پدیده فلیر (FLARE) در عکاسی

پدیده فلیر زمانی اتفاق می افتد که نور خورشید مستقیم به لنز شما برخورد کند. موقعیت لنز شما در برابر منبع نور به طور قابل توجهی بر اندازه و ظاهر آن تاثیر می گذارد. هرچه لنز خود را بیشتر به سمت نور هدایت کنید فلیر برجسته تر می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: راهنمای خرید رینگ لایت

 

وقتی نور مستقیم به عناصر لنز برخورد می کند بازتاب های داخلی ایجاد می کند. در واقع دایره های کوچکی در کادر خود می بینید از تمام عدسی های داخل لنز است. همچنین برخی از فلیرها به شکل چند ضلعی دیده می شوند که این امر ناشی از دیافراگم است.

 

اما در مورد فلیرهای Star trek چطور؟ این فلیرها اصلا گرد به نظر نمی رسند. سازندگان فیلم از لنزهای آنامورفیک استفاده می کنند تا جلوه ای خاص ایجاد کنند.

این نوع سخت افزار ویژه دوربین به جای گوی های گرد رگه های نوری ایجاد می کند زیرا از اپتیک هایی برخوردار هستند که تفاوت فاحشی با لنزهای معمولی دارند.

 

پدیده فلیر در عکاسی خوب است یا بد؟

در دهه های گذشته پدیده فلیر در صنعت فیلمسازی هالیوود یک پدیده زشت تلقی می شد. فیلمسازان خیلی تلاش کردند تا از وقوع آن جلوگیری کنند. ولی به مرور دیدگاه فیلمسازان نسبت به پدیده فلیر تغییر کرد. کارگردانان هالیوودی امروزه از پدیده فلیر به شکل خلاقانه ای در فیلمهای خود استفاده می کنند.

 

اما آنچه که فلیر را به یک موضوع ناخوشایند تبدیل می کند ایجاد پدیده ای بنام شبح است. شبح به طور کلی گسترده تر از فلیر معمولی است و می تواند باعث بهم ریختن کنتراست و ایجاد تیرگی در تصویر شود بطور کلی می توان در عکاسی نیز از فلیر به عنوان چاشنی زیبایی در عکسها استفاده کرد.

 

چگونه از پدیده فلیر جلوگیری کنیم؟

امروزه لنزهایی تولید می شوند که دارای پوشش ضد بازتاب هستند ولی این پوشش بطور کلی فلیر را از بین نمی برد. بهترین راه خلاص شدن از فلیر استفاده از هود لنز است.

 

اگر می خواهید رگه هایی از فلیر زیبا را در عکس خود داشته باشید در هنگام طلوع و غروب خورشید لنز خود را با زاویه 35 الی 75 درجه نسبت به خورشید قرار دهید.

 

مطالب مرتبطلنزهای سوپر واید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *