نکات مهم در استفاده از فلاش ماکرو

در عکاسی ماکرو ، داشتن نور کافی روی سوژه شما مشکل است.

اگر با یک عدد f-stop کم مانند f/1.8 عکاسی کنید ، عمق میدان بسیار کمی در تصاویر خود خواهید داشت. ممکن است عکس های شما خارج از فوکوس و تار به نظر برسند.

راه حل این مشکل استفاده از فلاش ماکرو است. یک فلاش قابل حمل ساده مانند Speedlite می تواند دنیای جدیدی را برای شما در مورد روشنایی ماکرو باز کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

چه چیزی عکاسی ماکرو را متفاوت می کند؟

لنز ماکرو به شما این امکان را می دهد که در فاصله کوتاه فوکوس کنید. این به شما امکان می دهد از موضوعات کوچک مانند حشرات یا پرچین یک گل عکس واضح بگیرید.

یک لنز ماکرو واقعی دارای نسبت بزرگنمایی 1: 1 یا بیشتر است. فاصله فوکوس حدود 30 سانتی متر است. این بدان معناست که نسبت سوژه به اندازه صفحه سنسور به اندازه سوژه شما یا بزرگتر است.

به خاطر داشته باشید که لنز ماکرو شما در دوربینی با سنسور کراپ متفاوت از لنزهای فول فریم عمل می کند. لنز 60 میلی متری روی دوربین با سنسور کراپ فاصله کانونی حدود 80 میلی متر را به شما می دهد.

در یک دوربین فول فریم ، لنز در فاصله کانونی مشخص شده کار می کند. یک لنز 100 میلی متری فاصله کانونی 100 میلی متری را به شما می دهد.

مهمترین نکته ای که باید درک کرد این است که با عکاسی ماکرو ، عمق میدان “باریک تری” به دست می آید.

عمق میدان تفاوت بین نزدیکترین و دورترین اجسامی است که به طور قابل قبولی در فوکوس هستند. هرچه فاصله شما از سوژه شما کوتاهتر باشد عمق میدان شما باریک تر است. این بدان معنی است که فوکوس کمتر است.

برخی از سوژه های شما ممکن است فوکوس کافی نداشته باشند و شما را مجبور به عکاسی در f/stop های بالاتر مانند f/9 یا f/11 کند. نتیجه این است که نور کمتری وارد لنز شما می شود.

اینجاست که یک فلش ماکرو وارد می شود تا به شما کمک کند.

از رینگ فلاش استفاده کنید

یک رینگ فلاش برای عکاسی ماکرو مناسب است. عملکرد آن متفاوت از نور استودیو یا Speedlite است زیرا دور لنز شما قرار می گیرد. این باعث می شود که نور به طور مساوی در اطراف سوژه مورد نظر شما پخش شود.

اگر تا به حال از فلاش داخلی روی دوربین استفاده کرده اید ، می دانید که نور در عکس ها چقدر خشن است.

نور رینگ فلاش یکنواخت است. یک نور نرم و یکنواخت ایجاد می کند که برای بسیاری از سناریوهای نورپردازی در عکاسی ماکرو مناسب است.

موقعیت روشنایی را درک کنید

وقتی نور پشت سوژه است ، بر بافت تأکید می کند و خواص مایع را مانند قطرات باران افزایش می دهد.

این مهم است که بفهمید انتخاب موقعیت نورپردازی چگونه بر نتایج شما تأثیر می گذارد. دفعه بعد که عکاسی می کنید ، با جهت های مختلف نور بازی کنید و ببینید که چگونه بر تصویر شما تأثیر می گذارد.

از اصلاح کننده نور مناسب استفاده کنید

اصلاح کننده نور مناسب می تواند نتایج شما را با عکاسی با فلاش ماکرو شگفت انگیز کند ، به خصوص اگر از Speedlight استفاده می کنید.

اصلاح کننده ها به شما در شکل دهی و هدایت نور کمک می کنند. به طور کلی ، نورپردازی طبیعی برای عکاسی ماکرو بهترین است.

نور سخت دارای ظاهری زیبا نیست. یک اصلاح کننده سافت باکس که می توانید به Speedlight خود متصل کنید ، به پخش نور کمک کرده و ظاهری طبیعی تر به شما می بخشد.

گزینه های زیادی برای اصلاح کننده ها در دسترس است. 

سرعت همگام سازی دوربین خود را بشناسید

نکته مهم این است که شما سرعت شاتر دوربین و Speedlight خود را روی حداکثر سرعت همگام سازی خود تنظیم کنید.

این حداکثر سرعت شاتر است که می توانید هنگام استفاده از فلاش استفاده کنید. دوربین شما حداکثر سرعت همگام سازی شما را تعیین می کند. این مورد از یک دوربین به دوربین دیگر متفاوت است.

سرعت همگام سازی دوربین های نیکون معمولاً 1/250 است. برای Canon ، 1/200 است. اگر نمی دانید سرعت همگام سازی را برای دوربین خود جستجو کنید. معمولاً حداکثر 1/200 یا 1/250 است.

برای اطمینان دوربین خود را آزمایش کنید. به عنوان مثال اگرچه حداکثر سرعت همگام سازی برای Canon 5D Mark III  1/200 است ، اما اگر با سرعت شاتر بیش از 1/160 ثانیه عکاسی کنید، یک باند سیاه روی تصاویر ایجاد می شود.

به زبان ساده ، این به دلیل بسته شدن بیش از حد شاتر در طول مدت فلاش است.

مطالب مرتبط:  10 نکته مهم در عکاسی دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *