11 نکته برای عکاسی بهتر با موبایل

گوشی‌های هوشمند محبوب‌تر از همیشه هستند و بسیاری از مردم برای گرفتن عکس‌های تعطیلات و پر کردن آلبوم‌های عکس خانوادگی خود به آن‌ها روی می‌آورند. تلفن‌های دوربین‌دار کوچک و راحت ، همیشه با ما هستند – اما برخی ناله می‌کنند که کیفیت تصویر آن‌ها آن چیزی نیست که به نظر می‌رسد.

ما می گوییم قدرت در دست عکاس است. با هر دستگاه هوشمندی که در جیب خود دارید، می توان تصاویر زیبایی را ثبت کرد. تنها چیزی که برای بهبود عکس‌های گوشی شما لازم است این است که چند نکته و ترفند را یاد بگیرید تا در عکاسی با گوشی هوشمند خود بهتر شوید. بنابراین در اینجا 11 نکته برای عکاسی با موبایل برای به دست آوردن نتایج بهتر آورده شده است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

1- نوردهی صحیح انجام دهید

معمولاً تنها چیزی که برای نمایش صحیح عکس شما نیاز است یک کلیک روی دکمه شاتر است. اما گاهی اوقات، متوجه می شوید که چیزی که از آن عکس می گیرید (یعنی سوژه شما) یا خیلی تاریک یا خیلی روشن است. این مشکل به ویژه اگر برخی از قسمت‌های تصویر شما بسیار روشن‌تر (یا تیره‌تر) از قسمت‌های دیگر باشد، ایجاد می‌شود.

برای تنظیم این مورد در اکثر گوشی‌های هوشمند، کافی است روی قسمتی از صفحه‌نمایش که سوژه در آن قرار دارد ضربه بزنید و دوربین شما به‌طور خودکار نوردهی را تنظیم می‌کند تا آن را متعادل کند. مراقب مناطق روشن اطراف باشید که به قدری روشن هستند که جزئیات آنها از بین می رود. گاهی اوقات این افکت یک تصویر را بهبود می بخشد، اما ممکن است بخواهید برای حذف هر چیزی که بیش از حد حواس شما را پرت می کند، ترکیب بندی مجدد کنید.

برای تنظیم این مورد در اکثر گوشی‌های هوشمند، کافی است روی قسمتی از صفحه‌نمایش که سوژه در آن قرار دارد ضربه بزنید و دوربین شما به‌طور خودکار نوردهی را تنظیم می‌کند تا آن را متعادل کند. مراقب مناطق روشن اطراف باشید که به قدری روشن هستند که جزئیات آنها از بین می رود. گاهی اوقات این افکت یک تصویر را بهبود می بخشد، اما ممکن است بخواهید برای حذف هر چیزی که بیش از حد حواس شما را پرت می کند، ترکیب بندی مجدد کنید.

2- از قانون یک سوم استفاده کنید

در اکثر دوربین های گوشی های هوشمند یک شبکه داخلی وجود دارد که صفحه نمایش را به سه قسمت برش داده شده نشان می دهد و این احتمالاً از شناخته شده ترین قانون در عکاسی ناشی می شود: قانون یک سوم.

در اینجا، ایده این است که اگر سوژه خود را در امتداد یکی از این خطوط، یا در یکی از تقاطع ها قرار دهید، در نهایت ترکیب قوی تری خواهید داشت. برای مثال، با مناظر، سعی کنید افق را طوری قرار دهید که یا یک سوم مسیر از بالای تصویر به پایین باشد، یا یک سوم مسیر از پایین به بالا. و اگر از فردی عکس می گیرید که در یک نقطه زیبا ایستاده است، او را درست در وسط قاب قرار ندهید.

3- از نور پنجره استفاده کنید

نور فلاش روی گوشی هوشمند شما خشن و نامطلوب است. معمولاً درست در کنار لنز قرار می گیرد، نور نسبت به سوژه شما مستقیم می آید و هیچ ابعادی برای شما فراهم نمی کند.

ارزان ترین و سریع ترین راه برای گرفتن تصاویر زیبا استفاده از نور پنجره است. اگر می توانید، از نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید و پنجره های سایه دار را انتخاب کنید. نور ملایم، پراکنده و پیچیده، سوژه شما را بسیار بهتر از هر چیزی روشن می کند. بنابراین ساده ترین راه برای گرفتن پرتره های عالی در داخل خانه این است که از سوژه خود بخواهید وارد قسمتی از اتاق با نور عالی شود.

4- بیش از حد به سوژه نزدیک نشوید

اکثر گوشی‌های هوشمند می‌توانند نزدیک به سوژه فوکوس کنند، اما همه لنزها حداقل فاصله فوکوس دارند – یعنی نقطه‌ای در جلوی لنز که در آن نزدیک‌تر فوکوس نمی‌کند.

اگر خیلی نزدیک هستید و سوژه شما هنوز تار است، تا زمانی که شارپ شود به عقب برگردید. چند سانتی متر یا بیشتر. به این ترتیب شما تصویر واضحی از سوژه خود خواهید داشت و می توانید بعداً آن را برای افزایش اندازه ظاهری آن برش دهید.

5- کمی از سطح معمول پایین تر بیاییم

بسیاری از ما عادت داریم گوشی را در بیاوریم، یک عکس ناگهانی بگیریم و راه برویم. با این حال، وقتی صحبت از عکاسی از کودکان یا حیوانات خانگی می شود، این رویکرد خوبی نیست.

با نگاه از بالا به کودک یا حیوان خانگی، همان زاویه ای را تکرار می کنیم که اکثر ما همیشه این موضوعات را می بینیم. با این حال، خم شدن برای قرار گرفتن در همان سطح آنها، پرسپکتیوی شبیه به سوژه شما می دهد.

به عنوان مثال، لنز خود را با گربه خود در یک سطح قرار دهید، و فوراً به دنیای آنها منتقل می شوید، با درهای بلند، قاب عکس های بلند، یا درختان عظیم. زانو زدن یا حتی دراز کشیدن روی زمین اغلب به شما تصاویری پویاتر می دهد.

6- تکنیک سلفی خود را بهتر مورد استفاده قرار دهید

برای ساختن عکس سلفی خود فقط به آن لنز رو به جلو تکیه نکنید – این لنز برای عکاسی از مکان‌های سخت و دشوار نیز بسیار مفید است.

به عنوان مثال، تلاش برای گرفتن تصویری از سقف یا چیز دیگری از سطح زمین، هنگام استفاده از دوربین استاندارد رو به عقب، ممکن است ناخوشایند باشد، زیرا اغلب ممکن است شما را ملزم به خم شدن تا یک موقعیت ناراحت کننده کند. با این حال، با دوربین جلو، می توانید چنین ترکیب بندی را به وضوح مشاهده کنید و هر گونه تنظیمات لازم را انجام دهید، در حالی که همه کنترل ها به راحتی قابل دسترسی هستند.

7- از پشت پنجره عکاسی کنید

احتمالاً شروع به گرفتن عکس از پنجره همسایه ایده خوبی نیست، اما عکاسی از پنجره خودتان می‌تواند فرصتی پنهان را برای چند عکس خارق‌العاده نشان دهد.

از بازتاب‌های بیرونی برای کادربندی یک پرتره استفاده کنید یا انعکاس آینه‌مانندی را برای نمایی تحریف شده از جهان ارائه دهید. اگر به طور اتفاقی با شیشه های رنگی یا پنجره های اریب برخورد کردید، حتی بهتر است. از این اعوجاج به نفع خود استفاده کنید – فقط سعی کنید آن را در اطراف سوژه خود به حداقل برسانید تا همچنان واضح باشد که از چه چیزی عکاسی می کنید.

8- لنز گوشی را تمیز کنید

سازندگان گوشی های هوشمند محصولات خود را به گونه ای طراحی می کنند که در طول عمر خود در برابر خش مقاوم بوده و نسبتاً محکم باشند، و این به ویژه در مورد لنز دوربین صادق است. یک خراش کوچک همه عکس‌ها را خراب می‌کند.

با این حال، اگرچه ضد خش هستند، اما باید گاهی اوقات آنها را تمیز کنید. یک نفس گرم سریع و یک پاک کردن با پیراهن معمولاً این کار را انجام می دهد، اما شیشه پاک کن و پارچه میکروفیبر کار بهتری برای تمیز کردن کثیفی لنز انجام می دهد. 

9- از پس زمینه های ساده استفاده کنید

با لنزهای واید، گرفتن همه چیز در صحنه آسان است، دقیقاً به همین دلیل است که باید به دنبال مناطقی با فضای منفی بزرگ باشید – یعنی پس‌زمینه‌های ساده. به عنوان مثال: با در اولویت قرار دادن یک فضای بزرگ از آسمان آبی، سوژه خود را در هنگام قاب شدن در پایین تصویر بیشتر آشکار می کنید.

10- آن را ثابت نگه دارید

عکس‌های تار ناخواسته می‌توانند هنگام عکاسی در شرایط کم نور مشکل باشند. اما در هر شرایطی باید مراقب تکنیک عکاسی خود باشید. وقتی گوشی در حال حرکت است عکس نگیرید – آن را ثابت نگه دارید و به آرامی دکمه شاتر را فشار دهید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که برای لرزش دوربین مقصر نیستید.

سوژه های متحرک (مانند عکس های دوستان و خانواده) می توانند مشکلات تاری خود را به همراه داشته باشند… و یکی از بهترین ترفندها در اینجا صرفاً گرفتن چندین عکس است.  

و در برخی موقعیت‌ها، مانند مناظر شهری پس از تاریکی، تقریباً همیشه بهترین عکس‌ها با استفاده از سه پایه تلفن هوشمند گرفته می‌شود. و اگر یکی از این موارد را ندارید، گوشی را روی یک سطح قرار دهید (یا خودتان را به دیوار بچسبانید) تا گوشی را تا حد ممکن ثابت نگه دارید.

11- زوایا را بررسی کنید

تلفن‌های همراه قدیمی یا ساده‌تر فقط یک لنز پشتی دارند که می‌توانید با آن عکاسی کنید. اما بهترین تلفن‌های دوربین‌دار امروزی معمولاً یک لنز زاویه باز و یک لنز تله فوتو نیز در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید به آن تغییر دهید. این انتخاب فاصله کانونی به شما این فرصت را می دهد که از طیف وسیع تری از سوژه ها به خوبی عکاسی کنید و به آلبوم عکس خود تنوع بخشید.

با این حال، نیاز مبرمی برای ارتقاء گوشی شما وجود ندارد. لنزهای افزودنی زیادی برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد که به شما امکان می‌دهد کمی نزدیک‌تر زوم کنید یا بخش بیشتری از ساختمان را در کادر قرار دهید. اینها یک سرمایه گذاری عالی برای کسانی است که می خواهند با عکس گرفتن خود خلاقیت بیشتری داشته باشند.

مطالب مرتبط: انتخاب بیوتی دیش مناسب برای عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *