12 نکته درباره عکاسی از منظره

چه یک عکاس باتجربه باشید و چه تازه شروع کرده اید، عکس های منظره شگفت انگیزی که می بینید همه چیزهای مشترکی دارند. واقعیت عکاسی منظره این است که شما نه تنها به توانایی و مهارت خود در دیدن و ساختن یک تصویر متکی هستید، بلکه به طبیعت نیز متکی هستید. اما صرف نظر از آب و هوایی که با آن روبرو می شوید، فرصت های بی شماری برای گرفتن عکس های منظره دیدنی وجود دارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت

 

1. مکان

عکاسی منظره به همان اندازه که به فرآیند واقعی عکاسی مربوط می شود، به برنامه ریزی نیز مربوط می شود. شما همیشه باید ایده روشنی از اینکه قصد دارید کجا بروید و در چه زمانی از روز می‌توانید بهترین عکس را بگیرید، داشته باشید. نحوه خواندن نقشه ها را بیاموزید و درک کنید که چگونه می توانید از آنها برای یافتن مکان مناسب استفاده کنید. با برنامه ریزی مکان دقیق خود، می توانید زمان خود را در آنجا به حداکثر برسانید و اطمینان حاصل کنید که نه تنها با خیال راحت و در زمان کافی به مکان خود می رسید، بلکه راه بازگشت را نیز پیدا خواهید کرد (معمولاً بعد از غروب خورشید).

2. صبور باشید

تعداد دفعاتی که عکس منظره شما خراب می شود ممکن است زیاد باشد. عکاسی از منظره نیاز به صبر دارد. نکته کلیدی این است که همیشه به خودتان زمان کافی در یک مکان بدهید تا بتوانید در صورت نیاز منتظر بمانید. برنامه‌ریزی رو به جلو نیز می‌تواند کمک زیادی به شما کند، بنابراین پیش‌بینی آب و هوا را قبل از حرکت بررسی کنید، و فرصت خود را برای آب و هوای مورد نیاز خود به حداکثر برسانید.

3. تنبل نباشید

یکی از دلایلی که ما اغلب از عکس های منظره چشمگیر مبهوت می شویم این است که این عکس ها به گونه ای گرفته شده اند که قبلاً هرگز ندیده ایم. عکسی که از بالای کوه گرفته شده و رسیدن به آن به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، منظره‌ای است که اکثر مردم نمی‌توانند خودشان آن را ببینند. بنابراین به پرسپکتیوهایی که به راحتی در دسترس هستند و دیگران می‌توانند به آن توجه کنند و ببینند تکیه نکنید. در عوض، به دنبال آن نقاط منحصربه‌فرد باشید (به شرطی که دسترسی به آن‌ها ایمن باشد) که صحنه‌های شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهند.

4. از بهترین نور استفاده کنید

نور یکی از فاکتورهای مهم در هر عکسی است. اگر نور صحنه را رعایت نکند، تصویر خراب می شود. بهترین نور برای عکاسی منظره، صبح زود یا اواخر بعد از ظهر است.

اما بخشی از چالش عکاسی منظره، توانایی سازگاری و کنار آمدن با شرایط نوری مختلف است. برای مثال، حتی در روزهای طوفانی یا ابری می‌توان عکس‌های منظره عالی گرفت. نکته کلیدی این است که تا حد امکان از بهترین نور استفاده کنید و بتوانید با آن بر ظاهر و احساس عکس های خود تأثیر بگذارید.

5. سه پایه به همراه داشته باشید

به عبارت ساده، اگر می‌خواهید بهترین عکس‌ها را در بهترین زمان روز و با بالاترین کیفیت ممکن ثبت کنید، سه پایه یک قطعه ضروری از تجهیزات است. عکاسی در شرایط کم نور (به عنوان مثال صبح زود یا اوایل شب) بدون سه پایه نیاز به افزایش ISO دارد تا بتوان از لرزش دوربین جلوگیری کرد، که به نوبه خود به معنای نویز بیشتر در تصاویر شما است. اگر می خواهید با استفاده از سرعت شاتر آهسته یا نوردهی طولانی (مثلاً برای ثبت حرکت ابرها یا آب) صحنه ای را ثبت کنید، بدون سه پایه نمی توانید دوربین را به اندازه کافی ثابت نگه دارید تا از تصاویر تار جلوگیری کنید. 

6. عمق میدان را به حداکثر برسانید

انتخاب عمق میدان، بخش مهمی از ثبت مناظر خیره کننده است. عکس‌های منظره معمولاً نیاز دارند که پیش‌زمینه و پس‌زمینه واضح باشد، بنابراین به عمق میدان عمیق‌تری نسبت به زمانی که از فردی پرتره می‌گیرید، نیاز دارید. اما عمق میدان کم‌تر نیز می‌تواند ابزار خلاقانه قدرتمندی باشد، اگر درست استفاده شود، زیرا می‌تواند با شارپ نگه داشتن سوژه، آن را ایزوله کند، در حالی که بقیه قسمت‌های تصویر تار هستند. به عنوان نقطه شروع، اگر به دنبال شارپ نگه داشتن اکثر عکس ها هستید، دوربین خود را روی حالت اولویت دیافراگم (A یا Av) قرار دهید تا بتوانید کنترل دیافراگم را در دست بگیرید. از حدود f/8 شروع کنید و (f/11 یا بالاتر) تا زمانی که به افکت دلخواه برسید بالا بروید.

7. در مورد ترکیب فکر کنید

تا آنجا که ممکن است، باید همیشه به جای تکیه بر پردازش، سعی کنید ترکیب بندی خود را در هنگام گرفتن عکس درست کنید. اگر وقتی از منظره یاب خود به آن نگاه می کنید، صحنه درست به نظر نمی رسد، در خروجی نهایی هم خوب به نظر نمی رسد. چندین تکنیک وجود دارد که می توانید از آنها برای کمک به ترکیب بندی خود استفاده کنید (مانند قانون یک سوم)، اما در نهایت باید خودتان را آموزش دهید که بتوانید یک صحنه را ببینید و آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

8. از فیلترهای با چگالی خنثی و پلاریزه استفاده کنید

فیلترهای چگالی خنثی و پلاریزرها یک کیت ضروری برای هر عکاس منظره هستند. اغلب باید نور موجود را دستکاری کنید یا حتی سعی کنید عناصر طبیعی را تقویت کنید. به عنوان مثال، اگر در حال گرفتن عکس هایی با آب هستید، ممکن است متوجه شوید که بازتاب های ناخواسته ای از خورشید دریافت می کنید، جایی که فیلتر پلاریزه می تواند در به حداقل رساندن بازتاب ها و همچنین افزایش رنگ ها (سبز و آبی) کمک کند. اما به یاد داشته باشید، اگر مستقیماً رو به خورشید یا خورشید پشت سرتان باشد، فیلترهای پلاریزه معمولاً تأثیر کمی بر صحنه دارند یا اصلاً تأثیری ندارند. برای بهترین نتیجه، خود را بین 45 تا 90 درجه نسبت به خورشید قرار دهید.

یکی از چالش‌های بزرگ دیگر عکاسی منظره، گرفتن نوردهی متعادل بین پیش‌زمینه، که معمولاً تاریک‌تر است، و یک آسمان روشن است. فیلترهای ND درجه بندی شده با تاریک کردن آسمان و در عین حال روشن تر نگه داشتن پیش زمینه به جبران این امر کمک می کنند. این را می توان در پردازش تکرار کرد، اما همیشه بهترین کار این است که سعی کنید عکس را تا حد امکان به بهترین شکل ممکن در دوربین ثبت کنید.

9. از هیستوگرام استفاده کنید

هیستوگرام ها ابزاری ضروری در عکاسی هستند که باید به دنبال یادگیری نحوه خواندن و استفاده از یافته ها برای بهبود عکس های خود باشید. هیستوگرام یک نمودار ساده است که توزیع تونال متفاوت را در تصویر شما نشان می دهد. سمت چپ نمودار برای رنگ های تیره و سمت راست نمودار رنگ های روشن را نشان می دهد.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که اکثر نمودار به یک طرف منتقل شده است، این نشان دهنده آن است که عکس شما خیلی روشن یا تاریک است (بیش از حد نوردهی یا کم نور). این همیشه چیز بدی نیست و برخی از تصاویر در هر صورت کاملاً خوب هستند. با این حال، اگر متوجه شدید که نمودار شما فراتر از لبه چپ یا راست است، این نشان می‌دهد که بخش‌هایی از عکس با جزئیات از دست رفته است (اگر هیستوگرام فراتر از لبه چپ و سفید خالص اگر از لبه سمت راست خارج شود، قسمت‌های سیاه خالص وجود دارد. ). این چیزی است که باید از آن اجتناب کنید، بنابراین با دیدن شواهد در هیستوگرام، می‌توانید آن را با ترکیب مجدد تصویر یا جبران نوردهی تصحیح کنید.

10. هرگز به یک عکس خوب بسنده نکنید

این در مورد هر عکسی که می گیرید صادق است. فرقی نمی کند منظره باشد یا پرتره. اگر می توانید آن را بهتر انجام دهید. اما اغلب به دلیل زمان و تلاشی که عکاسی منظره نیاز دارد، مردم به جای اینکه منتظر بمانند یا برای گرفتن عکس بهتر برگردند، به یک عکس خوب رضایت می دهند. همیشه باید هدفتان این باشد که از هر چیزی در بهترین زمان ممکن، به بهترین شکل ممکن عکاسی کنید، حتی اگر این به معنای منتظر ماندن یا بازگشت دوباره باشد.

11. با فرمت RAW عکس بگیرید

به عبارت ساده، اگر دوربین شما قادر به گرفتن عکس با فرمت RAW است، توصیه می کنیم همیشه فایل های RAW را ثبت کنید. آنها حاوی جزئیات و اطلاعات بسیار بیشتری هستند و انعطاف پذیری بسیار بیشتری در پردازش بدون از دست دادن کیفیت می دهند. به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید فایل‌های RAW را با هر فرمت دیگری که نیاز دارید ذخیره کنید، اما نمی‌توانید JPEG‌ها را به‌عنوان فایل‌های RAW ذخیره کنید، بنابراین در نهایت به کیفیت عکاسی JPEG محدود می‌شوید.

12. آزمایش کنید

با وجود تمام تکنیک ها و قوانینی که برای کمک به ترکیب بندی و روند گرفتن عکس وجود دارد، همیشه فضایی برای آزمایش وجود دارد. عکاسی دیجیتال به این معنی است که گرفتن یک عکس باعث هدر دادن یک نگاتیو (و هزینه‌بر) نمی‌شود، بنابراین فرصت کافی برای آزمایش انواع سبک ها وجود دارد.

مطالب مرتبط: مزایا و معایب دوربین فول فریم در مقابل کراپ سنسور
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *