هر آنچه که باید در مورد پهپاد بدانید

ابتدا بیایید بفهمیم که یک پهپاد چیست.

پهپادها معمولاً به عنوان وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) شناخته می شوند. پهپاد یک چیز پرنده بدون خلبان است. برای پهپادها، سیستمی وجود دارد که به شما امکان می دهد با کنترل کننده روی زمین ارتباط برقرار کنید. پهپادها معمولاً توسط یک اپراتور کنترل می شوند، اما می توانند به طور مستقل توسط سیستم یکپارچه بر روی خود پهپاد نیز کنترل شوند. بنابراین کاری که پهپاد انجام می دهد این است که بین پهپاد و کنترل کننده ارتباط برقرار می کند. به طور کلی سیستم ارتباط بین پهپاد و کنترلر که با دستورات فردی از ایستگاه کنترل زمینی انجام می شود، به نام پهپاد شناخته می شود.

پهپادها اساساً برای انجام کاری که انسان نمی تواند به آنجا برود یا انجام مأموریتی که برای انسان غیرممکن است استفاده می شود. پهپادها در طیف وسیعی از صنایع از نظامی، تحقیقات علمی، کشاورزی، نظارت، تحویل محصول، عکاسی هوایی، تفریحات تا کنترل ترافیک کاربرد دارند. و البته، مانند هر فناوری یا ابزار دیگری، زمانی که برای اهداف مخرب مانند حملات تروریستی و قاچاق مواد مخدر استفاده شود، می‌تواند آسیب بزرگی به همراه داشته باشد.

انواع پهپادها

طبقه بندی پهپادها بر اساس کاربرد آنها

پهپادها را می توان بر اساس نوع ماموریت آنها به شش دسته تقسیم بندی کرد:

1- پهپادهای رزمی

پهپادهای رزمی برای حمله در ماموریت های پرخطر استفاده می شوند. آنها همچنین به عنوان وسایل نقلیه هوایی جنگی بدون سرنشین (UCAV) شناخته می شوند. آنها برای انجام ماموریت ها موشک حمل می کنند. پهپادهای جنگی بسیار شبیه هواپیماها هستند. تصویر زیر یک پهپاد جنگی است:

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد (Fashion)

 

2- پهپادهای لجستیک

پهپادهای لجستیک برای تحویل کالا یا محموله استفاده می شوند. تعدادی از شرکت های معروف مانند آمازون و دومینو وجود دارند که کالاها و پیتزاها را از طریق پهپاد تحویل می دهند. حمل بار با پهپاد زمانی که ترافیک زیادی در خیابان ها وجود دارد آسان تر است. شکل زیر یک پهپاد لجستیکی را نشان می دهد:

3- پهپادهای غیر نظامی

پهپادهای غیر نظامی غیرنظامی برای استفاده عمومی مانند نظارت بر مزارع کشاورزی، جمع آوری داده ها و عکسبرداری هوایی هستند. تصویر زیر مربوط به یک پهپاد عکاسی هوایی است:

4- پهپادهای شناسایی

این نوع پهپادها به عنوان پهپادهای کنترل ماموریت نیز شناخته می شوند. یک پهپاد برای انجام یک کار محول می شود و آن را به صورت خودکار انجام می دهد و معمولاً به تنهایی به پایگاه باز می گردد، بنابراین از آنها برای دریافت اطلاعات از دشمن در میدان نبرد استفاده می شود. این نوع پهپادها باید کوچک باشند و به راحتی پنهان شوند. شکل زیر یک پهپاد شناسایی برای مرجع شما است، بسته به نوع استفاده ممکن است متفاوت باشد:

5- پهپادهای طعمه

این نوع پهپادها مانند پهپادهای جنگی هستند، اما تفاوت این است که پهپاد رزمی قابلیت حمله برای ماموریت پرخطر را فراهم می کند و پهپاد هدف و فریب، هدفی را در اختیار توپخانه زمینی و هوایی قرار می دهد که شبیه سازس شده است. به شکل زیر نگاه کنید تا متوجه شوید که یک پهپاد هدف و فریب چگونه به نظر می رسد:

6- پهپادهای تحقیقاتی

از این نوع پهپادها برای جمع آوری داده ها از هوا استفاده می شود. به عنوان مثال، برخی از پهپادها برای جمع آوری داده های آب و هوا یا برای ارائه اینترنت استفاده می شوند.

طبقه بندی پهپادها بر اساس نوع بال

ما همچنین می توانیم پهپادها را بر اساس نوع بال آنها طبقه بندی کنیم. بسته به بال یا مکانیسم پرواز آنها سه نوع پهپاد وجود دارد:

بال ثابت

پهپاد بال ثابت دارای بال سفت و سخت است. آنها شبیه هواپیما هستند. این نوع پهپادها عمر باتری بسیار خوبی دارند، زیرا فقط از یک موتور استفاده می کنند. آنها می توانند در ارتفاع بالا پرواز کنند و وزن بیشتری را تحمل کنند زیرا می توانند در هوا شناور شوند. همچنین برخی از معایب برای پهپادهای بال ثابت وجود دارد. آنها گران هستند و نیاز به دانش خوبی از آیرودینامیک دارند. آنها بسیار آسیب پذیر هستند و برای پرواز با آنها آموزش لازم است. پرتاب و فرود این نوع پهپادها سخت است. مهمترین چیزی که باید در مورد پهپادهای بال ثابت بدانید این است که آنها فقط می توانند به جلو حرکت کنند. برای تغییر جهت ها به چپ یا راست، باید با بال فشار هوا ایجاد کنیم.

تک روتور

پهپادهای تک روتور به سادگی مانند هلیکوپتر هستند. آنها قوی هستند و پروانه به گونه ای طراحی شده است که به شناور شدن و تغییر جهت کمک می کند. به یاد داشته باشید، پهپادهای تک روتور فقط می توانند به صورت عمودی در هوا شناور شوند. مصرف باتری آنهاخوب است زیرا انرژی کمتری نسبت به مولتی روتور مصرف می کنند. ظرفیت بار یک پهپاد تک روتور خوب است. با این حال، پرواز آنها دشوار است. بال یا پروانه آنها در صورت شل شدن می تواند خطرناک باشد.

مولتی روتور

پهپادهای مولتی روتور رایج ترین در میان پهپادها هستند. آنها بسته به تعداد بال هایی که دارند طبقه بندی می شوند مانند تری کوپتر (سه پروانه یا روتور)، کوادکوپتر (چهار روتور)، هگزاکوپتر (شش روتور) و اکتوکوپتر (هشت روتور). رایج ترین مولتی روتور کوادکوپتر است. مولتی روتورها به راحتی قابل کنترل هستند. آنها برای تحویل محموله خوب هستند و می توانند به صورت عمودی، تقریباً در هر مکانی، بلند شوند و فرود بیایند. پرواز آنها پایدارتر از تک روتور و بال ثابت است. یکی از معایب مولتی روتور مصرف برق است. از آنجایی که آنها تعدادی موتور دارند، انرژی زیادی مصرف می کنند.

طبقه بندی پهپادها بر اساس ساختار بدنه

ما همچنین می توانیم پهپادهای مولتی روتور را بر اساس ساختار بدنه آنها طبقه بندی کنیم. آنها را می توان با تعداد پروانه های استفاده شده بر روی آنها شناخت. برخی از پهپادها دارای سه ملخ هستند. به آنها تریکوپتر می گویند. اگر چهار پروانه یا روتور وجود داشته باشد به آنها کوادکوپتر می گویند. هگزاکوپترها و هشت کوپترهایی به ترتیب با شش و هشت پروانه وجود دارند.

پهپادها با بالهای ثابت ساختاری مانند کوپترها ندارند. آنها شبیه هواپیما هستند. شکل و اندازه پهپادها از هدفی به هدف دیگر متفاوت است. اگر به یک پهپاد جاسوسی نیاز دارید، یک اکتوکوپتر بزرگ مناسب نیست. اگر می‌خواهید محموله‌ای را به خانه دوست خود تحویل دهید، می‌توانید از مولتی روتور یا تک روتور استفاده کنید.

مطالب مرتبط: چرا ترکیب بندی در عکاسی مهم است؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *