چگونه کارت حافظه تقلبی را تشخیص دهیم؟

در حالی که بسیاری از ما در دنیای عکاسی وقت خود را در مورد ضرورت وجود دو اسلات کارت حافظه و اهمیت آنها در دوربین های دیجیتالی مدرن صرف می کنیم ، یکی از بزرگترین مسائلی که امروزه جامعه عکاسی با آن روبرو است ، کارت های حافظه جعلی است که در بسیاری از فروشگاه های آنلاین ، از جمله محبوب ترین آنها مانند آمازون ، ظاهر می شوند. برخی از این کارت های حافظه جعلی فاقد نام تجاری هستند ، اما اکثر آنها تحت نام های تجاری بزرگ مانند SanDisk و Lexar ظاهر می شوند. مشکل کارت های حافظه تقلبی این است که آنها یا قابلیت های واقعی خود را کاملاً نادرست نشان می دهند ، یا دارای فضای ذخیره سازی بسیار کمتری نسبت به تبلیغاتی هستند که می تواند منجر به خرابی حافظه با داده های غیرقابل بازیابی شود. درک اینکه کدام کارت حافظه واقعی یا جعلی است بسیار مهم است ، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این مقاله را بنویسیم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت سینمایی

 

1. خرید کارت حافظه ارزان به صورت آنلاین

بدون شک ، عکاسان عاشق لوازم اورجینال هستند ، به ویژه در مورد کارت های حافظه. چرا صدها دلار صرف ذخیره سازی گران قیمت کنید ، وقتی می توانید هزینه بسیار کمتری بپردازید؟ این روند فکری معمولی بسیاری از عکاسان است و قابل درک است-به هر حال ، با توجه به گران بودن تجهیزات دوربین ، خرج کردن پول بیشتر برای لوازم جانبی دشوار است. با این حال ، هنگام خرید کارت حافظه ، ما همیشه باید به مواردی مانند نام کارت حافظه ، سرعت ، اندازه ، قیمت و فروشنده توجه زیادی داشته باشیم. آخرین مورد بسیار مهم است ، زیرا خرید از منبع نامعتبر می تواند منجر به دریافت یک محصول جعلی شود. متأسفانه امروزه همه چیز پیچیده تر شده است ، زیرا حتی شرکت های معتمد در نهایت محصولات تقلبی را می فروشند ، اغلب بدون اطلاع از آن.

به عنوان مثال ، غول آنلاین Amazon.com به عنوان یک فروشنده معتمد شناخته می شود ، اما تعدادی از عکاسان دریافت جعبه های دوربین پر از ماسه ، آجر و سایر مواد ناخواسته را تجربه کرده اند ، در حالی که کسانی که از طریق آمازون کارت حافظه خریداری کرده اند ، حافظه جعلی SanDisk و Lexar دریافت کرده اند. کارت و بدترین بخش این است که برخی از محصولات با عنوان “Prime” مشخص شده اند ، توسط آمازون فروخته و ارسال شده است. آیا این بدان معناست که نباید از آمازون خرید کرد؟ لازم نیست. آمازون یک شرکت بزرگ است و در نتیجه ، گاهی اوقات توسط فروشندگان و گاهی حتی توسط برخی از مشتریان کلاهبرداری می شود ، که محصولات قانونی را خریداری می کنند و محصولات جعلی را باز می گردانند تا بازپرداخت کامل را دریافت کنند. ممکن است محصول تقلبی دوباره به گردش درآید و به مشتری دیگری ختم شود. از آنجا که آمازون تعداد زیادی از بازده ها را انجام می دهد ، ممکن است کارکنان آن نتوانند تفاوت بین یک محصول واقعی و یک جعلی را درک کنند.

هنگام خرید از وب سایت هایی مانند eBay و Craigslist بسیار مراقب باشید. eBay مملو از فروشندگانی با رتبه های بالا است که در فروش محصولات تقلبی نقش دارند ، در حالی که Craigslist یا دیگر انجمن های آنلاین بیشتر به فروش کارت های حافظه کارکرده ، نوسازی شده یا تقلبی می پردازند که نمی توانید قبل از تحویل آنها به آنها تست کنید. 

2. انواع کارت حافظه تقلبی

در مورد کارت های حافظه تقلبی ، انواع مختلفی از آنها را در آنجا پیدا خواهید کرد:

کاهش سرعت خواندن / نوشتن: این یکی بسیار رایج است. شما یک کارت حافظه خریداری می کنید که چیزی مانند “حداکثر خواندن 95 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن 90 مگابایت بر ثانیه” و برچسب “V30” را نشان می دهد که حداقل سرعت نوشتن 30 مگابایت بر ثانیه را تضمین می کند. اما هنگام کپی کردن یک فایل با استفاده از کارت خوان سریع ، ممکن است حتی بیش از 5-10 مگابایت بر ثانیه به دست نیاورید. کارت های حافظه قدیمی و کند ارزان هستند و برخی از شرکت ها به سادگی برچسب کارت های حافظه فروش نرفته را تغییر می دهند تا سریع ظاهر شوند ، در حالی که در واقعیت بسیار کند هستند. تنها راه آزمایش چنین کارت های حافظه انجام عملیات خواندن / نوشتن فایل است. در حالی که چنین کارت های تقلبی تأسف برانگیز است ، به ندرت منجر به از دست رفتن داده ها می شود و اغلب به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند ، بدون اینکه صاحب آن حتی از آن مطلع باشد.

کاهش ظرفیت: یکی دیگر از موارد بسیار رایج ، که در آن کارت ظرفیت زیادی را به رایانه ، دوربین یا دستگاه ذخیره سازی شما گزارش می دهد ، در حالی که در واقعیت فقط یک قسمت بسیار کوچک از ظرفیت کلی را شامل می شود. به عنوان مثال ، ممکن است یک کارت SD 512 گیگابایتی در رایانه شما به عنوان 512 گیگابایت نشان داده شود ، اما در حقیقت فقط 16 گیگابایت سلول ذخیره سازی دارد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که ریزتراشه (قسمت کوچکی از کارت حافظه که وظیفه گزارش میزان کل ذخیره سازی موجود را بر عهده دارد) در کارت حافظه مجددا برنامه ریزی شده است تا اندازه متفاوتی را به میزبان گزارش دهد. چنین کارت های حافظه ای بسیار خطرناک هستند ، زیرا ممکن است تا زمانی که آنها را پر نکنید ، هرگز نتوانید تقلبی بودن آنها را تشخیص دهید. در این مورد خاص ، 16 گیگابایت فضای ذخیره سازی اولیه ممکن است خوب کار کند ، اما هر چیزی که در گذشته باعث ایجاد خطاهای داده می شود. از کارت های حافظه تقلبی با ظرفیت های کمتر باید بیشتر خودداری کرد ، زیرا مطمئناً باعث از بین رفتن داده ها می شود.

مارک تقلبی: برخی از کارت های حافظه دارای برچسب های مارک بزرگ هستند که به آنها چسبانده شده و با قیمتی ممتاز به فروش می رسند ، در حالی که در حقیقت از قطعات ارزان قیمت توسط برخی از تولید کنندگان ناشناخته در آسیا ساخته شده اند. در برخی موارد ، ممکن است یک تولید کننده کوچک باشد که “رد” را از مارک های بزرگتر می فروشد ، و در موارد دیگر می تواند یک محصول واقعی OEM از یک تولید کننده قانونی با مشخصات نادرست باشد. تشخیص چنین محصولاتی اغلب دشوارتر است و ممکن است برای تأیید شماره سریال با تولید کننده تماس بگیرید.

ظرفیت غیرواقعی: کارت های حافظه ای وجود دارند که در eBay و برخی سایت های دیگر به فروش می رسند که اندازه های ذخیره سازی کاملاً غیرواقعی را تبلیغ می کنند. به عنوان مثال ، اگر در eBay کارت های حافظه microSD را جستجو کنید ، می توانید کارت هایی با ظرفیت 2 ترابایت را پیدا کنید.

در حقیقت ، بزرگترین کارت حافظه microSD که می توانید امروز خریداری کنید تنها 512 گیگابایت است. به طور مشابه ، 1 کارت TB+ SD مدتی است که در eBay فروخته شده است ، هنگامی که SanDisk در سال 2016 اعلام کرد که دارای یک نمونه اولیه کارت SD 1 TB است ، که هنوز در سال 2019 به بازار مصرف نرسیده است. ذخیره سازی 1.5 گیگابایتی دیگر از آن تامین می شود؟ البته یک کنترل کننده “برنامه ریزی مجدد”. فضای ذخیره سازی واقعی در چنین کارتهایی ممکن است 16 گیگابایت ، 32 گیگابایت یا حتی 64 گیگابایت باشد ، اما آنها خود را 2 ترابایت به میزبان گزارش می دهند. تا زمانی که شخص کارت را به طور کامل روی ظرفیت “واقعی” آن آزمایش نکند ، نمی توان گفت که چقدر از آن 2 ترابایت واقعاً قابل استفاده است!

ساختگی: برخی از کارت های حافظه توسط فروشندگان ناشناخته با قیمت های فوق العاده پایین فروخته می شوند. یکی از این موارد را خریداری کنید و به سرعت از تصمیم خرید خود پشیمان خواهید شد ، زیرا این کارت ها قطعات پلاستیکی هستند که کار نمی کنند.  تلاش برای تماس با فروشنده و بازگرداندن این کارت های حافظه را فراموش کنید.

3. مشکلات کارتهای حافظه جعلی

بنابراین وقتی کارت حافظه تقلبی / تقلبی دارید چه اتفاقی می افتد؟ خوب ، همانطور که در بخش قبل مشاهده کردید ، مشکلات می توانند از سرعت بسیار پایین تا از دست دادن داده ها و کارت های حافظه غیرقابل استفاده متغیر باشند. از بین همه مشکلات احتمالی ، از دست دادن داده ها بزرگترین خطر است ، به ویژه هنگامی که از کارت حافظه با ظرفیت بالا استفاده می شود. مشکل کارت های حافظه جعلی با کاهش ظرفیت این است که بسیاری از عکاسان ممکن است متوجه نشوند که وقتی از ظرفیت خاصی فراتر رفتند ، تمام داده ها از آن به بعد خراب می شوند. بنابراین ممکن است در ابتدا همه چیز عالی به نظر برسد ، اما بعداً مشکلات ظاهر می شوند. این امر به ویژه زمانی مشکل ساز می شود که عکاسان سفرهای گرانقیمت را برنامه ریزی می کنند ، جایی که کارت های حافظه پس از چند روز استفاده از کار می افتند. بنابراین بزرگترین خطری که ممکن است با آن روبرو شوید ، از دست دادن اطلاعات است – جایی که شما نمی خواهید به پایان برسید! و داشتن یک اسلات دوربین کارت حافظه دوگانه به هیچ وجه به کارت های جعلی کمک نمی کند ، زیرا هر دو در مرحله ای خراب می شوند. به همین دلیل است که شناسایی کارت های حافظه جعلی و خلاص شدن از آنها بسیار مهم است.

4. نحوه تشخیص کارت حافظه جعلی

اگر قبلاً کارت حافظه خریداری کرده اید ، چند مورد را می توانید بررسی کنید و آزمایشات اساسی را می توانید برای شناسایی یک کارت حافظه جعلی انجام دهید:

بسته بندی محصول را بررسی کنید: ابتدا ، بسته کارت حافظه را بازرسی کنید ، اگر هنوز آن را دارید. اگر با چاپ عجیب و غریب و بدون مهر بسیار ارزان به نظر برسد ، این می تواند اولین علامت یک کارت جعلی باشد.

اطمینان حاصل کنید که پشت بسته شامل اطلاعاتی در مورد محصول از قبیل مشخصات و سرعت کارت و همچنین برچسب های مناسب ، اطلاعات گارانتی و UPC مناسب باشد ، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

در نظر داشته باشید که اگر بسته جعلی به نظر برسد ، به احتمال زیاد تقلبی است.

کارت حافظه را بررسی کنید: اگر دیگر بسته بندی محصول را ندارید ، گام بعدی این است که خود کارت حافظه را بصری بررسی کنید. با برچسب جلوی کارت حافظه شروع کنید – آیا این کارت بیشتر یا کمتر به طور یکنواخت قرار گرفته است یا به نظر می رسد کج است؟ آیا برچسب به درستی با کیفیت بالا چاپ شده است؟ آیا به نظر می رسد که به راحتی از بین می رود؟ اینها همه نشانه های کارت های حافظه جعلی هستند. با این حال ، بزرگترین نشانه عدم وجود شماره سریال منحصر به فرد است که کارت را مشخص می کند. اگر نمی توانید رشته های طولانی حاوی اعداد یا حروف با اعداد را پیدا کنید ، کارت حافظه به احتمال زیاد جعلی است.

تست کارت حافظه: آخرین و مهمترین کار این است که کارت حافظه را در رایانه خود آزمایش کنید. این مهمترین مرحله است و اگر قصد انجام آن را دارید ، می توانید دو مرحله اول را کنار بگذارید ، زیرا این تست به سرعت مشخص می کند که کارت حافظه ای که با آن سر و کار دارید واقعی یا جعلی است. من معمولاً با یک تست سریع کپی فایل شروع می کنم که به نرم افزار خاصی نیاز ندارد. از آنجایی که اکثر کارت های حافظه تقلبی در مقایسه با کارت های اصلی عملکرد ضعیفی دارند ، می توان با انجام یک کپی فایل ، چنین کارت هایی را به سرعت شناسایی کرد. ابتدا مطمئن شوید که کارت خوان سریع دارید. اگر این کار را نکنید ، تست سرعت کاملاً بی معنی خواهد بود. در مرحله بعد ، یک فایل بزرگ از رایانه خود بردارید (یک فایل ویدئویی 1-2 گیگابایتی برای این کار ایده آل است) و به سادگی آن را در کارت حافظه بکشید و رها کنید و سرعت متوسط نوشتن را رعایت کنید:

5. نکات در مورد خرید کارت حافظه

بیایید مقاله را با نکات زیر در خرید کارت حافظه خلاصه کنیم:

هر چند سال یکبار کارت حافظه را تعویض کنید تا خرابی احتمالی را کاهش دهید.
کارت حافظه های دست دوم یا نوسازی شده نخرید.
مراقب کارتهای حافظه ارزان باشید. اغلب اوقات ، اگر قیمت خیلی مناسب به نظر برسد ، معمولاً چنین است. هنگامی که تخفیف خوبی در کارت های حافظه وجود دارد ، معمولاً باید از سازنده تهیه شود و برای اکثر خرده فروشان که نمایندگی های مجاز مجاز هستند اعمال شود. اگر تخفیف عظیمی مشاهده کردید که فقط در یک وب سایت ذکر شده است ، ممکن است کلاهبرداری باشد. ویژه “یک روزه” با فروشنده خاصی مانند آمازون معمولاً در صفحه اول خود به عنوان “معاملات امروز” ظاهر می شود و معمولاً می توان به آنها اعتماد کرد.
همیشه اطمینان حاصل کنید که از فروشنده مجاز خرید کنید.
همیشه هر کارت حافظه را بررسی و آزمایش کنید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید.
اگر کالای تقلبی را از فروشنده مجاز خریداری کرده اید ، تمام تلاش خود را بکنید تا هم با فروشنده و هم با سازنده تماس بگیرید و در جریان رویداد قرار دهید. به این ترتیب ، آنها می توانند منبع مشکل را شناسایی کرده و امیدوارند که دیگران را از دریافت محصول تقلبی منع کنند. همیشه هنگام بازگرداندن محصول و درخواست بازپرداخت یا تعویض ، مطمئن شوید که محصول جعلی است.

مطالب مرتبط:  بهترین دوربین DSLR برای فیلمبرداری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *