چه موقع در عکاسی از حالت دستی استفاده کنیم؟

لازم نیست همیشه در حالت دستی عکس بگیرید

این یکی از بزرگترین افسانه ها در مورد عکاسی است. مجلات، مربیان، کارگاه ها – همه آنها به شما یاد می دهند که چگونه در حالت دستی عکس بگیرید و به این معنی است که اگر همیشه به صورت دستی عکاسی نکنید، شکست خواهید خورد.

هرکسی که دوربین بزرگی دارد باید نحوه عکاسی در حالت دستی را بداند. اما این بدان معنا نیست که دوربین خود را روی حالت دستی قرار دهید و آن را در خانه بگذارید و بروید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت عکاسی

 

از حالت های الویت به جای دستی استفاده کنید

به ندرت پیش می آید که به دلایل خلاقانه یا نوردهی نیاز به کنترل دیافراگم و سرعت شاتر داشته باشید. پس چرا از قدرت پردازش عظیم دوربین گران قیمتی که خریده‌اید استفاده نکنید و اجازه ندهید کار سخت را انجام دهد؟

در حالت اولویت دیافراگم، دیافراگم مورد نظر خود را انتخاب می کنید و دوربین سرعت شاتر و ISO را انتخاب می کند. در حالت اولویت شاتر، سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین بقیه کارها را انجام می دهد.

بیشتر عکاسان 80 درصد مواقع در فضای باز با حالت اولویت دیافراگم عکاسی می کنند، زیرا بیشتر تصمیمات خلاقانه حول محور عمق میدان می چرخد. 

چه زمانی از حالت دستی استفاده می کنید؟

1. چون از چالش لذت می برید

برخی افراد sudoko را انجام می دهند، برخی دیگر دوست دارند در حالت دستی کار کنند. این سرگرم کننده است که با هر 3 کنترل همزمان کار کنید.

2. کار در استودیو یا عکاسی با فلش

در استودیو شما معمولاً به سرعت شاتر مرتبط با سرعت همگام‌سازی فلاش محدود می‌شوید و می‌خواهید ISO خود را پایین نگه دارید.

3. سازگاری

اگر بخواهید تنظیمات یکسانی را در یک سری عکس‌ها حفظ کنید، هیچ گزینه‌ای ندارید جز اینکه آن‌ها را در حالت دستی تنظیم کنید. گرفتن چند عکس برای یک پانوراما رایج ترین دلیل برای یکنواختی است – شما نمی خواهید دوربین در هنگام دور شدن از خورشید نوردهی شما را تغییر دهد.

4. ماکرو

گرفتن نوردهی مناسب در ماکرو دشوارتر از عکاسی در مقیاس معمولی است. حتی با استفاده از نورسنجی نقطه‌ای، پیدا کردن چیزی معقول برای نورسنجی دشوار است. و اگر حتی یک میلی متر حرکت کنید، نوردهی دوباره تغییر می کند. 

5. شما به ایزوی پایین نیاز دارید

اگر برای چاپ یا تکثیر بزرگ، برای یک مسابقه یا برای نمونه کارها عکس می گیرید، باید ISO خود را تا حد امکان پایین نگه دارید. بسته به شرایط، ممکن است متوجه شوید که دوربین انواع دیافراگم های عجیب و غریب یا سرعت شاتر را انتخاب می کند و ممکن است کنترل هر 3 مورد را ایمن تر کند.

6. به دیافراگم و سرعت شاتر خاصی نیاز دارید

عکاسی منظره در اینجا به ذهن متبادر می شود. شما اغلب عمق میدان زیادی می خواهید (مثلاً f16)، اما همچنین می خواهید نوردهی طولانی (مثلاً 3 ثانیه) داشته باشید – شاید برای محو کردن مقداری آب. هیچ راهی وجود ندارد که دوربین آن ترکیب را انتخاب کند، بنابراین باید به حالت دستی بروید.

7. زمانی که از فیلتر استفاده می کنید

اگر شروع به استفاده از فیلترهای چگالی خنثی یا فیلترهای پلاریزه کنید، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید نوردهی را از طریق منظره یاب قضاوت کنید. اگر Live View دارید، می‌توانید آنچه را که دوربین می‌بیند ببینید، در غیر این صورت باید محاسبات زیادی را انجام دهید و جبران نوردهی را محاسبه کنید.

مطالب مرتبط: فاصله هایپرفوکال چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *