چگونه عکس های شارپ بگیریم؟

یکی از موارد ضروری در عکاسی گرفتن عکس های واضح است. فرض کنید شما ساعت 4 صبح از خانه بیرون می روید و در مناظر خارق العاده شروع به عکاسی می کنید.

اما وقتی به خانه برمی گردید و عکس های خود را مرور می کنید متوجه می شوید که عکس های شما تار است. مطمئنا حس ناخوشایندی خواهید داشت. بنابراین باید به این موضوع بسیار دقت کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت مژه

 

از سه پایه استفاده کنید

استفاده از سه پایه باعث می شود که در سرعت های شاتر پایین لرزش های دست و دوربین از بین می رود و از تار شدن عکس ها جلوگیری می شود.

 

از ریموت شاتر استفاده کنید

حتی با وجود سه پایه فشردن دکمه شاتر می تواند باعث ایجاد لرزش جزئی در دوربین عکاسی شود در این موارد استفاده از ریموت شاتر می تواند از این مشکل جلوگیری کند. استفاده از تایمر نیز می تواند همانند ریموت شاتر عمل کند.

 

قفل آینه را فعال کنید

در دوربین های DSLR هنگام فشردن دکمه شاتر آینه بالا رفته و سنسور نوردهی می شود. این حرکت آینه همراه با لرزش بسیار جزئی خواهد بود که می توانید با قفل کردن آینه این مشکل را برطرف کنید.

 

در حالت Burst Mode عکاسی کنید

اگر در حالت Burst Mode عکاسی کنید. دوربین در یک لحظه تعداد زیادی عکس می گیرد. معمولا در این موارد 1 یا 2 عکس از بین این عکس ها واضح خواهد بود.

 

به فوکوس توجه کنید

دوربین را از حالت فوکوس خودکار خارج کرده و نقاطی را که می خواهید روی آنها فوکوس کنید به صورت دستی انتخاب کنید. یا از قفل کانونی استفاده کنید. اگر از فوکوس خودکار استفاده می کنید فوکوس خودکار تک نقطه ای را انتخاب کنید.

 

از لنزهای با کیفیت استفاده کنید

استفاده از لنزهای با کیفیت مخصوصا لنزهای پرایم با دیافراگم های باز می تواند تاثیر شگرفی در وضوح عکس های شما داشته باشد.

 

لنز خود را تمیز نگه دارید

یک لنز عالی و گران قیمت اگر کثیف باشد نمی توانید عکس های واضح با آن ثبت کنید. مثلا وجود اثر انگشت برروی عدسی جلویی لنز می تواند منجر به تار شدن عکس ها شود.

وجود گرد وخاک در قسمت جلویی لنز تاثیر چندانی بر روی وضوح عکس ها نمی گذارد ولی وجود گرد وخاک در قسمت داخلی لنز منجر به افت وضوح در عکس ها می شود. پس همیشه وضعیت داخلی لنزتان را بررسی کنید.

 

لرزش گیر لنز را روشن کنید

روشن کردن لرزشگیر لنز می تواند لرزش ها را 5 استاپ کاهش دهد. ولی به یاد داشته باشید اگر از سه پایه استفاده می کنید حتما لرزش گیر را خاموش کنید.

 

از سرعت شاتر بالا استفاده کنید

سرعت شاتر بالا باعث کاهش تاری در عکس ها می شود. یک قانون کلی برای تعیین سرعت شاتر وجود دارد. سرعت شاتر باید کسری از فاصله کانونی باشد. مثلا اگر با لنز 50 عکاسی می کنید.

سرعت شاتر باید روی 1/50 ثانیه تنظیم شود. این در مورد دوربین های عکاسی فول فریم صدق می کند. در مورد دوربین های کراپ سنسور باید روی 1/75 ثانیه باشد.

 

از ایزوی پایه استفاده کنید

سعی کنید هنگام عکاسی از کمترین مقدار ایزو استفاده کنید. این عدد معمولا بین 100 تا 200 است. هر چقدر که مقدار ایزو بیشتر شود نویز تصویر هم بیشتر می شود.

 

نقطه شیرین لنز خود را پیدا کنید

واضح ترین یا تیزترین نقطه لنز شما معمولا 2 یا 3 استاپ پایین تر از حداکثر دیافراگم است. معمولا این عدد بین F/8 تا F/11 خواهد بود. اما دیافراگم های کوچک تر از این می تواند باعث پراش شود.

 

از نور کافی استفاده کنید

هر چه نور در محیط بیشتر باشد. عکس های شما واضح تر خواهند بود. در این صورت می توانید از سرعت شاتر بالا و دیافراگم و ایزوی کمتر استفاده کنید.

 

در فرمت RAW عکاسی کنید

عکاسی با فرمت RAW باعث می شود که تصاویر با حداکثر جزئیات ثبت شوند و هنگام پردازش نیز کار شما آسانتر خواهد بود.

 

مطالب مرتبطپرسپکتیو دو نقطه ای

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *