کابرد دکمه های دوربین

دوربین‌های مدرن با دکمه‌ها و صفحه‌های نمایشگر پوشانده شده اند، که می‌تواند برای عکاسان جدید دلهره‌آور باشد. اما اگر می‌خواهید بازی عکاسی خود را ارتقا دهید، درک اینکه این کنترل‌ها چیست و چه کار می‌کنند، مهم است. در اینجا ما به آنچه در دوربین جدید شما وجود دارد، از دکمه شاتر گرفته تا سوکت سه پایه نگاه می کنیم.

 

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری

 

در حالی که ممکن است این یک راهنمای قطعی برای دوربین خاص شما نباشد، امیدواریم این راهنما به شما کمک کند تا برخی از قسمت‌های دوربین خود را که باید با آن‌ها آشنا باشید شناسایی کنید. 

همه دوربین‌ها متفاوت هستند و می‌توانند ترکیب‌های مختلفی از کنترل‌ها و چیدمان‌ها داشته باشند، بنابراین احتمال بسیار خوبی وجود دارد که دوربین شما دقیقاً شبیه دوربین‌های Nikon D800 و Canon EOS M3 در اینجا نباشد. در حالی که این دوربین ها ممکن است دکمه خاصی در پشت داشته باشند، دوربین شما ممکن است آن را در بالا، جلو یا اصلاً نداشته باشد.

در مثال‌های ما، دوربین‌های DSLR کنترل‌های فیزیکی بیشتری نسبت به دوربین‌های بدون آینه دارند، اما همیشه اینطور نیست. برای مثال دوربین بدون آینه مانند Olympus OM-D E-M1 کنترل های بیشتری نسبت به Canon EOS 1300D DSLR دارد. بیشتر به سطح دوربین مربوط می شود.

جلوی دوربین

1. دکمه شاتر – این دکمه ای است که وقتی می خواهید عکس بگیرید، آن را فشار می دهید. فشار دادن آن تا نیمه معمولاً ابتدا فوکوس خودکار را فعال می کند.

2. صفحه جلو – صفحه جلویی عمدتاً برای تغییر دیافراگم یا سرعت شاتر استفاده می شود، اگرچه می توان از آن برای انجام انواع تنظیمات دیگر نیز استفاده کرد.

3. دکمه سفارشی / عملکرد – در حالی که این دکمه ها معمولاً به تنظیمات دوربین خاصی اختصاص داده می شوند، بسته به تنظیماتی که بیشتر استفاده می کنید، می توان آنها را تنظیم کرد.

4. سوئیچ روشن/خاموش – برای روشن یا خاموش کردن دوربین شما استفاده می شود.

5. پایه لنز – این حلقه فلزی جایی است که لنز (با فرض اینکه از دوربین لنز قابل تعویض استفاده می کنید) به بدنه دوربین متصل می شود. پس از ردیف کردن نقاط، لنز را بچرخانید تا آن را نصب کنید.

6. دکمه رها کردن لنز – هنگامی که می خواهید لنز را تغییر دهید، باید این دکمه رهاسازی لنز را فشار دهید و سپس لنز را در جهت مخالف بچرخانید تا آن را بردارید.

7. آینه / سنسور – اگر به یک DSLR بدون لنز نگاه می کنید، آینه ای را می بینید که به شما امکان می دهد از منظره یاب برای دیدن از طریق لنز استفاده کنید. در پشت این سنسور تصویر قرار دارد که در دوربین بدون آینه به دلیل نداشتن آینه آن را خواهید دید.

بالای دوربین

1. کلیدهای اضافی – در حالی که اکثر دوربین های لنز قابل تعویض دارای یک چرخش حالت هستند (نگاه کنید به 6)، بسیاری از آنها صفحه های اضافی دارند که می توانند مواردی مانند سرعت شاتر، ISO یا حالت رهاسازی را کنترل کنند.

2. ISO – در بالا با دریچه دیافراگم و سرعت شاتر، ISO یکی از تنظیماتی است که می خواهید اغلب آن را تنظیم کنید، بنابراین می خواهید بدانید که کجاست.

3. Hot-shoe – حتی اگر دوربین شما دارای یک فلاش پاپ آپ یا داخلی باشد، یک Hot-shoe به شما امکان می دهد فلاش خارجی را متصل کنید یا لوازم جانبی دیگر را نصب کنید.

4. فلاش پاپ آپ – بسیاری از دوربین ها دارای فلاش پاپ آپ هستند. اگرچه به اندازه بسیاری از موارد خارجی چند منظوره یا قوی نیست، اما همچنان می تواند در تعدادی از موقعیت ها مفید باشد.

5. نشانگر سنسور – این نماد کوچک نشانگر سطح کانونی سنسور تصویر را نشان می دهد.

6. دکمه حالت / شماره گیری – بسته به دوربین شما، این برای تغییر دوربین به حالت هایی مانند خودکار، برنامه، اولویت شاتر، اولویت دیافراگم و دستی استفاده می شود. برخی از دوربین‌ها حالت‌های صحنه و فیلم‌برداری را نیز روی صفحه مدرج دارند.

7. دکمه شاتر – این دکمه ای است که وقتی می خواهید عکس بگیرید، آن را فشار می دهید. فشار دادن آن تا نیمه معمولاً ابتدا فوکوس خودکار را فعال می کند.

8. سوئیچ روشن/خاموش – برای روشن یا خاموش کردن دوربین از آن استفاده می شود.

9. جبران نوردهی – این می‌تواند یک شماره‌گیر اختصاصی یا دکمه‌ای باشد که با یک شماره‌گیر جداگانه استفاده می‌شود و برای تنظیم مقادیر مختلف نوردهی به مقادیر انتخاب شده توسط دوربین استفاده می‌شود.

10. دکمه ضبط ویدیو – بسیاری از دوربین ها دارای یک دکمه اختصاصی برای شروع و توقف ضبط ویدیو هستند، اگرچه برخی از آنها زمانی که دستگاه روی فیلم تنظیم شده است از دکمه شاتر استفاده می کنند.

11. صفحه نمایش LCD بالا – یک صفحه نمایش LCD در بالای دوربین می تواند به شما امکان دهد بدون نیاز به استفاده از صفحه عقب، تنظیمات دوربین را به سرعت بررسی کنید.

12. صفحه کنترلی – این صفحه عمدتاً برای تغییر دیافراگم یا سرعت شاتر استفاده می شود، اگرچه می توان از آن برای انجام تنظیمات دیگر استفاده کرد.

13. دکمه سفارشی / عملکرد – در حالی که دکمه‌های سفارشی یا عملکردی معمولاً به یک تنظیم خاص دوربین اختصاص داده می‌شوند، بسته به تنظیماتی که بیشتر استفاده می‌کنید، می‌توان آنها را تنظیم کرد.

پشت دوربین

1. دکمه های پخش (و حذف) – برای بررسی و حذف تصاویر یا ویدیوهایی که گرفته اید.

2. دکمه منو – اکثر دوربین های دیجیتال دارای مجموعه وسیعی از تنظیمات هستند که با استفاده از دکمه منو به آنها دسترسی خواهید داشت.

3. کنترل‌های پخش – هنگام بازبینی تصاویری که گرفته‌اید، می‌توانید برای بررسی جزئیات بزرگ‌نمایی کنید یا به‌صورت شبکه‌ای مشاهده کنید. برخی از دوربین ها به شما این امکان را می دهند که این کار را با استفاده از صفحه نمایش لمسی با حرکاتی که همه ما در گوشی های هوشمند با آنها آشنا شده ایم انجام دهید.

4. مانیتور / صفحه لمسی – مانیتور عقب را می توان برای نوشتن عکس، بازبینی تصاویر و پیمایش منوها استفاده کرد. دوربین های بیشتری شروع به استفاده از صفحه نمایش لمسی می کنند.

5. منظره یاب / EVF – دوربین های DSLR دارای منظره یاب اپتیکال سنتی هستند، در حالی که دوربین های بدون آینه و کامپکت می توانند منظره یاب الکترونیکی داشته باشند که به شما امکان می دهد تأثیر تغییر تنظیمات را هنگام عکاسی ببینید. برخی از دوربین ها اصلا منظره یاب ندارند.

6. دکمه های قفل – از این دکمه ها برای قفل کردن تنظیماتی مانند نوردهی، دیافراگم، سرعت شاتر و فوکوس در حالت پایین نگه داشتن استفاده می شود.

7. صفحه های کنترلی – این صفحه ها برای تغییر تنظیمات کلیدی دوربین استفاده می شوند و می توانند به شکل چرخ های افقی، دیسک های چرخان عمودی یا دکمه های راکر باشند.

8. کنترل های منو – برای پیمایش منوها استفاده می شود. این دکمه ها همچنین می توانند در صورت استفاده در حالی که در یک منو نیستند، عملکردهای اضافی داشته باشند.

9. Live View / Video – بسیاری از دوربین های DSLR دکمه ای برای فعال کردن Live View و انتخاب ضبط ویدیو دارند. دوربین های بدون آینه به احتمال زیاد فقط دکمه ضبط ویدیو دارند.

10. اطلاعات – از این دکمه می توان برای نمایش تنظیمات دوربین در مانیتور عقب یا دسترسی به اطلاعات اضافی و در برخی از حالت های راهنمای دوربین استفاده کرد.

سمت چپ

1. دکمه فلاش پاپ آپ – با فشار دادن این دکمه، فلاش مجبور به پاپ آپ می شود.

2. کنترل‌های فوکوس خودکار – برخی از دوربین‌ها دارای دکمه‌های اختصاصی هستند که می‌توان از آنها برای چرخش در حالت‌ها و تنظیمات فوکوس خودکار استفاده کرد.

3. سوکت میکروفون – در حالی که دوربین شما دارای یک میکروفون داخلی است، در صورت امکان با استفاده از میکروفون خارجی کیفیت صدای بهتری دریافت خواهید کرد.

4. USB – برای اتصال دوربین به رایانه یا دستگاه های دیگر.

5. سوکت هدفون – گوش دادن به صدا در حین ضبط ویدیو به شما امکان می دهد سطوح را بهتر مدیریت کنید، اگر دوربین شما سوکت هدفون دارد.

6. HDMI – پورت HDMI به شما امکان می دهد عکس ها و ویدیوها را مستقیماً در تلویزیون پخش کنید، یا (بسته به دوربین) فیلم را در دستگاه خارجی ضبط کنید.

سمت راست

1. کارت حافظه – دوربین شما تصاویر را به یک یا دو کارت حافظه می‌گیرد، که می‌تواند از انواع مختلف باشد (SD، CompactFlash، CFast 2 و XQD که رایج‌ترین آنها هستند).

2. HDMI – پورت HDMI به شما امکان می‌دهد عکس‌ها و ویدیوها را مستقیماً در تلویزیون پخش کنید، یا (بسته به دوربین) فیلم را در دستگاه خارجی ضبط کنید.

زیر دوربین

1. باتری – اکثر دوربین های اختصاصی دارای باتری های قابل جابجایی هستند، به این معنی که می توانید وقتی یکی تمام شد آنها را تعویض کنید.

2. ترمینال پایین – اگر می خواهید از دوربین خود با دستگیره عمودی استفاده کنید، این می تواند مفید باشد.

3. سوکت سه پایه – تقریباً همه دوربین ها دارای یک رشته استاندارد هستند که به شما امکان می دهد از آنها با هر سه پایه استفاده کنید.

4. کارت حافظه – دوربین شما تصاویر را به یک یا دو کارت حافظه می‌گیرد، که می‌تواند از انواع مختلف باشد (SD، CompactFlash، CFast 2 و XQD که رایج‌ترین آنها هستند).

مطالب مرتبط: راهنمای عکاسی با بودجه پایین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *