6 نکته در عکاسی سیاه و سفید

بدون طیف کامل رنگ‌ها، عکاسان سیاه و سفید باید تمرکز خود را بر سایر عوامل هنری بگذارند: کادربندی، خط، عمق میدان، کنتراست تونال، محدوده دینامیکی، سایه و نور. به جای در نظر گرفتن این محدودیت در تصاویر سیاه و سفید، به آن به عنوان یک چالش قابل غلبه نگاه کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای ZOOM

 

6 نکته در عکاسی سیاه و سفید

چه یک عکاس حرفه‌ای باشید که با دوربین‌های کانن، سونی یا نیکون DSLR درجه یک عکاسی می‌کنید، یا علاقه‌مندی هستید که با گوشی هوشمند عکاسی می‌کنید، یادگیری نحوه شناسایی و کادربندی پرتره‌ها و صحنه‌های عالی ضروری است. چه در حال عکاسی پرتره سیاه و سفید یا عکاسی منظره سیاه و سفید هستید، موارد زیر را به خاطر بسپارید:

1. به دنبال تصاویری باشید که کنتراست بالایی دارند

به پرتره ای فکر کنید که در پس زمینه ای سایه دار یا تپه های تاریک در مقابل یک آسمان روشن تنظیم شده است. چنین سوژه ای کنتراست قابل توجهی بین روشنایی و تاریکی ارائه می دهد و این کنتراست ها در یک عکس سیاه و سفید خیره کننده می درخشد.

2. از بافت به عنوان راه دیگری برای بیان کنتراست استفاده کنید

پوسته تنه درخت پیچیدگی بافتی و الگوهای بصری سایه و نور را ارائه می دهد. سایه ها و انعکاس ها می توانند به ویژه در عکاسی سیاه و سفید قابل توجه باشند، بنابراین کنار هم قرار دادن بافت های خشن و اشکال زاویه ای با آب بازتابنده یا پنجره ها می تواند کنتراست چشم نوازی ایجاد کند.

3. نظارت بر منابع نور در عکاسی خیابانی

کلید عکاسی خیابانی توجه به منابع مختلف نور است – چراغ‌های جلو، لامپ‌های خیابان، تابلوهای نئون و البته خورشید – که می‌توانند به تصویر نهایی شما نفوذ کنند. از این منابع نور برای گرفتن طیفی از سایه های مختلف خاکستری استفاده کنید.

4. از دیافراگم کوچک و تا حد امکان از ISO پایین استفاده کنید

عکاسی پرتره سیاه و سفید باید دارای فوکوس واضح، ثابت و حداقل نویز دیجیتال باشد. دیافراگم کوچک و ایزوی پایین به دستیابی به این اهداف کمک می کند. ممکن است مجبور شوید تنظیمات خود را با لنزهای مختلف ترکیب و مطابقت دهید. لنزهای واید به تنظیمات دوربین مشابه لنزهای تله فوتو با عمق میدان کم پاسخ نمی دهند.

5. از قانون یک سوم استفاده کنید

چه در حال عکاسی سیاه و سفید یا رنگی هستید، از قانون یک سوم استفاده کنید تا چشم بیننده خود را به سمت عناصر مهم عکس هدایت کنید. قانون یک سوم شبکه ای از سه خط افقی و سه خط عمودی ایجاد می کند که از طریق منظره یاب یا صفحه نمایش LCD دوربین شما قابل مشاهده است. نقاطی که خطوط به هم می رسند، نقاط مطلوب هستند، بنابراین سوژه را در یکی از آن نقاط، خارج از مرکز به سمت یک سوم چپ یا یک سوم سمت راست کادر قرار دهید.

6. هیستوگرام های دوربین خود را بررسی کنید

پس از گرفتن عکس، دوربین دیجیتال شما می تواند یک هیستوگرام را نمایش دهد که نمایش گرافیکی مقدار تونال عکس شما است. هیستوگرام یک عکس با ترکیب بندی خوب نشان می دهد که اکثر پیکسل ها از شدیدترین سیاهی ها و سفیدهای شدید عکس دور هستند. اگر عکس شما عمدتاً شامل موارد افراطی است، باید نوردهی خود را برای حفظ جزئیات در تصویر سیاه و سفید نهایی خود تنظیم کنید.

نحوه استفاده از فیلترهای سیاه و سفید در عکاسی دیجیتال

هم دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های اصلی گوشی‌های هوشمند فیلترهای تک رنگ در مقیاس خاکستری ارائه می‌کنند. شما می توانید این ابزارها را در منوی تنظیمات به همراه جلوه های عکس دیگر مانند قهوه ای پیدا کنید. همچنین این امکان وجود دارد که عکس اصلی را به صورت رنگی بگیرید، سپس فیلتر سیاه و سفید را در پست پروداکشن اعمال کنید. پردازش عکاسی دیجیتال به حدی بهبود یافته است که تقریباً برای چشم غیرمسلح غیرممکن است که تشخیص دهد آیا تصویر در پست فیلتر شده است یا با دوربین SLR کلاسیک با استفاده از فیلتر سیاه و سفید گرفته شده است.

مطالب مرتبط: آموزش تنظیم ایزو در عکاسی دیجیتال
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *