کاربرد فیلتر ND در عکاسی

فیلترهای ND چه کار می کنند؟

آنها به شما کمک می کنند تا تصاویری مانند این بسازید….

یک فیلتر ND مانند عینک آفتابی برای چشمان شما عمل می کند، مانند عینک آفتابی مانع ورود نور به داخل لنز می شود. ND مخفف Neutral Density است که به این معنی است که نور را به روشی خنثی بدون تغییر رنگ مسدود می کند.

چرا می خواهید جلوی ورود نور به لنز را بگیرید؟

نور خوب است، این چیزی است که تصویر را می سازد. منطقی است که فکر کنید اگر جلوی ورود نور به لنز خود را بگیرید، فقط یک تصویر تاریک و کم نور ایجاد خواهید کرد.
خوب، وقتی جلوی ورود نور به لنز را می‌گیرید، مجبور می‌شوید دوربین را برای مدت طولانی‌تری در معرض نور قرار دهید. باید شاتر را برای مدت بیشتری باز کنید تا میزان نور مناسب وارد دوربین شود.

بیایید به تأثیر فیلتر ND بر روی یک تصویر نگاه کنیم. در زیر یک عکس معمولی بدون فیلتر است که با استفاده از سه پایه در 1/30 ثانیه گرفته شده است. می توانید امواج آب را ببینید و ابرها شفاف به نظر می رسند، همه چیز برای کسری از ثانیه فریز کرده است. (جزئیات نوردهی – 1/30 ثانیه، f22، ISO 400)

 

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای عکاسی پرتره

 

و در اینجا یک عکس درست بعد از آن با استفاده از فیلتر ND 10 استاپ گرفته شده است. فیلتر به ما اجازه داده است که زمان نوردهی را به 30 ثانیه افزایش دهیم. اینجا دوربین در مدت زمان طولانی تری در معرض نور قرار گرفته است. وقتی این کار را انجام می‌دهید، هر چیزی که ساکن است، ثابت می‌ماند، یعنی درخت و کوه‌ها و هر چیزی که حرکت می‌کند تار یا با هم ترکیب می‌شود. این عکس نیز در لایت روم تنظیم شده است تا رنگ ها و کنتراست را افزایش دهد. (30 ثانیه، f22، ISO 400)

بیایید هر دو را با هم نگاه کنیم. یکی در سمت چپ، در 1/30 ثانیه، یکی در سمت راست، در 30 ثانیه با فیلتر ND 10 استاپ گرفته شد. مجدداً، هر دو دقیقاً به یک میزان نوردهی شده اند، اما با فیلتر ND شما می توانید به آرامی به آن نور اجازه دهید تا اشیاء متحرک مانند ابرها تار شوند، و همچنین اجازه می دهد چیزها با هم ترکیب شوند. مانند امواج در آب. همچنین توجه داشته باشید که فقط سرعت شاتر است که تغییر کرده است. دیافراگم و ISO در هنگام انجام این عکس‌ها ثابت می‌مانند و باید در حالت کاملاً دستی عکس بگیرید. 

فیلترهای ND در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند

پیچشی 

فیلترهایی که در جلوی لنز شما پیچ می شوند، فیلترهایی که نیاز به استفاده از سیستم نگهدارنده فیلتر و فیلترهای ND مدرج دارند، با فیلترهای ND مدرج بهتر است از سیستم نگهدارنده فیلتر استفاده کنید.

توصیه می کنیم یکی از این نوع لنزها را بگیرید که با لنزهای اولترا واید یا لنز زوم استاندارد شما مناسب باشد، این برای گرفتن عکس های منظره با نوردهی طولانی عالی است.

نگهدارنده

معایب: قیمت گران 
مزایا: کیفیت بهتر. شما می توانید آنها را با لنزهای دیگر استفاده کنید اما برای لنزهای مختلف به یک حلقه آداپتور نیاز دارید. می‌توانید از فیلترهای ND در کنار فیلترهای دیگر استفاده کنید.

برندها

مارک های زیادی وجود دارد و همه آنها بسیار خوب هستند. در اینجا برخی از نام های تجاری وجود دارد – HiTech، Lee، Nisi و cokin، که دومی مارک اقتصادی تر است.

فیلترهای ND Grad

ND Grads عمدتا برای تاریک کردن آسمان و متعادل کردن نوردهی شما استفاده می شود.
در زیر مثالی با استفاده از فیلتر ND درجه سخت ارائه شده است. تصویر سمت چپ یک عکس معمولی است که با استفاده از نورسنج داخلی دوربین گرفته شده است. این همان چیزی است که دوربین فکر می کند نوردهی صحیح است. یکی در سمت راست با فیلتر ND 2 استاپ سخت. این باعث شده است تا آسمان 2 استاپ تاریک شود تا نوردهی متعادل تری ارائه دهد.

سپس، با استفاده از سیستم نگهدارنده فیلتر، می توانید یک فیلتر ND 10 استاپی را به همراه درجه سخت ND اضافه کنید، کمی ترفند لایت روم و فتوشاپ را به آن اضافه کنید و می توانید عکسی مانند این بگیرید.

نقاط قوت مختلف فیلترهای ND

فیلترهای ND در استاپ های مختلف ساخته می شوند. استاپ در عکاسی، نصف کردن یا دو برابر کردن مقدار نور است به عنوان مثال. تصویر را ۱ استاپ تیره‌تر یا ۱ استاپ روشن‌تر کنید. در مورد فیلترهای ND، شما معمولا میزان نور را به نصف کاهش می دهید. بنابراین یک فیلتر ND 1 نور را 50 درصد کاهش می دهد. 
به یاد داشته باشید که وقتی عکس‌های نوردهی طولانی می‌گیرید، فقط سرعت شاتر است که می‌خواهید تغییر کند. اگر نوردهی 2 ثانیه ای بدون فیلتر داشته باشید، سپس یک فیلتر ND 1 استاپی را روی آن قرار دهید، در واقع میزان نور ورودی به آن دوربین را به نصف کاهش داده اید. بنابراین برای مقابله با این تعادل، باید مدت زمانی را که نور به دوربین وارد می‌کنید، در این مورد با دو برابر کردن آن افزایش دهید. جدول زیر را ببینید.

این اصل اساسی فیلترهای ND است، آنها از ورود نور به دوربین شما جلوگیری می کنند که شما را مجبور می کند با وارد کردن نور در مدت زمان طولانی تری جبران کنید. جدول زیر این را با نوردهی 1 ثانیه ای نشان می دهد که نقاط قوت مختلف فیلترهای ND را اضافه می کند. توجه کنید که چگونه زمان های نوردهی جدید به صورت متوالی دو برابر می شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک فیلتر ND 4 استاپ اضافه می کنید، باید نوردهی اصلی را 4 بار دو برابر کنید.

اعداد مختلف برای استاپ

تولیدکنندگان مختلف اعداد مختلفی را برای استاپ ها تبلیغ می کنند. به عنوان مثال، به جای گفتن فیلتر ND 2 استاپ، ممکن است بگویند که دارای “دانسیته نوری 0.6” یا “ضریب ND 4” است. برای کمک به شما در این مورد، در اینجا جدول دیگری وجود دارد که همه این اعداد مختلف را به شما نشان می دهد که معنی یکسانی دارند.

چه فیلتری برای استفاده بهتر است؟

برای عکس‌های نوردهی طولانی مانند زیر و ابرهای تار، یک فیلتر ND 6 استاپ یا 10 استاپ می‌خواهید، زیرا زمان نوردهی حداقل 30 ثانیه و حداکثر 4 دقیقه را به شما می‌دهد. فیلترهای استاپ بالاتر شما را قادر می سازد تا آن نوردهی های طولانی را دریافت کنید.

سپس برای عکس هایی مانند عکس زیر یک فیلتر 2 استاپ می خواهید. این در 1/15 ثانیه در اواسط روز گرفته شد. چون نور زیادی وجود داشت که باید نور را کمی متوقف می کردیم تا بتوانیم شاتر را برای مدت بیشتری باز کنیم.

تجهیزاتی که نیاز خواهید داشت

یک سه پایه محکم خوب ضروری است. شما به وزن کمی نیاز دارید تا دوربین شما را برای مدت طولانی محکم و ثابت نگه دارد.
شما همچنین به یک کابل آزاد یا ریموت از راه دور نیاز دارید. به این دلیل است که می توانید از دوربین خود در تنظیماتی به نام بالب استفاده کنید. 
همچنین توصیه می کنیم از فیلترهای ND متغیر اجتناب کنید. قضاوت در مورد زمان های نوردهی خود با این نوع فیلترها سخت تر است و در قوی ترین حالت آن گاهی اوقات می توانید خطوطی را در تصویر مشاهده کنید. توصیه می کنیم یک فیلتر 10 استاپی و یک فیلتر 6 استاپی برای شروع کار داشته باشید. با آنها سرگرمی زیادی خواهید داشت.

چه زمانی بهتر است از فیلتر ND استفاده کنیم؟

اگر می خواهید جلوه شیشه ای در آب داشته باشید، باید آب نسبتاً آرام باشد، فقط موج های خفیف عالی است. امواج بزرگ و مواج دریاها برای این جلوه شیشه ای کار نمی کنند. همچنین چند ابر در آسمان داشته باشید، یک روز کاملاً ابری فقط یک آسمان خاکستری به شما می دهد و اگرچه آسمان صاف می تواند خوب به نظر برسد، کمی بافت آن بالا به عکس اضافه می کند. و سعی کنید طلوع یا غروب خورشید را بگیرید. نور ظهر بیش از حد سفید خواهد بود و حتی ممکن است برای دریافت نوردهی 30 ثانیه یا بالاتر بسیار روشن باشد.

مطالب مرتبط: چتر یا سافت باکس، کدام بهتر است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *