6 نکته درباره عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ بر بزرگتر نشان دادن یک شی کوچک تمرکز دارد. چه بخواهید از صورت سوژه عکاسی کنید، چه از چرخ دنده های ساعت مچی یا یک باکتری کوچک، انواع مختلفی از عکاسی کلوزآپ وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا عکسی عالی داشته باشید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی از غذا

 

عکاسی کلوزآپ چیست؟

عکاسی کلوزآپ به یک عکس کاملا برش خورده اشاره دارد که یک سوژه (یا شی) را از نزدیک و با جزئیات بسیار بیشتر از آنچه که چشم انسان معمولاً درک می کند نشان می دهد. با عکاسی کلوزآپ، میدان دید را کاهش می‌دهید، اندازه سوژه را افزایش می‌دهید و یک کادر محکم در اطراف عکس انتخابی خود ایجاد می‌کنید. می‌توانید با لنز تله‌فوتو، لنز زوم یا هر لنز با فاصله‌ی کانونی بیشتر، از فاصله‌ای دورتر عکاس کلوزآپ بگیرید. با این حال، لنز با فاصله کانونی کوتاه‌تر، ناحیه وسیع‌تری را ثبت می‌کند و شما را مجبور می‌کند تا به سوژه خود نزدیک‌تر شوید تا به وضوح آن را بگیرید (که برای عکاسی از حیات وحش یا حشرات می‌تواند دشوار باشد).

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو شکلی از عکاسی کلوزآپ است که در اصل برای تحقیقات علمی توسعه یافته است. عکاسی ماکرو واقعی زمانی است که از یک سوژه با بزرگنمایی 1:1 عکس می گیرید – به عبارت دیگر، سوژه به اندازه واقعی در عکس نزدیکتر به نظر می رسد. با این حال، بیشتر مردم از اصطلاح “عکاسی ماکرو” برای اشاره به هر عکسی استفاده می کنند که تصویری نزدیک و بسیار دقیق از چیزهای کوچک را به تصویر می کشد.

عکاسی میکرو چیست؟

عکاسی میکرو یک نسخه افراطی‌تر از عکاسی ماکرو است که از قابلیت‌های ماکرو با نسبت بزرگنمایی حداقل 5:1 فراتر می‌رود. عکاسی میکرو، نسخه بسیار نزدیک از عکاسی ماکرو است که با استفاده از لنزهای میکرو (یا اتصال دوربین DSLR به میکروسکوپ) برای عکاسی از اجسام کوچک‌تر از آنچه که با چشم غیرمسلح می‌توان دید، و با لنزهای ماکرو مخصوص عکاسی کرد.

تفاوت بین عکاسی کلوزآپ، ماکرو و میکرو چیست؟

تفاوت بین عکاسی نزدیک، ماکرو و میکرو به نسبت بزرگنمایی (همچنین به عنوان نسبت بازتولید) بستگی دارد، که به نسبت بین اندازه سوژه در زندگی واقعی و نحوه شکل گیری تصویر بر روی سنسور دوربین اشاره دارد. با عکاسی نزدیک، می توانید از دوربینی با فاصله کانونی کوتاه استفاده کنید تا از نظر فیزیکی به سوژه های خود نزدیک شوید و با کاهش فاصله بین سوژه و دوربین، اندازه سوژه خود را افزایش دهید. برای عکس‌های ماکرو نزدیک‌تر، به تجهیزات اضافی مانند لوازم جانبی و پیوست‌ها نیاز دارید تا به بزرگ‌نمایی سوژه با جزئیات بیشتر کمک کنند.

نحوه عکاسی کلوزآپ: 6نکته

با کاهش فاصله دوربین از سوژه و اجازه دادن به آن برای پر کردن کادر، فوکوس نزدیک را به دست آورید. حداقل فاصله کانونی خود را مشخص کنید – این کوتاه ترین فاصله کاری است که می توانید در حالی که هنوز یک تصویر فوکوس شده دارید، عکاسی کنید. اگر می‌خواهید میزان جزئیات کلوزآپ را افزایش دهید اما قبلاً به حداقل فاصله فوکوس خود رسیده‌اید، باید چند تنظیمات را در دوربین خود انجام دهید:

1. لوله های اکستنشن را اضافه کنید

لوله‌های اکستنشن فاصله بین سنسور دوربین و لنز دوربین را افزایش می‌دهند و با نزدیک‌تر شدن اندازه تصویر را افزایش می‌دهند. هرچه لوله اکستنشن بلندتر باشد، بزرگنمایی نزدیکتر است.

2. لنز معکوس را اجرا کنید

یک لنز معکوس با عنصر جلویی رو به بدنه دوربین و عنصر عقب رو به بیرون عمل می کند. این روش معکوس باعث می شود که لنز تصویری را که می بیند بزرگ کند، نه اینکه آن را برای گرفتن کوچکتر کند. ممکن است برای اجرای این تکنیک به حلقه معکوس یا سایر لوازم جانبی دوربین نیاز باشد.

3. از فیلتر کلوزآپ استفاده کنید

یک لنز کلوزآپ که می توانید آن را در جلوی لنز ماکرو اختصاصی خود بچسبانید، جایگزین ارزانی برای دستیابی به بزرگنمایی بالاتر در عکس های شما است.

4. نوردهی خود را تنظیم کنید

دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر همه تنظیمات دوربین هستند که باید هنگام گرفتن عکس های نزدیک خود به خاطر داشته باشید. استفاده از دیافراگم کوچک برای عکاسی میکرو به شما امکان می دهد عمق میدان را تنظیم کنید، فوکوس سوژه خود را واضح تر کنید و در عین حال پس زمینه را تار کنید. برای ISO، مقدار کم به معنای نویز کمتر در عکس‌های شماست، اما پس از آن باید مطمئن شوید که سرعت شاتر نیز کم است. با این حال، سرعت شاتر سریع به معنای تصویر واضح تر است، بنابراین تنظیمات خود را بسته به سوژه و محیط خود تنظیم کنید. دیافراگم، ISO و سرعت شاتر ترکیبی به عنوان مثلث نوردهی شناخته می شوند.

5. لرزش دوربین را کاهش دهید

برخی از عکاسان ماکرو از دوربین‌های دیجیتال با ویژگی کاهش لرزش دوربین (که گاهی به عنوان کاهش لرزش یا تثبیت‌کننده تصویر نامیده می‌شود) استفاده می‌کنند و تاری را از عکس‌های شما دور نگه می‌دارند – به‌ویژه زمانی که با سرعت شاتر پایین عکاسی می‌کنید. همچنین می توانید از سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین خود در حین ثبت تصاویر خود استفاده کنید.

6. عکس های زیادی بگیرید

مانند هر روش عکاسی، هرچه عکس های بیشتری بگیرید، فضای بیشتری برای آزمایش خواهید داشت و فرصت های بیشتری برای گرفتن عکس عالی خواهید داشت. این به ویژه در مورد عکاسی ماکرو صدق می کند، جایی که ممکن است دیگر فرصتی نداشته باشید که از نزدیک سوژه ود را ببینید.

مطالب مرتبط: عکاسی از حیوانات وحشی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *