5 نکته مهم در نورپردازی عکاسی

1. هر چه منبع نور گسترده تر باشد، نور ملایم تر است

هرچه منبع باریکتر باشد، نور سخت تر است. منبع نور گسترده سایه ها را کاهش می دهد، کنتراست را کاهش می دهد، بافت را محو می کند. یک منبع نور باریک برعکس عمل می کند. این به این دلیل است که با یک منبع گسترده، پرتوهای نور از جهات بیشتری به سوژه شما برخورد می کنند، که تمایل دارد سایه ها را پر کند و روشنایی یکنواخت بیشتری به صحنه بدهد.

نکته: سوژه پرتره را نزدیک یک پنجره بزرگ و روشن قرار دهید که نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند. این یک سافت باکس بدون هزینه برای شما ایجاد می کند – بدون نیاز به تجهیزات استودیویی.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری

 

2. هر چه منبع نور نزدیکتر باشد، نور ملایم تر است

هر چه منبع دورتر باشد، نور سخت تر است. این کاملاً منطقی است: یک نور را نزدیک‌تر کنید و آن را در رابطه با سوژه خود بزرگ‌تر – یعنی وسیع‌تر کنید. آن را دورتر ببرید و آن را نسبتاً کوچکتر و در نتیجه باریک تر می کنید. به خورشید فکر کنید که چیزی حدود 109 برابر قطر زمین است—بسیار وسیع! اما، در فاصله 93 میلیون مایلی، بخش بسیار کوچکی از آسمان را اشغال می کند و از این رو هنگام سقوط مستقیم روی یک سوژه، نور بسیار سختی می تاباند.

نکته: هنگامی که از افراد در داخل خانه با نور موجود عکس می گیرید، لامپ ها را به آنها نزدیکتر کنید یا برعکس، برای نور بهتر.

3. انتشار نور را پراکنده می کند و اساسا منبع نور را گسترده تر و در نتیجه نرم تر می کند

وقتی ابرها در مقابل خورشید حرکت می کنند، سایه ها کمتر متمایز می شوند. مه را اضافه کنید و سایه ها ناپدید شوند. ابرها، آسمان ابری، و مه به عنوان انتشار عمل می کنند – چیزی که نور را در جهات مختلف پراکنده می کند. در روزهای ابری یا مه آلود، در واقع کل آسمان به یک منبع نور بسیار گسترده تبدیل می شود – سافت باکس طبیعت.

نکته: موادی مانند پلاستیک شفاف یا پارچه سفید را می توان برای پخش منبع نور خشن استفاده کرد. می توانید یک دیفیوزر را در مقابل یک نور مصنوعی مانند یک فلاش قرار دهید. 

4. نور بازتاب به عنوان انتشار عمل می کند

یک منبع نور باریک را به سمت یک سطح وسیع و مات – مانند دیوار، سقف، یا رفکتور مات – نشانه بگیرید و نه تنها نور را بازتاب می‌کند، بلکه با پراکنده کردن آن در یک منطقه وسیع‌تر، آن را پخش می‌کند. با این حال از یک رفیکتور براق استفاده کنید و نور در جهش نسبتاً باریک خواهد ماند. افراطی ترین نوع رفیکتور براق – آینه – نور را تقریباً به همان اندازه باریک در بازتاب متمرکز می کند. نکته: یک تکه بزرگ فویل آلومینیومی را مچاله کنید، دوباره آن را باز کنید و آن را دور یک تکه مقوا بپیچید که طرف آن براق است. این یک بازتابنده خوب می‌سازد که به اندازه سطح سفید مات نرم نیست – برای اضافه کردن هایلایت‌های درخشان عالی است.

5. هر چه منبع نور دورتر باشد روی سوژه شما کم‌نورتر می‌شود

این قانون می گوید که نور به عنوان مربع فاصله می افتد. این پیچیده به نظر می رسد، اما واقعا اینطور نیست. اگر نوری را دوبرابر از سوژه خود دور کنید، در نهایت تنها یک چهارم نور روی سوژه خواهید داشت. به عبارت دیگر، هنگامی که نور را دور می‌کنید، به سرعت کم می‌شود – اگر نورها یا سوژه‌تان را برای تغییر کیفیت نور جابه‌جا می‌کنید، باید به خاطر داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که تابش نور – حتی در یک بازتابنده براق که نور را جهت نگه می دارد – به مسافتی که طی می کند می افزاید. نکته: فلاش دوربین خود (پاپ آپ یا کفش داغ) را برای پرتره های پرتره در فضای باز در روزهای با نور شدید تنظیم کنید. این کار سایه‌های صورت سوژه شما را روشن می‌کند، اما بر نوردهی پس‌زمینه تأثیری نمی‌گذارد – تا آن زمان از بین می‌رود.

مطالب مرتبط: راهنمای کامل عکاسی ماکرو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *