استفاده از فوکوس دستی در عکاسی

برای استفاده از فوکوس دستی باید از حلقه فوکوس در انتهای لنز خود استفاده کنید. با چرخاندن این حلقه بلافاصله تغییر را در منظره یاب مشاهده خواهید کرد. اما این نمایش درستی از تصویر نهایی شماست.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید رینگ لایت بلاگری

 

اکثر دوربین های عکاسی مدرن دکمه پیش نمایش عمق میدان را دارند. این امر نقصان منظره یاب را جبران می کند. با کمک این دکمه شما متوجه خواهید شد که تصویر نهایی چگونه است. این به دیافراگم فوکوس و عمق میدان انتخابی شما بستگی دارد. این دکمه معمولا در کنار مانت لنز قرار دارد.

با فشار دادن این دکمه دیافراگم به میزان واقعی تنظیم می شود. البته ممکن است تصویر پیش نمایش کمی تاریک باشد ولی در تصویر نهایی چنین نخواهد بود.

استفاده از Live view

یکی از بهترین روش ها برای بررسی فوکوس استفاده از حالت Live view است. Live view امکان دیدن تصویر نهایی را به شما می دهد.

 

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو بدین معنی است که با عمق میدان بسیار کمی روبرو هستید. در دیافراگم های بزرگتر فوکوس اهمیت بیشتری پیدا می کند. استفاده از فوکوس دستی کلید دستیابی به تصاویر واضح است.

 

فوکوس انتخابی

در برخی موارد که لایه های زیاد در صحنه وجود دارد استفاده از فوکوس خودکار ممکن است مشکل ساز باشد. در چنین مواقعی اگر می خواهید کنترل بیشتری روی فوکوس خود داشته باشید از فوکوس دستی استفاده کنید.

 

فوکوس استکینگ(Focus Stacking)

فوکوس استکینگ روشی است که در آن شما با وجود استفاده از دیافراگم باز می توانید تمام تصویر را در فوکوس داشته باشید. برای این شما باید بین 6 الی 20 عکس بگیرید. از هر عکسی به عکسی دیگر فاصله کانونی و نقطه فوکوس را تغییر می دهید.

استفاده از فوکوس دستی بهترین راه برای این کار است. پس از اتمام کار عکس های گرفته شده را به وسیله نرم افزارهایی مانند فتوشاپ یا لایت روم با هم ادغام کنید. تصویر نهایی تصویری خواهد بود که تمام قسمتهای آن در فوکوس قرار دارد.

 

عکاسی پانوراما

عکس پانوراما مجموعه ای از تصاویر است که روی هم قرار گرفته اند این کار تصویری بسیار بزرگتر را تشکیل می دهد. برای ثبت این مجموعه تصاویر باید از فوکوس دستی استفاده کنید. اگر از فوکوس خودکار استفاده کنید ممکن است تصاویر از نقاط فوکوس یکسانی برخوردار نباشند و تصویر نهایی از هم گسیخته خواهد بود.

عکاسی در شرایط کم نور با کنتراست پایین

فوکوس خودکار یک ویژگی شگفت انگیز در دوربین های عکاسی مدرن است ولی فوکوس خودکار در شرایط کم نور با کنتراست پایین بدرستی کار نمی کند و شما باید از فوکوس دستی استفاده کنید.

 

عکاسی از اجسام متحرک سریع

هنگام عکاسی از اجسام متحرک دارای سرعت بالا استفاده از فوکوس خودکار ممکن است نتایج خوبی را حاصل نکند. در چنین مواقعی از فوکوس دستی استفاده کنید.

 

عکاسی با لنزهای واید

هنگام عکاسی با لنزهای واید بسیاری از اجسام بزرگ در سنسور دوربین کوچک نمایش داده می شوند و این ممکن است فوکوس خودکار را به اشتباه بیندازد.

عکاسی با لنزهای آنالوگ

لنزهای آنالوگ به سیستم فوکوس خودکار مجهز نیستند. بنابراین برای گرفتن عکس های خوب باید با سیستم فوکوس دستی آنها کاملا آشنا باشید.

 

مطالب مرتبطلنز کوکی تریپلت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *