نکات مهم برای شروع عکاسی

مردم همیشه با دوربین خود عکس می گیرند، اما همه نمی توانند خود را «عکاس» بنامند. معمولاً برای هر شخصی که بخواهد وارد عکاسی شود و آن را به یک سرگرمی یا شغل تبدیل کند، سطح جدیدی از علاقه را می طلبد. در عین حال، هزینه‌های بالقوه و حجم وسیعی از اطلاعاتی که باید به دست آورید، می‌تواند برای هر عکاس مشتاق یا هر کسی که یک حرفه عکاسی مبتدی را آغاز می‌کند، طاقت‌فرسا باشد.

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

پس اولین قدم برای شروع عکاسی چیست؟ هر عکاسی به شما خواهد گفت که راه واحدی برای ورود به عکاسی یا یادگیری نحوه کسب درآمد با عکاسی وجود ندارد. در واقع راه های زیادی وجود دارد که می توانید سفر عکاسی آماتور خود را آغاز کنید.

نگران نباشید، بسیار آسان است. و مهم نیست که با کدام نکته شروع کنید، تا زمانی که از انگیزه خود برای رشد در این زمینه حمایت می کنید، اشتیاق و علاقه شما قطعا شما را به مکان مورد نظر خواهد برد.

1. ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید خود را پیدا کنید

آیا بیشتر از همه در حال گرفتن پرتره هستید؟ آیا به تصاویر انتزاعی یا مناظر خیره کننده علاقه دارید؟ شاید بخواهید وارد عکاسی رویداد شوید؟ یا اینکه به سادگی می خواهید هر لحظه و شیئی را که توجه شما را جلب می کند ثبت کنید؟ هر چیزی که باعث شد بخواهید وارد عکاسی شوید، به آن بچسبید و از آن به عنوان الهام بخش خود برای رشد و پیروی از اشتیاق تازه یافته خود استفاده کنید.

یک راه خوب برای الهام گرفتن این است که بفهمید از قبل دوست دارید چه کاری انجام دهید. اگر عاشق سفر هستید، می توانید با عکاسی سفر شروع کنید. به طور مشابه، اگر اهل ورزش هستید، می توانید عکاسی اکشن و ورزشی را امتحان کنید. با خیال راحت انواع مختلف عکاسی را امتحان کنید که ممکن است برای شما جالب باشد!

2. یک دوربین خوب تهیه کنید

هنگامی که ایده بسیار خوبی از آنچه به عنوان سوژه خود به دست آوردید، تنها چیزی که واقعاً برای شروع به گرفتن آن عکس های شگفت انگیز نیاز دارید یک دوربین خوب است. عکاسان آماتور امروزی خوش شانس هستند که طیف گسترده ای از دوربین ها را در اختیار دارند .

همین چند سال پیش، از نظر قابلیت تصویر و قیمت، فاصله قابل توجهی بین دوربین های کامپکت و دوربین های DSLR حرفه ای تر وجود داشت. هر کسی که اکنون به تازگی عکاسی را یاد می‌گیرد می‌تواند دوربین‌های بدون آینه متوسط را خریداری کند که نه تنها بسیار سبک وزن هستند، بلکه قادر به ارائه تصاویر حرفه‌ای و با کیفیت مجله نیز هستند. اما هر آنچه را که انتخاب می‌کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه از دوربین خود استفاده کنید و متناسب با نوع عکاسی دلخواه شما باشد.

همانطور که می گویند بهترین دوربین دوربینی است که همراه خود داشته باشید.

3. با دقت عکس بگیرید

در عکاسی، بدیهی است که همیشه کیفیت برتر از کمیت است. گرفتن صدها عکس یک عکاس را نمی سازد، به خصوص اگر عکس ها به خوبی گرفته نشده باشند. قبل از اینکه دوربین را نزدیک صورت خود نگه دارید و روی شاتر کلیک کنید، چند ثانیه وقت بگذارید و صحنه را مطالعه کنید، به درستی روی سوژه خود فوکوس کنید و عکس خود را با دقت کادربندی کنید. فقط از همه چیز عکس نگیرید. یک شیب یا حرکت ساده دوربین به سمت راست می تواند یک داستان و جذابیت را به عکس اضافه کند، بنابراین از منظره یاب به خوبی استفاده کنید. اصول ترکیب بندی عکاسی را با دقت دنبال کنید و به زودی بهترین صحنه را برای عکاسی پیدا خواهید کرد.

4. در حالت دستی عکاسی کنید

در مورد آشنایی با دوربین خود صحبت می کنیم، واقعاً باید با غلبه بر ترس خود از ناشناخته ها و استفاده از کتابچه راهنمای کامل، از آن پولهایی که به سختی به دست آورده اید، بهترین استفاده را ببرید. ممکن است برای درک بهتر عملکردها و ویژگی‌های دوربین، به‌ویژه مثلث نوردهی (یعنی دیافراگم، سرعت شاتر و ISO) نیاز به صرف زمان زیادی داشته باشید، اما  نتیجه می‌دهد و در عکس‌های شما نشان داده می‌شود.

تنظیمات دستی، دنیای جدیدی از امکانات خلاقانه و خروجی های تصویر را باز می کند. اگر می‌خواهید این نوع عکس‌ها را با پس‌زمینه‌های خیره‌کننده، تار و عکس‌های شبانه تماشایی بگیرید، استفاده از تنظیمات دستی راه خوبی است.

5. در کارگاه شرکت کنید

چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از کارگاه‌ها یا آموزش‌های عکاسی یاد بگیرید، حتی اگر دوربین ندارید یا علاقه زیادی به عکاسی آماتور ندارید. کارگاه‌ها همه چیز را از تنظیمات دوربین، قوانین کادربندی گرفته تا درس‌های پیشرفته‌تر مانند نورپردازی حرفه‌ای و ویرایش عکس به شما آموزش می‌دهند. و جدای از وارد شدن به همه چیز، دیدگاهی کاملاً جدید در مورد عکس گرفتن و آنچه واقعاً یک عکس را از نظر بصری جذاب می کند به شما می دهد. این واقعا بهترین گزینه برای دریافت آموزش مناسب و جامع در عکاسی است.

6. نحوه “خواندن” نور را بیاموزید

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث ایجاد یک عکس یا بد شود، نور است. بنابراین، مهم است که یک عکاس یاد بگیرد که چگونه از آن به نفع خود استفاده کند. شما می‌توانید با نور محیط – مانند نور پراکنده خورشید یا هر نورپردازی موجود در داخل خانه – برای گرفتن تصاویری با نوردهی خوب بسنده کنید، اما یادگیری قرار دادن سوژه یا منابع نوری اضافه شده می‌تواند به عکس‌ها حس و حال متفاوتی بدهد.

زمانی که تازه شروع به کار کرده اید و هنوز به اصلاح کننده های نور (چراغ های استودیویی) و فلاش های خاص دسترسی ندارید، وقتی می توانید جهت نور را بخوانید و با استفاده از وسایلی مانند بازتابنده ها و فیلترهای نور DIY آن را دستکاری کنید، به شما کمک می کند. به صورت دستی نقاط برجسته، سایه ها و شبح های زیبا را در یک صحنه ایجاد کنید.

7. فعال شوید

تجربه واقعا بهترین معلم است. شما می‌توانید تنظیمات دوربین خود را هرچه می‌خواهید مطالعه و اصلاح کنید، اما تنها راهی که واقعاً عکاسی را یاد می‌گیرید این است که دوربین خود را همه جا بیاورید و برای عکاسی وقت بگذارید. به هر حال، چه راهی بهتر از بیرون رفتن و عکس گرفتن برای تمرین و به کار بردن آموخته هایتان است؟ وقتی تصمیم می گیرید در اوقات فراغت دوربین خود را در دسترس داشته باشید و با دوستان عکاس همکارتان فعالیت های عکاسی را سازماندهی کنید، از اینکه چقدر نکته مهم در مورد دوربین و قابلیت های هنری خود کشف خواهید کرد، شگفت زده خواهید شد.

8. وقت خود را صرف کنید

مانند هر سرگرمی یا حرفه ای، یادگیری و رشد نیاز به زمان دارد. عجله برای حرفه ای شدن نه تنها به شما به عنوان یک عکاس آماتور فشار بی مورد وارد می کند، بلکه باعث می شود از کاری که انجام می دهید لذت نبرید. خودتان را مجبور نکنید که مانند سایر عکاسان پیشرفته تر باشید یا تجهیزات گران قیمتی را خریداری کنید که به این زودی نمی توانید از آنها استفاده کنید.

پیشرفت خود را آهسته کنید و زمانی را برای یادگیری هر آنچه می توانید اختصاص دهید و آزمایش کنید.

9. وسایل خود را گسترش دهید

پس از اینکه حتی با دوربین خود در حالت دستی کامل عکاسی را متوقف کردید، در نهایت می خواهید سطح عکس های خود را ارتقا دهید و کیفیت عکس های خود را بهبود بخشید. اگر به ویژه به افزودن فوکوس بهتر روی سوژه و بهبود کیفیت تاری پس‌زمینه (یا بوکه) علاقه دارید، ممکن است بخواهید از لنزهای با دیافراگم باز استفاده کنید. به غیر از لنزهای اضافی، ممکن است بخواهید برای مواردی که نور محیط کافی نیست، فلاش های اکسترنال خریداری کنید. یک سه پایه مفید برای عکاسی راحت تر در سرعت های شاتر پایین. یا حتی یک دسته باتری که به شما امکان می دهد برای عکاسی طولانی مدت قدرت بیشتری داشته باشید.

10. یک مربی پیدا کنید

جدای از الهام گرفتن، کسی را پیدا کنید که بتواند به شما الهام بخشد. آن شخص می تواند یک معلم، یک دوست یا هر کسی که می شناسید که مدت زیادی عکاسی می کند باشد. یک مربی می تواند ترفندهای دوربین و عکاسی را به شما آموزش دهد، نکات مفید زیادی را به شما ارائه دهد، تجربیات یادگیری را به اشتراک بگذارد، و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهد تا به شما در بهبود عکاسی کمک کند. حتی می‌توانید همراه با مربی خود برچسب‌گذاری کنید، محیط کار و نحوه اجرای عکس‌هایشان را مشاهده کنید، و حتی ممکن است در انجام برخی از کارهای عکاسی کمک کنید تا تجربه بیشتری به دست آورید.

روزی، شما همچنین این افتخار را خواهید داشت که دانش خود را منتقل کنید و برای یک عکاس آماتور دیگر مربی باشید.

11. یک چالش عکاسی را امتحان کنید

چالش های عکاسی یک راه عالی برای خارج شدن از منطقه راحتی و امتحان ژانرهای مختلف در عکاسی است. اگر عضو یک باشگاه عکاسی هستید یا در انجمن های عکاسی آنلاین شرکت می کنید، به سرعت با یک چالش عکاسی روبرو خواهید شد. به عنوان مثال، یک هفته چالش ممکن است عکاسی از چیزی سیاه و سفید باشد. به طور مشابه، چالش دیگری ممکن است از شما بخواهد که فقط یک عکس با لنز 50 میلی‌متری ارسال کنید.

12. به یک دوره آنلاین بپیوندید یا شرکت کنید

این روزها، دوره های آنلاین برای هر چیزی که فکرش را بکنید وجود دارد. عکاسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. دوره های آنلاین عکاسی به شما این امکان را می دهد که با سرعت دلخواه و راحت در خانه خود یاد بگیرید. بسیاری از دوره ها همچنین راه هایی را برای ارسال آثار خود برای نقد عکس ارائه می دهند که می تواند یکی از با ارزش ترین ابزارها برای بهبود عکاسی شما باشد.

13. ویرایش عکس را یاد بگیرید

گفته شده است که گرفتن تصویر فقط نیمی از کار است. نیمه دیگر ویرایش مناسب است. روشی که یک تصویر را ویرایش می‌کنید می‌تواند کاملاً احساس یا حالت آن را تغییر دهد. می تواند تصویر خوبی ایجاد کند و آن را به یاد ماندنی کند. بسیاری از سبک های ویرایش عکس وجود دارد – فقط باید سبک خود را پیدا کنید. نرم افزار ویرایش استاندارد صنعتی فتوشاپ است. اگر مبتدی هستید، راهنمای ما را در مورد نحوه فتوشاپ عکس در چند مرحله ساده دنبال کنید.

ویرایش به خودی خود یک شکل هنری است و ممکن است به شما در یادگیری برخی از سبک های شناخته شده کمک کند. آنها چارچوبی را ارائه می دهند که بر اساس آن می توانید دید منحصر به فرد خود را بسازید.

14. از عکس های خود نسخه پشتیبان تهیه و سازماندهی کنید

همانطور که سبک خود را ایجاد می کنید، فتوشاپ را یاد می گیرید و تعداد زیادی عکس می گیرید، سازماندهی و پشتیبان گیری از عکس های خود را فراموش نکنید. یکی از جنبه های اساسی سازمان، استفاده از کلمات کلیدی و جداسازی آنها به شیوه ای است که برای شما مفید است (مثلاً بر اساس تاریخ). بسیاری از نرم افزارها مانند لایت روم می توانند از هوش مصنوعی برای سازماندهی تصاویر بر اساس چهره ها و مکان ها استفاده کنند. اگرچه این بسیار مفید است، اما هنوز هم به شدت توصیه می شود که سیستم خود را ایجاد کنید. مطمئن شوید که آن را در جریان کار عکاسی و ویرایش خود قرار داده اید.

در مرحله بعد باید به فکر تهیه نسخه پشتیبان از تصاویر خود باشید. توصیه می‌کنیم پشتیبان‌گیری فیزیکی و ابری ایجاد کنید. همچنین باید برای محافظت در برابر سرقت، آتش سوزی و بلایای طبیعی، بک آپ های فیزیکی را در مکان های مختلف ذخیره کنید.

مطالب مرتبط: روش افزایش کیفیت عکس در آیفون
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *