همه چیز درباره تنظیمات دستی در دوربین عکاسی

عکاسی در حالت دستی مانند رانندگی با ماشین است. اگر فقط از دنده اتوماتیک استفاده می کنید، نمی توانید با ماشین دنده ای رانندگی کنید. با این حال، اگر نحوه رانندگی دستی را یاد بگیرید، می توانید هر دو را انجام دهید. تازه کارها و حرفه ای های عکاسی یکسان هستند. آنها از یک دوربین استفاده می کنند، اما عکس های نهایی آنها بسیار متفاوت به نظر می رسد.

با استفاده از حالت دستی، سطح کاملا جدیدی از امکانات برای شما باز می شود.

اکنون دوربین خود را روی “M” قرار دهید و نکات زیر را دنبال کنید.

جهت مشاهده مطلب روی ان کلیک کنید: رینگ لایت بهتر است یا فلاش؟

 

چرا و چگونه در حالت دستی عکاسی کنیم؟

حالت دستی به شما کنترل کامل می دهد. این وسوسه انگیز است که اجازه دهید دوربین تمام تنظیمات را کنترل کند. با این حال، هنگامی که در حالت خودکار عکس می گیرید، دوربین از تنظیماتی استفاده می کند که ممکن است بخواهید تغییر دهید. علاوه بر این، شما در مورد عکاسی چیزی یاد نمی گیرید.

وقتی در مورد تنظیمات صحبت می کنیم، به مثلث نوردهی نگاه می کنیم. مثلث از سه تنظیمات دوربین تشکیل شده است. اینها دیافراگم، ISO و سرعت شاتر هستند. اینها مستقیماً بر میزان نوری که از صحنه شما می آید تأثیر می گذارد.

اگر می‌خواهید از بوکه عکس بگیرید، باید دیافراگم باز را بدانید. برای ثبت تاری حرکت، باید بدانید که چگونه از سرعت شاتر طولانی یا آهسته استفاده کنید.

حالت دستی به شما امکان می دهد از قدرت دوربین استفاده کنید و به شما امکان می دهد تنظیمات را با تغییر صحنه ها و سوژه ها تغییر دهید.

1. نورسنج

وقتی از منظره یاب نگاه می کنید، خطی از اعداد را در پایین می بینید. آنها چیزی شبیه به این خواهند بود: 2…1…0…1…2+ (Canon) یا +2…1…0…1…2- (Nikon).

این نورسنج است و هنگامی که با “0” تراز می شود، می دانید که عکس شما به درستی نوردهی می شود.

این تنها در صورتی است که شما به دنبال آن اثر خاص هستید. به عنوان مثال، فرض کنید که شما به درستی قسمتی از ساختمان را که خورشید در آن قرار می گیرد، نوردهی می کنید. قسمت سایه دار جزئیاتی دارد، اما شما هیچ کدام را نمی خواهید.

اگر نوردهی را پایین بیاورید، قسمت آفتابی ساختمان همچنان به خوبی روشن می شود. بنابراین این کاری است که شما انجام می دهید تا سایه ها (و کل تصویر) تیره تر شوند.

نورسنج یک راهنمای عالی است، اما می توانید هر طور که می خواهید از آن استفاده کنید. زیاد به آن وابسته نباشید. گاهی اوقات لازم نیست به نورسنج داخل دوربین تکیه کنید زیرا به طور متوسط ​​یا مرکز اندازه گیری می کند.

هنگامی که در حال عکاسی با فرمت RAW و ISO پایین و نابرابری های هایلایت و سایه هستید، همیشه ارزش دارد که برخلاف قوانین عمل کنید و صحنه را با 1 یا 2 استاپ کم نوردهی کنید. بعد از آن می توانید آن را در لایت روم اصلاح کنید.

2. مثلث نوردهی

مثلث نوردهی به ما کمک می کند تا در مورد نور بیشتر بفهمیم.

دیافراگم ها از f/1.4 به f/2.8 می رسد و تا f/22 می رسد. بنابراین سرعت شاتر می تواند 1/125 ثانیه یا 1/250 ثانیه و تا 1/4000 ثانیه باشد. همین امر در مورد ISO نیز صدق می کند که از 100 به 200 می رسد و به 3200 ادامه می دهد.

3. ایزو

ایزو حساسیت دوربین شما به نور است، با محدوده معمولی 100-1600. برخی از دوربین ها می توانند تا 50 یا 64 پایین بیایند و به 12600 هم برسند، اما این دوربین ها در بدنه دوربین های گران قیمت و فول فریم یافت می شوند.

هرچه عدد ISO کمتر باشد، نور کمتری به سنسور شما برخورد می کند.

نور بیشتری در محدوده‌های پایین‌تر برای دریافت نوردهی خوب مورد نیاز است، به این معنی که نور بیشتری برای بازه‌های بالاتر – هرچه این عدد کمتر باشد، وضوح و کیفیت تصاویر به‌دست‌آمده شما بهتر است.

اعداد ISO بالاتر به شما امکان می دهد در شرایط کم نور عکاسی کنید، اما این تنظیمات دانه بندی بیشتری را به همراه دارند.

دوربین های DSLR می توانند به خوبی با اعداد ISO بالا کنار بیایند زیرا سنسورها، پردازنده ها و اندازه پیکسل های بزرگ آنها می توانند با نویز دیجیتال مقابله کنند. با این حال، به عنوان یک قاعده، از ISO با کمترین مقدار ممکن استفاده کنید.

4. دیافراگم

دیافراگم روزنه ای است که در داخل لنز شما قرار دارد، که مانند چشمان شما به عنوان “عنبیه” عمل می کند. دیافراگم باز یا کم تعداد، مانند f 2/8، فاصله کانونی بسیار کمی خواهد داشت. این بدان معناست که تنها بخش کوچکی از سوژه در هر کجا که فوکوس خود را قرار دهید واضح به نظر می رسد.

یک دیافراگم باریک، مانند f/16، کل صحنه را در فوکوس قرار می دهد، زیرا دارای یک منطقه کانونی بزرگ است. عکاسان منظره از دیافراگم باریکی استفاده می کنند تا پیش زمینه و پس زمینه را واضح و واضح نشان دهند.

با عدد f بزرگ (دیافراگم باریک)، باید اثر پراش را در نظر بگیرید. وقتی این اتفاق می‌افتد، جزئیات دقیق عکس شما دیگر واضح نخواهد بود. به همین دلیل است که جزئیات کوچک عکس های شما هنگام استفاده از یک عدد f بزرگ محو می شوند.

هرچه f-stop کمتر باشد، نور بیشتری به لنز شما وارد می شود و در نتیجه به سنسور شما برخورد می کند.

عدد f-stop بالا نور کمتری برای بازی به ما می دهد، به این معنی که نوردهی طولانی تری لازم است. برای ایجاد تصاویر با پس‌زمینه بوکه، باید از دیافراگم باز استفاده کنید.

5. سرعت شاتر

سرعت شاتر شما به مدت زمانی که شاتر دوربین شما باز می ماند اشاره دارد. هرچه بیشتر باز بماند، نور بیشتری وارد صحنه و در نتیجه تصویر شما می شود.

این اعداد در کسری از ثانیه نشان داده می شوند که 1/250 ثانیه یک مقدار معمولی است.

سرعت شاتر شما بر وضوح سوژه شما تأثیر می گذارد. سرعت شاتر آهسته تر، نور بیشتری را ایجاد می کند و تاری بیشتری را از سوژه های شما، به خصوص زمانی که از حرکت عکس می گیرید، اجازه می دهد.

سرعت شاتر بیشتر نور کمتری را وارد می کند، اما با توجه به اینکه سوژه «فریز» است، تصویر واضح تری به شما می دهد.

6. ترکیب همه تنظیمات

خب، اعداد یک الگو دارند، و اینطور انتخاب شده اند. به عنوان مثال به دیافراگم نگاه کنید و ببینید آیا می توانید آن را تشخیص دهید. محدوده معمولی f/1.4، f/2.8، f/4، f/5.6، f/8، f/16 و f/22 خواهد بود. بنابراین اعداد تقریباً هر بار دو برابر می شوند.

آنهایی که اینطور نیستند (f/4 و f/22) اغلب دو عدد قبلی هستند که با هم جمع می شوند (یا در حدود).

در مورد ISO نیز همینطور است، جایی که اعداد هر بار دو برابر می شوند. 100 میره به 200 و بعد 400 و 800 و 1600 و در نهایت 3200. سرعت شاتر از 1/125، 1/250، 1/500، 1/1000 پیروی می کند.

هر یک از این اعداد یک توقف است. آنها یک نقطه نور را به تصویر شما اضافه یا کم می کنند. دلیل اینکه ما آنها را در یک مثلث نشان می دهیم این است که همه آنها با هم کار می کنند.

برای مثال، شما یک صحنه نورپردازی صحیح در ISO 100، سرعت شاتر در 1/125 ثانیه و دیافراگم f/16 دارید. اما وقتی خورشید در پشت ابر ناپدید می شود چه اتفاقی می افتد؟ صحنه دو مرحله تاریک تر شد. این بدان معناست که برای نوردهی صحیح باید دو توقف دیگر نور را به تنظیمات خود اضافه کنید.

سخن پایانی

این همه چیزهایی است که باید در مورد نحوه عکاسی در حالت دستی و نحوه گرفتن اولین عکس های خود با آن بدانید.

هدف شما دریافت نوردهی صحیح از صحنه است و دوربین شما برای انجام این کار سه تنظیمات را در اختیار شما قرار می دهد.

این سه تنظیمات دستی دوربین همچنین به شما امکان می دهد صحنه را به روش های مختلف ضبط کنید. کمی زمان می برد تا اعتماد به نفس داشته باشید، اما در کمترین زمان در حالت دستی عکاسی خواهید کرد.

مطالب مرتبط: راهنمای خرید دوربین عکاسی DSLR
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *