کاربرد LUT در عکاسی

LUT ها پروفایل های تنظیم رنگ هستند که به طور گسترده ای در فیلمبرداری و ویرایش ویدئو استفاده می شوند تا به فیلم ها جلوه مشخصی بدهند. پتانسیل آنها برای عکاسی نیز به همان اندازه قوی است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

LUT ها مانند تنظیمات منظم نیستند. شما می توانید تنظیمات دیگری را در بالای LUT اعمال کنید ، اما LUT به خودی خود پارامتر تنظیماتی ندارد. LUT ها مجموعه ای از تغییرات پیچیده رنگی و تونال را تنظیم می کنند که توسط خالق LUT تنظیم شده است ، اگرچه برخی از برنامه هایی که از LUT پشتیبانی می کنند به شما امکان تنظیم قدرت یا شدت را می دهند.

به نظر محدود می رسد ، اما در واقع پروفایل شبیه سازی فیلم در دوربین یا انتخاب نمایه متفاوت در Adobe Camera Raw یا Lightroom همانند این است.

درست است که کراس اوور وجود دارد ، اما این دو می توانند بسیار موثر در کنار هم کار کنند و شما می توانید با توجه به آنچه می خواهید انجام دهید بین آنها یکی را انتخاب کنید. شما می توانید LUT را به عنوان گزینه دیگری برای تنظیمات منظم تصویر در نرم افزار خود در نظر بگیرید.

مشخصات فنی LUT
بیشتر LUT ها “LUT های سه بعدی” هستند ، به این معنی که آنها در یک فضای سه بعدی از تغییر رنگ و تن استفاده می کنند و دارای مکعب هستند. 

Lightroom و Adobe Camera Raw به جای LUT از Profiles استفاده می کنند ، اگرچه امکان تنظیم LUT در Profiles وجود دارد و برخی از فروشندگان نسخه های Profile آماده Lightroom را در کنار LUT های معمولی ارائه می دهند.
حتی اگر LUT های سه بعدی دارای قالب یکسانی باشند ، برای فضاهای رنگی مختلف سازگار هستند. مواردی که برای فیلمبرداری طراحی شده اند ممکن است به عنوان “Log LUTs” ارائه شوند که برای تصحیح تصاویر “ورود” بسیار پهن و پویا ثبت شده توسط دوربین های فیلم برداری ویدیویی حرفه ای طراحی شده اند. اینها برای عکسهای ثابت که از فضای رنگی مطابق استفاده نمی کنند مناسب نیستند. در عوض ، به دنبال LUT های طراحی شده برای فضای رنگی Rec 709 باشید. این معادل ویدیویی فضای رنگی sRGB است و معمولاً نتایج صحیحی را به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط:  عکاسی از ساحل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *