پرتره هنری

پرتره یک نقاشی ، عکس ، مجسمه سازی یا سایر نمایش های هنری یک شخص است که در آن چهره و بیان آن غالب است. هدف نشان دادن شباهت ، شخصیت و حتی روحیه فرد است. به همین دلیل ، در عکاسی عموماً یک پرتره یک عکس فوری نیست ، بلکه تصویری مرکب از یک فرد در حالت سکون است. یک پرتره اغلب شخصی را نشان می دهد که مستقیماً به نقاش یا عکاس نگاه می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی از غذا

 

وقتی هنرمند پرتره ای از خود می سازد ، به آن خودنگاره می گویند. نمونه های قابل شناسایی در اواخر قرون وسطی بی شمار هستند. اما اگر این تعریف تعمیم یابد ، اولین مورد توسط مجسمه ساز مصر آخناتن ، باک ، بود که نمایشی از خود و همسرش طاهری در c. 1365 قبل از میلاد بود. با این حال ، به نظر می رسد که پرتره های شخصی به نقاشی های غار ، قدیمی ترین هنر نمایشی باز می گردند.

پرتره رسمی یک عکس از شخصیت های مهم ، به ویژه پادشاهان ، روسای جمهور و فرمانداران است. معمولاً با رنگ ها و نمادهای رسمی مانند پرچم ، نوارهای ریاست جمهوری و نشان کشورها ، ایالت ها یا شهرداری ها تزئین شده است. همچنین به عنوان تصویری از رویدادها ، محصولات و جلسات می باشد.

عکاسی پرتره یک صنعت تجاری محبوب در سراسر جهان است. بسیاری از مردم از داشتن پرتره های خانوادگی به طور حرفه ای برای آویزان کردن در خانه های خود ، یا پرتره های ویژه برای بزرگداشت رویدادهای خاص ، مانند فارغ التحصیلی یا عروسی لذت می برند.

با پیشرفت تکنیک های عکاسی ، گروهی از عکاسان استعدادهای خود را از استودیو بیرون آوردند و به میدان های نبرد ، در اقیانوس ها و بیابان های دور دست بردند. 

برخی از عکاسان این تکنیک را به کشورهای دیگر بردند. آگوستوس واشنگتن از هارتفورد ، کانکتیکات به مونروویا ، لیبریا رفت و برای بسیاری از رهبران سیاسی کشور پرتره های داگرئوتایپی ایجاد کرد.

در سیاست ، پرتره های رهبران اغلب به عنوان نماد دولت استفاده می شود. در اکثر کشورها یک پروتکل معمول برای نمایش یک پرتره از رئیس دولت در ساختمانهای مهم دولتی است. استفاده بیش از حد از پرتره یک رهبر ، مانند عکس جوزف استالین ، آدولف هیتلر یا مائو تسه تونگ ، می تواند نشان دهنده ایدئولوژی در سیاست باشد.

در ادبیات اصطلاح پرتره به توصیف یا تجزیه و تحلیل مکتوب یک شخص یا چیز اشاره دارد. یک پرتره مکتوب اغلب بینش عمیقی را ارائه می دهد و تحلیلی را ارائه می دهد که بسیار فراتر از تعریف سطحی است. به عنوان مثال ، نویسنده آمریکایی پاتریشیا کورنول کتابی پرفروش با عنوان پرتره یک قاتل ، درباره شخصیت ، سابقه و انگیزه های احتمالی یک قاتل ، و همچنین پوشش رسانه ای قتل هایش و تحقیقات بعدی پلیس در مورد جنایات وی نوشت. 

مطالب مرتبط:  بررسی لنز تامرون 180-70 F 2.8
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *