چرا آینده برای دوربین های DSLR روشن است؟

توسعه سریع دوربین‌های بدون آینه طیف وسیعی از نوآوری‌های فنی را به ارمغان آورده است و Canon EOS R5 نشان می‌دهد که دوربین‌های بدون آینه آینده نیز شاهد جهش‌های قابل توجهی به جلو خواهند بود. ویژگی‌های دوربین‌های پیشگامانه سیستم EOS R Canon مانند عکاسی بی‌صدا و بهبود عملکرد در نور کم، به‌علاوه طیف وسیعی از لنزهای RF سریع‌تر، سبک‌تر و روشن‌تر که با طراحی نسل جدید امکان‌پذیر شده‌اند، مزایای سیستم بدون آینه فول فریم را برجسته کرده‌اند. این موارد باعث شده است که برخی اعلام کنند که DSLR مرده است.

قیمت انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای آرایشگاه

 

اما حقیقت پیچیده تر است. اگرچه عکاسانی که در ژانرهایی مانند عکاسی عروسی، پرتره یا مستند کار می‌کنند با آغوش باز از دوربین‌های بدون آینه استقبال می‌کنند، برتری دوربین‌های DSLR برای عکاسانی که از ورزش، حیات وحش یا سایر ژانرهایی که شامل اکشن سریع هستند، کم‌نظیر باقی می‌ماند. علیرغم رشد بازار بدون آینه، دوربین‌های DSLR همچنان بیش از 53 درصد از فروش دوربین امروزی را تشکیل می‌دهند (طبق آمار CIPA برای کل محموله‌های جهانی دوربین‌های دیجیتال با لنزهای قابل تعویض، ژانویه تا دسامبر 2019). دوربین DSLR هنوز هم بسیار زنده و فعال است.

علاوه بر این، دوربین های بدون آینه تنها دوربین هایی نیستند که دارای نوآوری های پیشرفته هستند. Canon EOS-1D X Mark III سطح کاملا جدیدی از دوربین های DSLR حرفه ای را نشان می دهد. از ویژگی های آن می توان به فناوری دقت فوکوس خودکار بیشتر، عکاسی پیاپی تا 16 فریم در ثانیه با ردیابی کامل AF/AE (یا 20 فریم در ثانیه در نمای زنده)، فیلمبرداری 5.5K RAW و طراحی کاملاً جدید حسگر تصویربرداری CMOS با افزایش دامنه دینامیکی اشاره کرد. این نشان دهنده تعهد Canon به نگه داشتن DSLR پرچمدار خود در خط مقدم نوآوری فناوری و عکاسی از سوژه هایی است که میلی ثانیه اهمیت دارد. بنابراین، چه چیزی دوربین های DSLR را خاص می کند؟چرا آینده روشن برای دوربین های DSLR است؟

علیرغم بازار رو به رشد دوربین‌های بدون آینه، دوربین‌های DSLR همچنان کیت انتخابی برای حرفه‌ای‌های ورزش، حیات وحش و اکشن باقی می‌مانند – و اغلب برای فریز کردن سوژه‌های متحرک سریع مناسب هستند.

برای یک عکس چند ثانیه ای مانند این، استفاده از منظره یاب الکتریکی به دلیل تاخیر جزئی اجتناب ناپذیر بین آنچه اتفاق می افتد و آنچه در EVF می بینید، عملی نخواهد بود. به همین دلیل است که منظره یاب اپتیکال Canon EOS-1D X Mark III به ویژه برای کسانی که از سوژه های متحرک سریع عکس می گیرند، یک مزیت است. 

دیدگاه یک عکاس ورزشی

برای سفیر کانن، سامو ویدیچ، که فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه‌سواری، موج‌سواری و موتورسواری را فیلم‌برداری می‌کند، DSLR یک کیت ایده‌آل اوست. او می‌گوید: «برای کاری که من انجام می‌دهم، Canon EOS-1D X Mark II یا Canon EOS-1D X Mark III هنوز هم پیشتاز هستند. “من مطمئن هستم که بدون آینه آینده بسیاری از مردم است، اما در حال حاضر دلیلی برای تغییر من وجود ندارد.

“افزایش نرخ فریم در Canon EOS-1D X Mark III گرفتن تصاویر خوب را آسان‌تر می‌کند، بعلاوه من عاشق ویژگی‌های جدید مانند دکمه [کنترل‌گر هوشمند] برای تغییر نقاط فوکوس خودکار هستم، که بسیار شگفت‌انگیز است. نرم و ساده است. برای استفاده. من از عملکرد فوکوس خودکار شگفت زده شدم.”

اگرچه دوربین‌های بدون آینه اغلب کوچک‌تر و سبک‌تر معرفی می‌شوند، سامو می‌گوید که این موضوع تأثیر کمی بر انتخاب کیت او دارد. او می‌گوید: «وقتی کار می‌کنم به دوربین کوچکی نیاز ندارم – به هر حال من همیشه 20 کیلو بار دارم، از جمله تمام لنزهای بزرگ». “من یک دوربین بزرگتر برای عکاسی ورزشی دوست دارم تا بتوانم با آن لنزهای بزرگ کار کنم، و Canon EOS-1D X Mark III در دستان من عالی است. زمانی که در حال عکاسی پرتره یا عکس گرفتن از بچه هایم هستم، از Canon EOS R استفاده می کنم. زیرا حمل آن آسان است – من فقط می توانم آن را در جیبم بگذارم. اما برای عکاسی سریع، به فوکوس خودکار سریع نیاز دارید، و Canon EOS-1D X Mark III این کار را برای من انجام می دهد. من از آن بسیار راضی هستم.”

مزیت DSLR

تفاوت بین دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه بیشتر از یک ترجیح شخصی است. Mike Burnhill، مدیر پشتیبانی فنی اروپا در Canon Europe، توضیح می‌دهد که دوربین‌های DSLR دارای ویژگی‌های طراحی ذاتی هستند که همیشه در موقعیت های خاص به آنها برتری می‌دهد.

مایک می‌گوید: «منظره‌یاب‌های الکترونیکی [EVF] در برخی موقعیت‌ها به خوبی کار می‌کنند، اما معایبی نیز دارند. منظره یاب مهمترین چیز در دوربین است زیرا نحوه دیدن و کادربندی تصویر است. برای مثال، اگر در حال عکاسی سیاه و سفید هستید، EVFها عالی هستند، زیرا می‌توانید قبل از آن تصویر را به صورت یک عکس تک رنگ ببینید. شما آن را می گیرید. همچنین می توانید تصویری را که به تازگی گرفته اید ببینید و مرور کنید، که یک ویژگی واقعا مفید است.”

با این حال، EVF ها در شرایط خاص نیز دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، زمانی که عکاسان در حال عکاسی از اکشن های ورزشی هستند، معمولاً با یک چشم به منظره یاب عکاسی می کنند در حالی که چشم دیگر باز است و به تماشای آنچه در صحنه گسترده تر می گذرد، می پردازند. بنابراین هنگام عکس‌برداری از یک مسابقه فوتبال، می‌توانند بازیکنی را ببینند که محکم از یک لنز بلند بریده شده است، اما همچنین ببینند که توپ کجاست و دقیقاً چه زمانی وارد کادر می‌شود. این مهارتی است که به همان اندازه برای گرفتن اقدامات سریع حیات وحش مانند یوزپلنگی که برای کشتن وارد می شود قابل استفاده است – و انجام آن با EVF آسان نیست.

مایک می‌گوید: «اگر با هر دو چشم باز عکاسی می‌کنید و روشنایی‌های متفاوتی را می‌بینید، تجربه خوشایندی نیست. کمی شبیه به گذراندن کل روز با تنها یک لنز در عینک آفتابی است. یک EVF نیز در مقایسه با منظره یاب نوری دارای تأخیر اندکی است؛ نور باید به یک حسگر برود، سپس از طریق پردازنده ای که به یک پردازنده دیگر متصل می شود، و با توسعه دوربین‌های بدون آینه، این تاخیر کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود – اما هرگز به اندازه سرعت نور سریع‌تر نخواهد بود.

یک EVF نمی‌تواند به این شکل عکاسی کند، و برای عکاسانی که از این تکنیک استفاده می‌کنند، یک نقطه ضعف است. نیاز دارید – یا باید تصاویر بیشتری بگیرید، فضای ذخیره بیشتری مصرف کنید و زمان بیشتری را صرف ویرایش کنید.”

تراشه AF اختصاصی

تفاوت عمده دیگر بین دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه، سیستم فوکوس خودکار است. مایک توضیح می‌دهد: «یک DSLR یک تراشه جداگانه برای فوکوس دارد، نه اینکه این کار را از طریق سنسور انجام دهد. این تراشه‌ها تنها یک هدف دارند – تمرکز – و مانند هر فناوری دیگری، چیزی که فقط یک کار دارد بهتر از چیزی است که باید چندین کار را انجام دهد.

“با یک DSLR، یک تراشه AF اختصاصی برخی از مزیت‌ها را دارد. یکی از بزرگترین آنها این است که می‌تواند فوکوس‌ بیشتری را تشخیص دهد – بنابراین اگر یک جسم به شدت خارج از فوکوس باشد، یک DSLR می‌تواند سریع‌تر از یک دوربین بدون آینه روی آن قفل شود. اگر تصاویری که از طریق آن دوربین‌ها مشاهده می‌شوند کمی خارج از فوکوس باشند، تفاوت در سرعت فوکوس بسیار ناچیز است. اما اگر تفاوت زیادی وجود داشته باشد، دوربین DSLR سریع‌تر است زیرا تراشه AF آن می‌تواند سریع‌تر به فوکوس شارپ برسد. DSLR از حالت کاملاً خارج از فوکوس به فوکوس بسیار سریع‌تر تبدیل می‌شود.”

دوربین‌های DSLR و بدون آینه: آینده

جدا از تفاوت‌های ذاتی در منظره‌یاب و سیستم‌های فوکوس خودکار در دوربین‌های DSLR و بدون آینه، مایک می‌گوید این دو سیستم با توسعه‌ی خود در آینده، فناوری‌های بیشتری را به اشتراک خواهند گذاشت. او می گوید: «رابط منظره یاب تفاوت واقعی بین دوربین های بدون آینه و DSLR است. همه چیز، از جمله سنسور و مکانیک، می تواند از یک نوع دوربین به نوع دیگر منتقل شود.

مایک معتقد است که هم دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های بدون آینه برای مدتی در دسترس خواهند بود، تا حدی به این دلیل که عکاسان صرفاً سیستم‌های خاصی را ترجیح می‌دهند. او ادامه می‌دهد: «من فکر می‌کنم نسل بعدی که با دوربین‌های بدون آینه بزرگ می‌شوند، آن‌ها را یک هنجار در نظر خواهند گرفت – اما بسیاری از عکاسان شناخته‌شده به آنچه می‌دانند پایبند خواهند بود.» زمانی که فناوری جدید بتواند کاری را انجام دهد که فناوری قدیمی قادر به انجام آن نیست، دلیلی برای مبادله خواهد بود.

“با این حال، اگر تکنیک شما به یک منظره یاب نوری بستگی دارد، مزایای استفاده از آن بیشتر خواهد بود. من پیش بینی می کنم که بسیاری از علاقه مندان در آینده ای نزدیک بدون آینه کار کنند، زیرا محصولاتی مطابق با نیازها یا نیازهای آنها عرضه می شوند، اما متخصصان در زمینه های تخصصی برای مدت طولانی تری با دوربین های DSLR مانند سری Canon EOS-1 باقی خواهد ماند.”

مطالب مرتبط: نکات مهم برای شروع عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *