چگونه با نیکون D5600 عکس های خوب بگیریم؟

فرقی نمی‌کند با دوربین‌های DSLR تازه کار باشید یا تجربه‌ای داشته باشید، راهنمای زیر به شما کمک می‌کند تا به سرعت و به راحتی از D5600 حداکثر استفاده را ببرید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بهتر است یا سافت باکس؟

 

از Nikon D5600 مانند یک حرفه ای استفاده کنید

دوربین 24 مگاپیکسلی Nikon D5600 دوربین DSLR مورد علاقه ما با قیمت کمتر از 1000 دلار است که به دلیل کیفیت تصویر عالی و عملکرد سریع آن است. این برای عکاسانی که از مدل‌های سطح ابتدایی مانند Nikon D3400 بالاتر می روند یا کسانی که می‌خواهند مهارت‌های عکاسی خود را تقویت کنند، عالی است.

1. با حالت برنامه خودکار (P) شروع کنید و به تدریج به حالت های اولویت شاتر نیمه اتوماتیک (S) و اولویت دیافراگم (A) قبل از رفتن به حالت نوردهی دستی (M) بروید. برای توضیحاتی در مورد حالت های نوردهی D5600 و توصیه هایی در مورد زمان و نحوه استفاده از گزینه های مختلف به زیر مراجعه کنید.

2. با دکمه “i” که در سمت راست پنل LCD (و روی صفحه لمسی LCD) قرار دارد، آشنا شوید. با فشار دادن این دکمه (یا ضربه زدن روی نماد روی صفحه) به شما امکان دسترسی سریع به تمام تنظیمات اصلی عکسبرداری را می دهد. این به شما امکان می‌دهد تنظیمات را بدون وارد شدن به سیستم منوی کامل تغییر دهید. دکمه Info، در سمت راست منظره یاب، نمای کلی از تنظیمات فعلی شما را در اختیار شما قرار می دهد، اما این دکمه فقط برای مشاهده است.

3. مطمئن نیستید که یک ویژگی خاص چه کاری انجام می دهد یا چگونه از آن استفاده کنید؟ اگر یک علامت “؟” روی صفحه وجود دارد، می‌توانید دکمه کوچک‌نمایی/اندازه‌گیری/علامت سؤال را در کنار گوشه سمت راست پایین LCD فشار دهید و شرحی از ویژگی روی صفحه ظاهر می‌شود.

4. گزینه های مختلف صفحه اطلاعات را برای حالت های خودکار/صحنه/ جلوه ها و برای حالت های P/S/A/M بررسی کنید. دکمه Menu را فشار دهید (در سمت چپ منظره یاب، Setup (نماد آچار) را انتخاب کنید و به بالای صفحه دوم بروید: فرمت نمایش اطلاعات و کلید فلش سمت راست را فشار دهید. اطلاعات نمایش داده شده یکسان است، اما ارائه شده است. در طرح‌بندی‌های گرافیکی و رنگ‌های مختلف. یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.

5. وقتی آنجا هستید، به پایین صفحه دوم بروید. اطمینان حاصل کنید که “Slot empty release lock” روی قفل تنظیم شده باشد. این کار از گرفتن عکس بدون نصب کارت حافظه جلوگیری می کند. (قفل تنظیم پیش فرض است.)

آشنایی با کنترل های Nikon D5600

کلید تنظیم حالت

یکی از مهمترین تصمیماتی که هنگام عکس گرفتن می گیرید، انتخاب حالت نوردهی است. این انتخاب نه تنها نحوه محاسبه نوردهی را تعیین می‌کند، بلکه نحوه رفتار سایر ویژگی‌ها و گزینه‌های دیگری را نیز تعیین می‌کند. در حالی که حالت خودکار برای تازه کارها و کسانی که به دوربین جدید عادت می کنند خوب است، این گزینه (همراه با حالت های جلوه ها و صحنه) تا حد زیادی کنترل را به دوربین می سپارد و توانایی شما را برای تغییر پارامترهایی مانند تعادل رنگ سفید محدود می کند. کنترل های نیمه اتوماتیک و دستی (P/S/A/M) به شما امکان می دهد به تنظیمات کامل دوربین دسترسی داشته باشید و آن را تنظیم کنید.

حالت های نوردهی برنامه، اولویت شاتر، اولویت دیافراگم و دستی (P/S/A/M) هر کدام نقش خاصی در گرفتن عکس دارند. در اینجا نحوه کار آنها آمده است.

P= نوردهی خودکار 

اگرچه ما به شما پیشنهاد می کنیم از حالت خودکار دوری کنید (این نماد سبز رنگ روی صفحه است)، یک نقطه شروع “خودکار” خوب حالت برنامه است. در حالی که دوربین هنوز تصمیم می گیرد از چه ترکیب سرعت شاتر/دیافراگم استفاده کند، شما هنوز گزینه های زیادی برای دستکاری تصمیمات دوربین دارید. برای کنترل سرعت شاتر برای جلوگیری از تاری دوربین، برای مثال، کلید فرمان را به سمت چپ بچرخانید. (دیافراگم پشت سر هم تغییر می کند تا نوردهی یکسانی داشته باشد.) برای تغییر دیافراگم، کلید فرمان را به سمت راست بچرخانید. (دوربین برای اطمینان از نوردهی خوب، سرعت شاتر را تنظیم می کند.) همچنین می توانید ISO را برای دریافت تنظیمات مختلف تغییر دهید یا از جبران نوردهی (دکمه سیاه/سفید نزدیک کلید روشن/خاموش دوربین) برای کمک به تنظیم نوردهی استفاده کنید.

S = اولویت شاتر

در این حالت شما سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین دیافراگم را انتخاب می کند. سرعت شاتر 1/125 ثانیه یا بیشتر را هدف بگیرید تا از تصاویر تار ناشی از حرکت جزئی دوربین یا سوژه جلوگیری کنید، مگر اینکه دست‌های شما ثابت باشد یا از سه پایه استفاده می‌کنید. (اگر نور کافی برای رسیدن به سرعت شاتر مورد نظر وجود ندارد، ایزو را بالا تنظیم کنید.)

اگر می‌خواهید حرکت را ثابت کنید، سرعت شاتر را برای سوژه‌هایی که سریع حرکت می‌کنند، حداقل روی 1/200 ثانیه یا بیشتر تنظیم کنید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید عکسی حرکت را نشان دهد، به عنوان مثال سرعت شاتر را روی 1/60 ثانیه یا کمتر تنظیم کنید تا جریان آبشار را ثبت کنید. از سه پایه استفاده کنید تا مطمئن شوید که بقیه تصویر تار نیست.

A = اولویت دیافراگم

شما دیافراگم (f-stop) را انتخاب می کنید، در حالی که دوربین سرعت شاتری را انتخاب می کند که در ترکیب، نوردهی خوبی را ارائه می دهد. مزیت اصلی عکاسی در حالت اولویت دیافراگم این است که به شما امکان کنترل عمق میدان یا وضوح تصویر از نزدیک به دور را می دهد.

سیستم شماره گذاری یا f-stop برای تنظیمات دیافراگم می تواند کمی گیج کننده باشد. به عنوان مثال، هرچه عدد کوچکتر باشد – مانند f/2.0 – دهانه دیافراگم بزرگتر است، که اجازه می دهد نور بیشتری به سنسور برخورد کند. دیافراگم را روی عدد f-stop کوچکتر در نور کم تنظیم کنید.

زمان دیگری برای استفاده از دهانه دیافراگم بزرگتر (عدد f-stop کوچک) زمانی است که در حال گرفتن عکس پرتره هستید. دیافراگم بزرگ (که سریع نیز نامیده می شود) عمق میدان را کاهش می دهد. این بدان معناست که پس‌زمینه و پیش‌زمینه کمی تار می‌شوند و بر سوژه شما تأکید می‌کنند.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید بیشتر تصویر در فوکوس باشد (مثلاً در حال عکاسی از منظره شهری هستید)، می‌خواهید از یک عدد f-stop بالاتر مانند f/8، f/11، f استفاده کنید. /16 و غیره. این باعث افزایش عمق میدان می شود، به طوری که تصویر در سراسر صحنه واضح به نظر می رسد. اما هنگامی که از دیافراگم کوچکتر استفاده می کنید (عدد f-stop بالاتر)، نور کمتری به سنسور برخورد می کند. اگر برای جلوگیری از تاری در اثر لرزش دوربین نیاز به تنظیم سرعت شاتر سریعتر دارید، ISO را افزایش دهید.

M = دستی

این حالت به شما امکان می دهد هم سرعت شاتر و هم دیافراگم را انتخاب کنید. عکاسی در حالت نوردهی دستی آنقدرها هم که ممکن است به نظر می رسد دشوار نیست، زیرا یک سنج نوردهی در منظره یاب و در نمای زنده وجود دارد که به شما کمک می کند بدانید چه زمانی ترکیب مناسب را زده اید. فقط یک یا هر دو تنظیمات را تا زمانی تنظیم کنید که علامت نزدیک به مرکز گیج باشد. اگر تصویر برای دلخواه شما خیلی روشن یا خیلی تاریک است، فقط سرعت شاتر یا دیافراگم (یا هر دو) را تنظیم کنید تا زمانی که نشانگرها را در سمت راست (برای نوردهی روشن تر) یا سمت چپ (برای نوردهی تاریک تر) نقطه میانی ببینید. 

حالت خودکار دوربین Nikon D5600 به صورت مربع سبز رنگ روی صفحه مد مشخص شده است. فراموش کن وجود دارد اگر می‌خواهید به سادگی نقطه و عکس بگیرید، از حالت برنامه خودکار استفاده کنید. اگر تصمیم بگیرید که می‌خواهید گزینه‌های بیشتری را بررسی کنید، این حالت به شما امکان می‌دهد پارامترهای زیادی را تغییر دهید، در حالی که حالت خودکار این کار را نمی‌کند.

در صفحه مدرج، حالت فلاش خاموش را نیز مشاهده خواهید کرد که اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید فلاش به‌طور خودکار بالا بیاید، از آن استفاده کنید.

D5600 همچنین دارای برخی از حالت‌های جلوه‌های سرگرم‌کننده است، از جمله Super Vivid، Photo Illustration، جلوه دوربین اسباب‌بازی، رنگ انتخابی و موارد دیگر برای افزایش تلاش‌های خلاقانه شما. استفاده از حالت‌های صحنه آسان است، اما تنظیمات دستی شما و دسترسی به سایر کنترل‌ها را محدود می‌کند. حالت‌های صحنه D5600 شامل حالت‌های پرتره، منظره، ورزش، کودک، ساحل/برف، مهمانی/داخل و غیره است. با خیال راحت با این حالت‌های صحنه خودکار آزمایش کنید، اما بهترین گزینه استفاده از یکی از حالت‌های P/S/A/M برای کنترل ظاهر تصویرتان است.

چگونه یک پرتره عالی بگیریم

هنگام گرفتن پرتره، شما می خواهید تاکید بر روی سوژه شما باشد نه روی عناصر اطراف. برای انجام این کار، چرخش حالت D5600 را روی P (برنامه خودکار) یا A (اولویت دیافراگم) یا M (دستی) قرار دهید. دیافراگم را باز کنید (از عدد f-stop کم استفاده کنید) تا عمق میدان کم داشته باشید. حداکثر تنظیم دیافراگم به لنز شما و جایی که زوم را تنظیم می کنید بستگی دارد. این کار پس‌زمینه و پیش‌زمینه را نرم‌تر می‌کند، بنابراین سوژه شما فوکوس اصلی خواهد بود – به معنای واقعی کلمه و بصری. حتما سرعت شاتر خود را بررسی کنید؛ برای جلوگیری از تاری حرکت جزئی دوربین (یا سوژه) باید حدود 1/125 ثانیه یا سریعتر باشد.

اگر از لنز زوم 18-140 میلی‌متری f/3.5-5.6 استفاده می‌کنید، لنز را روی 70 میلی‌متر تنظیم کنید (که معادل 35 میلی‌متر 105 میلی‌متر است که برای پرتره عالی است). روی لنز کیت 18 تا 55 میلی‌متری تا 55 میلی‌متر زوم کنید. این به شما یک فاصله کانونی معادل 35 میلی متری در حدود 82.5 میلی متر می دهد که برای پرتره نیز خوب است.

“قاعده” قدیمی نگه داشتن خورشید در پشت خود را هنگام عکاسی فراموش کنید. این امر خورشید را در چشمان سوژه شما قرار می دهد و باعث می شود که چشمان سوژه شما خیره – برای یک پرتره ظاهر خوبی نیست. سعی کنید یک ناحیه کمی سایه دار برای قرار دادن سوژه خود پیدا کنید. یا سوژه خود را نزدیک پنجره قرار دهید و از نور روز برای روشن کردن صحنه یا ترکیب آن با فلاش استفاده کنید، همانطور که در زیر مشاهده می کنید.

اگر نیاز به استفاده از فلاش داخلی دارید، کاهش قرمزی چشم را از طریق دکمه “i” روشن کنید و مطمئن شوید که سوژه شما در مقابل دیوار ایستاده نیست. در صورت لزوم او را چند فوت جلوتر از پس زمینه حرکت دهید. در غیر این صورت، مانند عکس دوم زیر، با سایه های بدی روبرو خواهید شد.

چگونه یک عکس اکشن بگیرم؟

سه عنصر اصلی برای عکاسی از عکس های اکشن وجود دارد، مانند عکس های ورزشی، کودکان، رقصندگان و سایر سوژه های با حرکت سریع. ابتدا سرعت شاتر خود را طوری تنظیم کنید که به اندازه کافی سریع باشد تا حرکت را ثابت کند. سرعت دقیق شاتر به سرعت حرکت سوژه شما بستگی دارد، اما برای اکثر سوژه هایی که سریع حرکت می کنند، با 1/500 ثانیه شروع کنید.

سپس، حالت رهاسازی (Menu > Shooting Menu > Release mode on page two) را روی Continuous High برای حداکثر 5 فریم در ثانیه عکاسی پیاپی تنظیم کنید. برای مرحله آخر، دکمه “i” را فشار دهید و حالت AF را به AF-C (AF-Servo Continuous-AF) تغییر دهید تا فوکوس خودکار سوژه شما را یک بار که دکمه شاتر را نیمه فشار دهید تا به D5600 بگویید که می خواهید روی چه چیزی فوکوس کند.

اگر در حال عکاسی از فعالیتی هستید که می تواند تکرار شود، مانند حرکات یک رقصنده، از سوژه خود بخواهید این حرکت را تکرار کند تا ایده ای از نحوه زمان بندی عکس بگیرید. حتی اگر این تجمل را ندارید که سوژه حرکت را تکرار کند، پیش‌بینی کنید که لحظه اوج چه زمانی خواهد بود، و بر این اساس عکس خود را زمان‌بندی کنید. با عکاسی مداوم، شانس بیشتری برای ثبت آن لحظه اوج در زمان و گرفتن چند عکس قبل و بعد دارید.

چگونه از منظره عکس بگیریم؟

عکاسی از مناظر آسان است. فقط صحنه ای را پیدا کنید که چشم شما را خشنود کند، لنز خود را روی زاویه باز زوم کنید و دیافراگم را در حالت های P، A یا M متوقف کنید. سرعت شاتر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که می توانید دوربین را ثابت نگه دارید یا آن را روی سه پایه قرار دهید. دکمه “i” را فشار دهید و حالت اندازه گیری را روی Matrix قرار دهید (مستطیلی با دایره مرکزی، با دو خط عمود بر هر طرف). 

چگونه می توانیم تصاویر را به دستگاه تلفن همراه خود منتقل کنیم؟

ابتدا اپلیکیشن Nikon SnapBridge را برای iOS یا اندروید دانلود کنید. سپس، به Menu > Setup Menu > Connect to smart device (صفحه سوم منوی Setup) بروید و دستورالعمل های روی صفحه دوربین و در برنامه SnapBridge را دنبال کنید. این روند بسیار ساده است، اما اگر با مشکل مواجه شدید، بخش Help و آموزش های داخل برنامه را بررسی کنید.

مطالب مرتبط: نورپردازی کلاسیک در عکاسی پرتره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *