویرایش.

 

مطالب مرتبط

انواع مود و حالتهای دوربین عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *