چرا در عکاسی از حالت دستی استفاده می کنیم؟

احتمالا بارها و بارها شنیده اید که باید با دوربین خود در حالت دستی عکس بگیرید.

اما حالت دستی چیست و چرا برای عکاسی شما اهمیت دارد؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت اورجینال

 

حالت دستی یکی از تنظیمات اصلی دوربین شما است و به شما امکان می دهد سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را به صورت دستی کنترل کنید.

این سه تنظیمات با هم کار می کنند تا میزان روشن یا تیرگی عکس شما را کنترل کنند (معروف به نوردهی)، و همچنین ظاهر کلی تصویر را تغییر می دهند.

چیزهای فوق العاده مهم! اکنون، اگر به تازگی وارد عکاسی شده اید، ممکن است حتی ندانید که سرعت شاتر، دیافراگم و ISO چه کاری انجام می دهند، بنابراین کنترل آن ها می تواند بسیار دشوار باشد. اما اجازه ندهید که شما را از عکاسی باز دارد!

در اینجا یک راز بزرگ وجود دارد، در ابتدای کار برای گرفتن عکس‌های عالی، نیازی به دانستن نحوه عکاسی در حالت دستی ندارید. 

حالت‌های خودکار (خودکار، برنامه) و حالت‌های نیمه خودکار (اولویت دیافراگم و اولویت شاتر) در دوربین شما تنظیمات عالی برای شروع هستند.

حالت دستی به شما کنترل بسیار بیشتری بر ظاهر عکس هایتان می دهد.

پس چرا اگر دوربین شما می تواند تنظیمات را به طور خودکار برای شما تنظیم کند، باید در حالت دستی عکاسی را یاد بگیرید؟

زیرا حالت دستی به شما کنترل بسیار بیشتری بر ظاهر عکس هایتان می دهد.

بیایید نگاهی به مزایای اصلی عکاسی در حالت دستی بیندازیم، و اینکه چگونه می‌تواند به شما در بهبود ظاهر عکس‌هایتان کمک کند!

1. کنترل خلاقانه را در دست بگیرید

بزرگترین مزیت عکاسی در حالت دستی این است که به شما امکان می دهد کنترل خلاقانه ای روی دیافراگم و سرعت شاتر و به طور کلی فقط روشنایی داشته باشید.

دیافراگم

با کنترل دستی دیافراگم، کنترل بیشتری بر عمق میدان تصویر خود خواهید داشت. (یعنی چه مقدار از تصویر در فوکوس شارپ است). این می تواند هنگام گرفتن پرتره بسیار مفید باشد. یک دیافراگم بزرگ (f/عدد کوچکتر) به شما کمک می کند تا عمق میدان کم تری ایجاد کنید، که می تواند به طور گسترده به سوژه شما کمک کند تا از پس زمینه متمایز شود – البته به شما کمک می کند تا بوکه های شگفت انگیزی ایجاد کنید!

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید عکستان فوکوس بیشتری داشته باشد، ممکن است بخواهید دیافراگم کوچک‌تری (f/number بزرگتر) انتخاب کنید. این می تواند برای بسیاری از موقعیت ها مفید باشد، مانند عکاسی منظره که می خواهید هم پیش زمینه و هم پس زمینه را با فوکوس نسبتاً واضح ثبت کنید. عکاسی در حالت دستی به شما این امکان را می دهد که بر اساس نتیجه ای که می خواهید تنظیمات را انتخاب کنید!

سرعت شاتر

در مورد سرعت شاتر، کنترل آن می تواند به شما کمک کند تا حرکت را به روش های خلاقانه تری ثبت کنید. با انتخاب سرعت‌های شاتر آهسته‌تر، می‌توانید عکس‌هایی بگیرید که سوژه‌تان مقداری تاری حرکتی را نشان می‌دهد. به عکس‌های زیبای شهر در شب از ماشین‌هایی که مسیرهای نورانی را می‌سازند، یا آبشارهایی با آب روان، فکر کنید. سرعت شاتر پایین چیزی است که به شما امکان می دهد آن را ثبت کنید!

یا شاید بخواهید به طور کامل نوعی از حرکت را متوقف کنید، مانند پریدن کودک در هوا. استفاده از سرعت شاتر سریع به شما کمک می‌کند تا در آن لحظه ثابت کنید. اینکه بتوانید سرعت شاتر خود را انتخاب کنید به شما اجازه می دهد تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید حرکت در تصویر شما به نمایش داده شود.

نوردهی

همچنین مواقعی وجود دارد که بخواهید کنترل خلاقانه روشنایی کلی یک تصویر را در دست بگیرید (با تنظیم دستی سرعت شاتر، دیافراگم و ISO).

یک مثال می تواند ایجاد سایه ها باشد. این امر مستلزم این است که سوژه خود را در مقابل پس زمینه روشن قرار دهید و سپس عمداً سوژه خود را کم نور کنید تا کاملاً تاریک به نظر برسد.

مثال دیگر عکاسی از ستاره است. در این شرایط معمولاً باید با دیافراگم بزرگ (f/عدد کوچک) عکس بگیرید، شاتر را برای مدت طولانی (10 تا 30 ثانیه) باز کنید و با ایزوی بالاتر عکس بگیرید.

اینها دو سناریو متفاوت هستند که هر کدام به رویکرد خاصی برای انتخاب تنظیمات شما نیاز دارند تا ظاهر مورد نظر خود را به دست آورید! اما فقط موقعیت‌های منحصربه‌فرد مانند سیلوئت‌ها و عکاسی از ستاره‌ها نیستند که از کنترل نوردهی بهره می‌برند. به طور کلی، روشنایی عکس شما یک اولویت شخصی و یک انتخاب هنری است. توانایی انتخاب نوردهی در تصویر، بخش بزرگی از انتقال پیام شماست!

2. با موقعیت های نورپردازی مشکل مواجه شوید

اکنون دلیل بزرگی برای یادگیری عکاسی در حالت دستی وجود دارد: برخی از موقعیت‌های نوری برای حالت‌های خودکار دوربین بسیار دشوار هستند! تلاش برای عکسبرداری از این سناریوها با حالت خودکار می تواند مستقیماً نوردهی اشتباهی به شما بدهد.

کنترل برخی از موقعیت های نوری برای حالت های خودکار دوربین بسیار دشوار است!

بزرگترین مشکل در شرایط نور پس زمینه است. اگر نور پشت سوژه شما بسیار روشن‌تر از خود سوژه است، دوربین شما سعی می‌کند تنظیمات را برای گرفتن نور روشن‌تر تنظیم کند. این باعث می شود سوژه شما کاملاً کم نور شود و به سختی دیده شود. خوب نیست.

برعکس وضعیت فوق نیز می تواند برای تنظیم خودکار دوربین به درستی نوردهی شود. اگر سوژه شما نور واقعاً روشنی دارد، اما پس‌زمینه کاملاً تاریک است، دوربین شما ممکن است برای پس‌زمینه تیره‌تر نوردهی را انتخاب کند. در اینجا سوژه شما کاملاً بیش از حد نوردهی می شود.

اگر تا به حال در حالت خودکار عکس گرفته اید، یا حتی فقط با دوربین گوشی عکاسی کرده اید (چون تقریباً همیشه در حالت های خودکار عکاسی می کنند)، ایده خوبی خواهید داشت که این موقعیت ها چقدر می توانند خسته کننده باشند!

3. استفاده از نوردهی مداوم

اگر در حالت خودکار عکاسی می‌کنید، به دوربین خود اجازه می‌دهید تصمیم بگیرد که عکس چقدر روشن یا تاریک باشد. مشکل این است که هر بار که دکمه شاتر را فشار می‌دهید، کمی شبیه انداختن تاس است.

اساسا دوربین شما یک نورسنج در داخل خود دارد که نور وارد شده از لنز را اندازه گیری می کند. در حالت خودکار، دوربین اطلاعات نورسنج را دریافت می‌کند و تعیین می‌کند که تنظیمات ایده‌آل برای آن‌ها سرعت شاتر، دیافراگم و ISO هستند تا امیدواریم هنگام گرفتن عکس، نوردهی خوبی ایجاد کند. با تغییر کادر (به دلیل اینکه دوربین را حرکت می دهید، سوژه شما حرکت می کند یا نور تغییر می کند) نوردهی نیز ممکن است تغییر کند. این بدان معناست که دو نما که یکی پس از دیگری در یک صحنه گرفته می شوند ممکن است نوردهی های بسیار متفاوتی داشته باشند. می‌تواند مجموعه‌ای از تصاویر ناسازگار ایجاد کند.

نکاتی برای عکاسی در حالت دستی

امیدواریم متوجه باشید که عکاسی در حالت دستی چقدر می تواند عالی باشد! شما می توانید کنترل بیشتری بر ظاهر تصویر خود داشته باشید و مجبور نیستید با دوربین بجنگید تا عکس خود را آنطور که می خواهید نشان دهید! بنابراین اکنون بیایید در مورد چند نکته برای استفاده در حالت دستی صحبت کنیم.

استفاده از حالت دستی کمی زمان بر است

اولین چیزی که باید بدانید این است که ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانید در حالت دستی عکاسی واقعاً راحت داشته باشید، به خصوص زمانی که برای اولین بار در حال یادگیری عکاسی هستید. شما باید به چیزهای زیادی مانند ترکیب بندی، نورپردازی، تعامل با سوژه و غیره فکر کنید، که حفظ دیافراگم، سرعت شاتر و ISO نیز می تواند دشوار باشد.

اولویت دیافراگم در مقابل حالت دستی

اکنون در واقع فکر می‌کنم شرایطی وجود دارد که بهتر است از اولویت دیافراگم نسبت به حالت دستی استفاده کنید! گاهی اوقات شرایط نور به سرعت در حال تغییر است (یا شما در حال حرکت در شرایط نوری مختلف هستید) که اگر بخواهید تنظیمات خود را به صورت دستی تنظیم کنید، ممکن است عکسی را از دست بدهید. این امر اغلب در هنگام عکاسی به صورت فتوژورنالیستی، در صحنه هایی با تنوع زیاد، صدق می کند. بنابراین فکر نکنید که حالت دستی تنها راه است. نکته کلیدی این است که در هر حالتی راحت باشید و سپس بهترین را برای موقعیت انتخاب کنید!

مطالب مرتبط: ایجاد کنتراست با رنگ های مکمل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *