کدام فضای رنگی برای عکاسی مناسب است؟

آیا تا به حال سعی کرده اید رنگ ها را مخلوط و آزمایش کنید؟ آیا مواقعی وجود داشت که شما قرمز را با کمی سبز و یک تکه آبی مخلوط کنید و از رنگ جدیدی که به دست آوردید متعجب شوید؟ این اساساً فضای رنگی است.

یک فضای رنگی مربوط به طیف رنگی است که یک عکس خاص نشان می دهد. این در طیف رنگی یافت می شود ، جایی که شما می توانید یک جهان کاملاً رنگی را ببینید. فضای رنگی به شما امکان می دهد سطح جزئیات رنگی را که دوربین شما ضبط می کند انتخاب و تنظیم کنید که در اندازه های مختلف است. هرچه فضا بزرگتر باشد ترکیبات رنگی بیشتری خواهد داشت و دوربین شما رنگهای بیشتری را ضبط می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

در رایانه شما ، فضاهای رنگی مانند جداول ظاهر می شوند که با مانیتور ارتباط برقرار می کنند تا رنگ های مناسب روی صفحه ظاهر شوند.

در یک دوربین دیجیتال فضای تنظیمات را پیدا خواهید کرد. دو گزینه برای شما نمایش داده می شود: sRGB و AdobeRGB. اگرچه هر دو می توانند نتایج لازم را به شما بدهند ، اما تفاوت های چشمگیری بین این دو وجود دارد. به همین ترتیب ، انتخاب  فضای رنگی مناسب برای استفاده قبل از شروع عکاسی مهم است.

sRGB در برابر AdobeRGB: ویژگی ها و کیفیت 

sRGB (یا قرمز ، سبز ، آبی استاندارد) رایج ترین فضای رنگی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. RGB مخفف Red-Green-Blue ، همه رنگ های اصلی است. sRGB سه رنگ را به همه روش های ممکن ترکیب می کند ، به عنوان مثال: قرمز و آبی یا قرمز و سبز. یا آبی و سبز. شما می توانید هر تعداد ترکیب را که می خواهید بیابید – بنابراین این بدان معنی است که می توانید رنگ های جدید ایجاد کنید.

از طرف دیگر ، AdobeRGB نسبت به sRGB از تنوع رنگی یا رنگی بیشتری برخوردار است. در مقایسه با sRGB ، حداقل 35٪ دامنه بیشتری به شما می دهد. برخی از عکاسان وجود دارند که می گویند طیف رنگی AdobeRGB و sRGB – بیش از 16 میلیون – است و تنها تفاوت آنها در تعداد رنگی است که هر کدام می توانند نمایش دهند.

در بالا عکس اول sRGB و عکس دوم AdobeRGB است.

در واقع مانند دو دوربین متفاوت با سنسور 18MP کار می کند. عکاسی که از سنسور فول فریم استفاده می کند در مقایسه با عکاسی که از سنسور کوچکتر استفاده می کند ، رنگ و دامنه رنگ بهتری خواهد داشت. سنسور فول فریم با AdobeRGB قابل مقایسه است در حالی که سنسور کوچکتر مانند sRGB کار می کند.

مثال خوب دیگر در مقایسه دو فضای رنگی ، استفاده از آبرنگ است. شما دو مجموعه آبرنگ دارید ، اما یکی فقط 10 رنگ دارد در حالی که دیگری 24 رنگ دارد. یکی با 10 sRGB است در حالی که یکی که به شما 24 گزینه رنگ می دهد AdobeRGB است. رنگ های AdobeRGB نیز در مقایسه با رنگ های ایجاد شده توسط sRGB از پویایی بیشتری برخوردار هستند.

sRGB

اگر به تنظیمات دوربین خود نگاه کنید ، احتمالاً می بینید که روی sRGB تنظیم شده است. این به این دلیل است که امروزه تقریباً هر دوربین دیجیتال sRGB تنظیمات پیش فرض است.

sRGB در سال 1996 توسط مایکروسافت و HP ایجاد شده بود ، قبل از اینکه AdobeRGB مطرح شود ، sRGB وجود داشت. به همین ترتیب ، کامپیوترها ، برنامه ها ، دستگاه ها ، بازی های ویدیویی و حتی اینترنت با در نظر گرفتن sRGB ساخته شده اند. بنابراین فضای استاندارد رنگ است. این بدان معنی است که کامپیوتر شما برای نمایش بیش از 95٪ از طیف رنگی sRGB طراحی شده است.

گرچه این خبر خوبی است ، اما می تواند برای برخی از عکاسان نیز خبر بدی باشد. چرا؟ از آنجا که رایانه های ما برای تبدیل خودکار عکس ها در AdobeRGB به sRGB طراحی شده اند – و نتایج چندان جالبی نخواهند داشت.

AdobeRGB

همانطور که قبلا ذکر شد ، AdobeRGB به شما امکان می دهد در مقایسه با sRGB ترکیب رنگ بیشتری داشته باشید. Adobe Systems این گزینه فضای رنگی را در سال 1998 با استفاده از چاپگرهای CMYK (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه) ایجاد کرد. رنگ های CMYK بیشتر برای چاپ مجلات و سایر نشریات استفاده می شود.

حتی اگر اکثر رایانه ها یا نمایشگرها با sRGB کار می کنند ، تعداد زیادی مانیتور AdobeRGB نیز وجود دارد ، به خصوص آنهایی که چاپگرهای مدرن از آنها استفاده می کنند. این نمایشگرها ایده آل هستند زیرا برای نمایش رنگهای تولید شده توسط پروفیل CMYK در نظر گرفته شده اند. به همین ترتیب ، رنگ هایی که از یک نمایشگر AdobeRGB بیرون می آیند بسیار شبیه به آنچه در چاپ می بینید هستند ، به خصوص اگر از چاپگر CMYK استفاده می کنید. رنگ ها دقیق تر و زنده تر هستند.

مطالب مرتبط:  ترکیب بندی در عکاسی معماری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *