وینتینگ در عکاسی چیست؟

وینیتینگ ، همچنین به عنوان “سقوط نور”  شناخته می شود در اپتیک و عکاسی معمول است ، که به عبارت ساده تر به معنی تاریک شدن گوشه های تصویر در مقایسه با مرکز است. Vignetting یا به دلیل اپتیک ایجاد می شود ، یا به طور هدفمند در پردازش پس از آن اضافه می شود تا چشم بیننده را از گوشه ، به سمت مرکز تصویر جلب کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: کاربرد انواع رینگ لایت

 

بسته به نوع و علت وینتینگ ، می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد. دلایل مختلفی وجود دارد – می تواند به طور طبیعی در همه لنزها دیده شود ، یا به دلیل استفاده از ابزارهای خارجی مانند فیلترها ، نگهدارنده های فیلتر و هودهای لنز ایجاد شود. در این مقاله ، ما در مورد هر یک از انواع vignetting صحبت خواهم کرد و همچنین در مورد روشهای کاهش یا افزایش مقدار vignetting در عکسها با استفاده از نرم افزارهای پس از پردازش مانند Lightroom و Photoshop بحث خواهیم کرد.

انواع وینتینگ

همانطور که قبلاً در مقدمه این مقاله اشاره کردیم ، انواع مختلفی از وینتینگ وجود دارد که ممکن است هنگام عکسبرداری یا مشاهده تصاویر با آنها روبرو شوید. برخی از انواع vignetting به طور طبیعی در اثر طراحی نوری لنزها ایجاد می شود ، برخی دیگر می تواند هنگام استفاده از لوازم جانبی مانند فیلترها و هودهای کشیده ایجاد شود و برخی دیگر به صورت مصنوعی توسط عکاس در مرحله پردازش اضافه می شوند. بیایید نگاهی به جزئیات هر نوع بیندازیم.

وینتینگ نوری

وینتینگ نوری به طور طبیعی در همه لنزها اتفاق می افتد. بسته به نوع طراحی و ساختار نوری لنز ، در بعضی از لنزها می تواند شدید باشد ، در حالی که در بعضی دیگر به سختی قابل مشاهده است. هنوز هم ، وینتینگ در بیشتر لنزهای مدرن ، به ویژه در لنزهای پرایم / ثابت با دیافراگم بسیار بزرگ ، رخ می دهد. این امر دو دلیل دارد. ابتدا ، در وسیع ترین دیافراگم ، نوری که وارد لنز می شود ، تا حدی توسط بدنه لنز مسدود می شود ، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است:

با توجه به طول بدنه لنز و اندازه نسبی آن در قاب جلو و عقب ، اشعه های نور محیطی که در زوایای شدید حرکت می کنند تا حدی مسدود می شوند. در نتیجه ، نوری که در چنین زوایایی به صفحه تصویر می رسد به طور طبیعی افت می کند (از میزان روشنایی آن کاسته می شود) و به سمت گوشه های کادر می رود.

توجه داشته باشید که چنین پدیده ای بیشتر در دیافراگم های بزرگ مشهود است ، زیرا این بدنه لنز است که بیشتر نور محیطی را از جلو و عقب لوله لنز مسدود می کند. 

وینتینگ پیکسل

دوربین های دیجیتال نیز از وینتینگ پیکسل رنج می برند. در مقایسه با وینتینگ نوری ، این نوع وینتینگ فقط برای حسگرهای تصویر به وجود می آید. از آنجا که سنسورهای دیجیتال مسطح هستند ، پیکسل های آنها همه به یک شکل ساخته شده و جهت آنها یکسان است. پیکسل ها در مرکز سنسور پرتوهای نوری را با زاویه 90 درجه دریافت می کنند در حالی که پیکسل های موجود در گوشه آنها را با زاویه کمی دریافت می کنند. به همین دلیل ، سنسورهای موجود در گوشه ها نسبت به مرکز کمی نور کمتری دریافت می کنند و باعث ایجاد وینتینگ می شوند. این صرفاً نتیجه زاویه ای است که نور به سنسور دیجیتال و به پیکسل های جداگانه می رسد.

وینتینگ مکانیکی

گاهی اوقات به دلیل زاویه های شدید ورود نور به لنز ، به ویژه در لنزهای اولترا واید ، سازندگان غالباً لنزهایی را طراحی می کنند که اجازه می دهد لوازم جانبی مختلفی مانند فیلترها و هودهای لنز نصب شوند. اگر به لنزهای خود توجه داشته باشید ، هودهای لنز آنها همیشه بسیار بزرگتر از عنصر جلوی لنز هستند. دلیل آن این است که ایده جلوگیری از ورود نورهای روشن از قبیل نور خورشید به لنزها در زاویه های شدید برای جلوگیری از فلیر ، شبح وارگی و کاهش کنتراست به دلیل بازتاب های داخلی ، بدون مسدود کردن نور مورد نیاز ، که بدیهی است منجر به وینتینگ می شود.

بنابراین ، تولیدکنندگان به اندازه هودهای لنز توجه زیادی نشان می دهند و اطمینان حاصل می کنند که آنها به اندازه کافی بزرگ هستند تا بتوانند نور را بدون افزودن ویندوز عبور دهند. این دلیل آن است که هودهای لنز در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند و همچنین این دلیل است که باید همیشه از هودهای لنز تهیه شده توسط سازنده استفاده شود ، نه نسخه های عمومی.

از آنجا که هودهای لنز برای هر لنز با دقت ساخته شده اند ، به طور معمول منبع وینتینگ نیستند. در بیشتر مواقع ، ایجاد vignetting مکانیکی / لوازم جانبی توسط فیلترها ، نگهدارنده های فیلتر و سایر ابزارها ایجاد می شود. اکثر تولیدکنندگان لنزهای خود را طوری طراحی می کنند که یک فیلتر واحد داشته باشد ، چه برای محافظت و چه برای اهداف دیگر. با این حال ، در صورت استفاده از فیلترها ، برخی از لنزها می توانند وینتینگ سنگین را ایجاد کنند ، به خصوص فیلترهای پلاریزه مدور که ضخیم تر از فیلترهای معمولی هستند.

یکی از این لنزها Nikkor 16-35mm f / 4G VR است که هنگام شات زدن در بیشترین دیافراگم f / 4 ، حتی بدون فیلتر نیز دارای مشکلات وینتینگ در 16 میلی متر است. وقتی فیلتر به آن متصل می شود و اگر فیلتر به اندازه کافی ضخیم باشد ، حتی تا f / 8 نیز اثر آن را کاهش نمی دهد. لنزهای دیگر ممکن است در کار با فیلترها بهتر باشند ، اما در صورت استفاده از بیش از یک فیلتر یا استفاده از سیستم نگهدارنده فیلتر ، مشکلات شروع می شوند.

Nikkor 24-70mm f / 2.8G به خوبی با فیلتر پلاریزه کار می کند، اما هنگام استفاده از سیستم نگهدارنده فیلتر با یک حلقه استاندارد ، در 24 میلی متری رنج می برد. برای کاهش vignetting باید از یک حلقه مخصوص زاویه باز استفاده شود. اگر نگهدارنده فیلتر به فیلتر دیگری متصل باشد ، وینتینگ بسیار شدید می شود و بعداً به برش احتیاج دارد. و اگر یک سیستم فیلتر بیش از حد ضخیم باشد ، ایجاد vignetting می تواند بسیار بد باشد ، مانند مثال زیر:

وینتینگ مصنوعی

وینتینگ همیشه به عنوان یک مشکل نیست. در بعضی موارد ، اثر وینتینگ می تواند برای چشم بیننده دلپذیر باشد و توجه را از گوشه های کادر به سمت مرکز تصویر جلب کند. در حقیقت ، برخی از عکاسان تمایل دارند که اثر وینتینگ در تصاویر را بدون تصحیح آن بر جای بگذارند ، در حالی که برخی دیگر به طور خاص وینتینگ را اضافه می کنند یا اثر آن را در حین پردازش افزایش می دهند. Vignetting به راحتی در Lightroom و Photoshop قابل اضافه شدن است. در اینجا مثالی از وینتینگ است که به منظور جلب توجه بیننده به سوژه اصلی در کادر ، به طور خاص به عکس اضافه شده است:

کاهش وینتینگ در دوربین

برخی از دوربین های مدرن کاهش vignetting در دوربین را ارائه می دهند. به عنوان مثال هر دو برند Nikon و Canon دارای داده های مخصوص لنز هستند که از قبل در سیستم عامل دوربین بارگیری شده اند تا از بین بردن vignetting و سایر انحرافات لنز انجام شود. گرچه این ویژگی مطمئناً برای تصاویر JPEG مفید است ، اما عملاً هیچ تأثیری روی تصاویر RAW ندارند. داده های  اختصاصی سازنده که در فایل های RAW نوشته می شوند متاسفانه توسط ابزارهایی مانند Lightroom ، Aperture و Photoshop کنار گذاشته می شوند. برای حفظ تنظیمات خاص دوربین برای کنترل تصویر ، باید از ابزارهای پردازش مانند Capture NX استفاده کنید که قادر به خواندن این داده ها و اعمال آن بر تصاویر RAW باشید.

مطالب مرتبط:  فاصله فلنج در دوربین چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *