چگونه از نمای زنده استفاده کنیم؟

وقتی در مورد دوربین های دیجیتال صحبت می کنید ، عبارت “نمای زنده” به حالتی اطلاق می شود که به عکاس اجازه می دهد خروجی سنسور عکاسی را تقریباً در زمان واقعی روی صفحه LCD دوربین مشاهده کند. در حالت نمای زنده ، عکاس آنچه را که لنز می بیند ، از جمله تأثیرات هرگونه تغییر در تنظیمات نوردهی ، می بیند. در نمای زنده DSLR نیاز به بالا بردن آینه دوربین است ، این می تواند عملکرد فوکوس خودکار را در دوربین هایی با سنسورهای فوکوس خودکار تشخیص فاز اختصاصی محدود کند.

این امر در دوربین هایی که از سنسورهای تصویربرداری دو پیکسل استفاده می کنند تا حدودی برطرف می شود. نام نمای زنده تا حدی گمراه کننده است زیرا آنچه روی صفحه LCD مشاهده می شود کاملاً زنده نیست ، قبل از نمایش روی صفحه LCD باید توسط سنسور تصویر خوانده شده و توسط نرم افزار روی دوربین پردازش شود. هنگام ضبط ویدئو باید از نمای زنده در DSLR استفاده کرد زیرا آینه باید بلند شود تا یک تصویر متحرک ثابت ثبت شود.

چه زمانی از نمای زنده استفاده کنیم؟

حالت نمای زنده عالی است ، اما در هر موقعیتی کامل نیست. زمانی مفید است که بخواهید روی ترکیب بندی خود کار کنید. این بدان معنی است که برای عکاسی با طبیعت بی نقص مناسب است.

به عنوان مثال ، عکاسان غذا و محصولات ، از Live View زیاد استفاده می کنند. اینکه بتوانید عناصر مختلف را بر روی مجموعه خود جابجا کنید و نحوه تأثیر آن بر ترکیب را ببینید ، فوق العاده مفید است.

با عکاسی از طبیعت بی جان ، همه چیز باید به طور کامل قرار گیرد ، وگرنه قابل توجه می شود. حتی کسری از اینچ اغلب می تواند بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد. اینجاست که Live View بسیار مفید است.

با این حال ، Live View در شرایط دیگر نیز مفید است. می توانید از آن برای یافتن بهترین ترکیب بندی در عکاسی منظره و تولید تصاویر ماکرو با وضوح بالا استفاده کنید.

مزایای استفاده از نمای زنده

نوردهی

یکی از بزرگترین منحنی های یادگیری در عکاسی این است که نوردهی خود را به درستی انجام دهید.

صفحه LCD شما همیشه در نمایش نوردهی خود دقت کاملی را به شما نمی دهد. برای اینکه بدانید تصویر شما به درستی نمایش داده شده است یا خیر ، باید نحوه خواندن هیستوگرام را بدانید.

هیستوگرام گرافی است که به صورت گرافیکی تن های تصویر شما را به صورت ریاضی ترسیم می کند. به شما نشان می دهد که تن ها کجا می افتند و اگر برجسته های خود را برجسته می کنید یا سایه های خود را بریده اید. برای داشتن تصویر مناسب ، هم برجسته و هم سایه های شما باید در محدوده قابل قبولی قرار گیرند.

می توانید هیستوگرام خود را در حالت Live View و همچنین داده های EXIF و شبکه های ترکیب خود را مشاهده کنید. این به شما در تنظیم عکاسی کمک می کند.

حتی اگر تصویر شما در پشت صفحه LCD شما روشن به نظر برسد ، هیستوگرام شما به شما می گوید که آیا تنظیمات دوربین شما واقعاً درست است یا خیر.

تصاویر واضح

نمای زنده به شما کمک می کند تا تصاویر واضح تری بگیرید.

یکی از مشکلات فوکوس خودکار این است که ناحیه صحنه ای که می خواهید فوکوس کنید ممکن است به یکی از نقاط فوکوس شما نزدیک نشود. دوربین های ارزان قیمت به اندازه مدل های گران قیمت فوکوس ندارند.

اگر سوژه شما نزدیک به نقطه فوکوس نباشد ، ممکن است حتی اگر در حال فوکوس و ترکیب مجدد هستید تصویری به اندازه کافی واضح دریافت نکنید.

با فعال کردن نمای زنده و استفاده از عملکرد زوم ، می توانید ببینید که تصویر شما واضح است یا خیر. با استفاده از Live View و Zoom در کنار هم ، می توانید به فوکوس دستی تغییر دهید و یک تصویر واضح بگیرید.

Live View می تواند بزرگنمایی 5X تا 10X برابر را ارائه دهد ، که برای عکس های ماکرو نیز واقعاً مفید است. با استفاده از نمای زنده و زوم ، می توانید تصاویر واضح از سوژه های کوچک مانند حشرات و با عمق میدان دلخواه دریافت کنید.

پیش نمایش عمق میدان

وقتی دکمه شاتر خود را فشار می دهید ، همیشه نمی دانید که عمق میدان شما چگونه در تصویر شما ظاهر می شود.

برخی از دوربین ها دارای دکمه پیش نمایش عمق میدان هستند که به شما امکان می دهد با توقف روی دیافراگم تنظیم شده ، ببینید تصویر شما چگونه خواهد بود.

اما با Live View نیز می توانید این کار را انجام دهید.

هنگامی که روی موضوع خود در Live View تمرکز می کنید ، به شما این امکان را می دهد تا با مشاهده منظره یاب نوری ، عمق میدان را با دقت بیشتری نسبت به آنچه مشاهده می کنید مشاهده کنید. این امر در عکاسی ماکرو زمانی که عمق میدان می تواند بسیار نازک باشد ، فوق العاده مفید است.

استفاده از نمای زنده می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که عمق میدان شما خیلی کم عمق نیست و به نظر می رسد که می خواهید.

در برخی از دوربین های دارای صفحه لمسی ، می توانید روی صفحه ضربه بزنید تا تصویر خود را مانند تلفن همراه متمرکز کنید. این ویژگی Live View را بسیار مفید می کند.

مطالب مرتبط:  10 ایده برای عکاسی در خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *