نکاتی در مورد عکاسی از حیات وحش

گرفتن عکس از حیوانات در فضای باز می تواند راهی هیجان انگیز برای تجربه طبیعت باشد، اما گرفتن عکس های واقعا عالی نیز می تواند چالش برانگیز باشد. برای ثبت تصاویر زیبا از حیوانات، ابتدا به درک مفاهیم اساسی عکاسی کمک می کند. هنگامی که اصول اولیه را انجام دادید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای بهبود شانس خود برای گرفتن عکس فوق العاده از حیات وحش انجام دهید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: چگونه از رینگ لایت استفاده کنیم؟

 

1. از سرعت شاتر بالا استفاده کنید

به طور کلی، شما باید سرعت شاتر بالایی داشته باشید تا حرکت حیوانات در حال حرکت را فریز کند. 1/250، 1/500 یا حتی سریعتر را امتحان کنید.

سرعت شاتر دقیقاً به نوع حیوانی که از آن عکس می گیرید، سطح فعالیت و طول لنز شما بستگی دارد. برای حیواناتی که یک جا نشسته اند، می توانید با سرعت شاتر نسبتاً آهسته، شاید حتی به اندازه 1/100 ثانیه عکس بگیرید، اما برای حیوانات در حال حرکت، احتمالاً باید از 1/500 ثانیه یا سریعتر استفاده کنید. برای حیواناتی که در حال دویدن هستند، با سرعت شاتر حدود 1/1000 ثانیه شروع کنید و برای پرندگان در حال پرواز احتمالاً باید از 1/1250 ثانیه یا سریعتر استفاده کنید.

اگر در حالت اولویت دیافراگم عکاسی می کنید، همانطور که بسیاری از عکاسان حیات وحش انجام می دهند، سرعت شاتر خود را با افزایش یا کاهش دیافراگم انتخاب خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر می خواهید شاتر سریع تری داشته باشید، یک عدد f-stop کوچکتر را انتخاب می کنید و بالعکس.

اگر از دوربینی استفاده می کنید که به شما امکان تنظیم دستی دیافراگم یا سرعت شاتر را نمی دهد، به دنبال صحنه های خودکار مختلف باشید. قرار دادن دوربین خود در صحنه ورزشی به دوربین می گوید که سرعت شاتر سریع را برای ثابت کردن حرکت در اولویت قرار دهد.

همچنین باید رابطه بین سرعت شاتر و اندازه لنز مورد استفاده را در نظر داشته باشید. قاعده کلی برای تعیین کمترین سرعت شاتر دستی که یک تصویر واضح ایجاد می کند این است که به فاصله کانونی لنز خود نگاه کنید و سرعت شاتر را با آن عدد مطابقت دهید. برای مثال، اگر یک لنز 250 میلی‌متری دارید، می‌خواهید در حالی که دوربین را در دست دارید، با سرعت 1/250 ثانیه یا سریع‌تر عکس بگیرید. اگر به سرعت شاتر کمتری نیاز دارید، از سه پایه یا مونوپاد برای ثابت نگه داشتن دوربین استفاده کنید.

2. دوربین خود را در حالت الویت شاتر قرار دهید

اگرچه ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، بسیاری از عکاسان حیات وحش انتخاب می‌کنند که در حالت اولویت دیافراگم عکاسی کنند (شما به صورت دستی دیافراگم را انتخاب می‌کنید و به دوربین اجازه می‌دهید سرعت شاتر را تعیین کند) زیرا گرفتن یک تصویر مناسب از حیوانات در حال حرکت را آسان‌تر می‌کند و در عین حال امکان عکس‌برداری زیاد را فراهم می‌کند. کنترل دستی.

اولویت دیافراگم اغلب بر استفاده از حالت اولویت سرعت شاتر ترجیح داده می شود (شما به صورت دستی سرعت شاتر را انتخاب می کنید و به دوربین اجازه می دهید دیافراگم را تعیین کند)، زیرا گاهی اوقات اولویت سرعت شاتر می تواند منجر به نوردهی بیش از حد یا کم نور شود. به عنوان مثال، اگر سرعت شاتر سریع را برای منجمد کردن حرکت یک حیوان متحرک انتخاب کنید، ممکن است دوربین در مقابل حد پایینی محدوده دیافراگم قرار بگیرد و نتواند نوردهی مناسبی به دست آورد.

برای گرفتن سوژه متحرک با استفاده از حالت اولویت دیافراگم، یک عدد f-stop کوچک را انتخاب کنید تا نور بیشتری وارد شود. این کار دوربین شما را مجبور می‌کند تا برای رسیدن به نوردهی مناسب، سرعت شاتر سریع انتخاب کند، اما سرعت شاتر را به سرعتی محدود می‌کند که نوردهی مناسب را فراهم می‌کند. اگر به سرعت شاتر سریع‌تری نسبت به تنظیم دیافراگم نیاز دارید، همیشه می‌توانید ISO خود را یک یا دو توقف افزایش دهید.

3. ایزوی متوسط انتخاب کنید

یک قانون کلی خوب برای عکاسی از حیات وحش این است که ایزو را در محدوده متوسط، در حدود 400 تا 800 تنظیم کنید. در بسیاری از شرایط نوری، این به شما امکان می دهد با سرعت شاتر به اندازه کافی سریع عکس بگیرید تا حرکت حیوانات در حال حرکت را فریز کنید. اگر برای گرفتن عکس به سرعت شاتر حتی بیشتر نیاز دارید، می توانید ISO را حتی بالاتر ببرید.

اگر نمی خواهید نگران تنظیم ایزو باشید تا بتوانید روی انتخاب سرعت شاتر و دیافراگم مناسب برای عکس خود تمرکز کنید، می توانید از ایزوی خودکار استفاده کنید. حتی برخی از دوربین‌ها به شما اجازه می‌دهند حداکثر ایزو را هنگام استفاده از حالت خودکار تنظیم کنید، بنابراین به دوربین اجازه می‌دهید ایزو را تعیین کند اما بدانید که از یک نقطه خاص بالاتر نخواهد رفت.

4. از یک لنز تله استفاده کنید

استفاده از یک لنز تله به شما این امکان را می دهد که از فاصله دور عکس بگیرید، اما نتایجی به دست آورید که انگار فقط چند فوت با حیوان فاصله دارید. برای اکثر عکاسان حیات وحش، یک لنز با فاصله کانونی 200 تا 400 میلی متر کافی است. این می تواند یک لنز با فاصله کانونی ثابت یا یک لنز زوم باشد. لنزهای زوم به دلیل انعطاف پذیری تغییر فاصله کانونی محبوب هستند. برای مثال، می‌توانید از چیزی در فاصله چند فوتی خود عکس بگیرید و سپس به سرعت روی حیوانی که 50 فوت دورتر است زوم کنید.

ممکن است بخواهید تثبیت‌کننده تصویر (IS) را روشن کنید تا به از بین بردن تاری ناشی از هرگونه ناپایداری در طول عکس‌هایتان، به ویژه در شرایط کم نور یا سرعت شاتر آهسته کمک کند. بسیاری از لنزهای بلند دارای دو حالت IS هستند: یکی برای تثبیت هر دو حالت عمودی و افقی و دیگری برای فقط عمودی، که همچنان به شما امکان می‌دهد از پهلو به پهلو حرکت کنید. اگر از سه پایه استفاده می کنید، لرزشگیر تصویر را خاموش نگه دارید.

یک مبدل از راه دور را در نظر بگیرید: لنزها می توانند بسیار گران باشند، به خصوص زمانی که فواصل کانونی بسیار بزرگ (برخی می توانند تا 800 میلی متر باشند)، دیافراگم های بسیار کم برای ورود نور بیشتر و تثبیت کننده تصویر برای کاهش لرزش دوربین. یک راه مقرون‌به‌صرفه‌تر برای افزایش فاصله کانونی، اضافه کردن یک مبدل از راه دور به لنزی است که از قبل دارید.

5. از اتوفوکوس استفاده کنید

فوکوس دستی روی یک حیوان متحرک می تواند بسیار دشوار باشد. برای دریافت تصویر واضح به فوکوس خودکار بروید. بسیاری از دوربین‌ها دارای دو تنظیمات فوکوس مختلف هستند که می‌توانند هنگام عکس‌برداری از حیات وحش مفید باشند:

یک نقطه فوکوس را انتخاب کنید: این زمانی است که فوکوس از یک نقطه به جای چند نقطه استفاده می کند تا مشخص کند وقتی شاتر را تا نیمه فشار می دهید روی چه چیزی فوکوس کنید. این یک انتخاب خوب برای عکس گرفتن از حیوانات است زیرا به شما امکان می دهد یک نقطه را به سمت حیوان نشانه بگیرید تا مطمئن شوید که دوربین در آنجا و هیچ جای دیگری فوکوس می کند. نقطه فوکوس واحد را می توان در مرکز کادر یا هر نقطه دیگری تنظیم کرد. انتخاب یک نقطه فوکوس که در مرکز نباشد ممکن است هنگام نوشتن یک تصویر مفید باشد، مانند زمانی که سوژه در یک طرف قرار دارد.
از حالت فوکوس پیوسته استفاده کنید: در این حالت اگر شاتر تا نیمه فشار داده شود، دوربین شما به فوکوس ادامه خواهد داد. وقتی از حیواناتی که به سرعت در حال حرکت هستند عکس می گیرید، این گزینه خوبی است. در اکثر دوربین‌ها، می‌توانید از حالت فوکوس پیوسته و در عین حال از نقطه فوکوس واحد استفاده کنید، که امکان فوکوس مداوم روی یک نقطه را فراهم می‌کند.

6. از سه پایه یا مونوپاد محکم استفاده کنید

از آنجایی که احتمالاً هنگام عکاسی از حیات وحش از یک لنز بزرگ استفاده می کنید، ممکن است به یک سه پایه یا مونوپاد برای ثابت نگه داشتن دوربین و لنز نیاز داشته باشید. مونوپادها گزینه خوبی هستند زیرا سبک تر و فشرده تر از سه پایه هستند، اگرچه دوربین و لنز را به اندازه سه پایه ثابت نگه نمی دارند. اگر سه پایه یا مونوپاد ندارید، می توانید دوربین خود را با قرار دادن لنز روی چیزی، مانند سنگ یا کوله پشتی، تثبیت کنید.

7. صبور و آماده باشید

ممکن است هر چند وقت یک بار خوش شانس باشید و وقتی با یک حیوان زیبا برخورد می کنید، دوربین خود را آماده کنید. اما، بیشتر اوقات، باید منتظر اتفاق خاصی باشید. داشتن صبر برای گرفتن عکس های عالی از حیات وحش ضروری است.

همچنین مهم است که وقتی اتفاق خاصی رخ می دهد برای گرفتن عکس آماده باشید. برای آماده شدن باید:

دوربین خود را بشناسید

فرقی نمی‌کند از دوربین عکاسی، تلفن هوشمند یا DSLR استفاده می‌کنید، باید بدانید که چگونه از تجهیزات خود قبل از بیرون رفتن استفاده کنید. مدتی را در خانه به کاوش در عملکردهای دوربین خود بگذرانید. نحوه تنظیم مواردی مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را بدانید.

اگر دوربین شما به شما اجازه تنظیم اینها را نمی دهد، به دنبال صحنه های از پیش برنامه ریزی شده ای باشید که بتوانید از آن استفاده کنید. اغلب اوقات، صحنه های ورزشی سرعت شاتر و دیافراگم را به طور مناسب برای عکس گرفتن از سوژه های با حرکت سریع تنظیم می کند. درباره نحوه عملکرد دوربین ها بیشتر بدانید.

سوژه خود را بشناسید

چه بخواهید از پستانداران بزرگ یا حشرات کوچک عکس بگیرید، صرف زمان برای تحقیق در مورد حیات وحش رایج در منطقه می تواند مفید باشد. دانستن اینکه حیوان در چه زمانی از روز فعال‌تر است و معمولاً در کجا یافت می‌شود، می‌تواند شانس شما را برای دیدن این موجود و گرفتن عکس خوب افزایش دهد. اینترنت منبع خوبی است اما راهنماهای میدانی برای منطقه ای که در حال کاوش هستید نیز همینطور است.

8. یک عکس خوب بنویسید

استفاده از قانون یک سوم، حذف عوامل حواس پرتی و زوم کردن، سه راه برای گرفتن عکس های خوب حیات وحش است.

9. به تیراندازی ادامه دهید

شما هرگز دقیقا نمی دانید که یک حیوان قرار است چه زمانی کاری انجام دهد که ارزش عکس را داشته باشد، بنابراین باید برای گرفتن عکس سریع آماده باشید. گرفتن عکس های پشت سر هم کوتاه می تواند به افزایش شانس شما کمک کند.

بسیاری از دوربین ها دارای تنظیماتی هستند که به شما در انجام این کار کمک می کند. به دنبال چیزی به نام حالت عکاسی مداوم یا حالت BURST باشید. وقتی این تنظیم روشن است، می توانید با فشار دادن شاتر یا پایین نگه داشتن آن، چندین عکس پشت سر هم بگیرید. گرفتن چنین عکس هایی می تواند به شما کمک کند عکس ایده آلی از یک حیوان در حال حرکت بگیرید. به خاطر داشته باشید که گرفتن تعداد زیادی عکس از این طریق واقعا آسان است، بنابراین مطمئن شوید که فضای کافی روی کارت حافظه خود دارید.

10. هیچ ردی نگذارید: به حیات وحش احترام بگذارید

انجام هر کاری که برای گرفتن عکسی عالی از یک حیوان در فضای باز لازم است می تواند وسوسه انگیز باشد، اما مهم است که همیشه بهترین شیوه ها را برای سفر در فضاهای طبیعی دنبال کنید و مراقب باشید که حضورتان چگونه بر حیات وحش تأثیر می گذارد. یکی از هفت اصل Leave No Trace احترام به حیات وحش است. این اصل شامل موارد زیر است:

حیات وحش را از دور مشاهده کنید. آنها را دنبال نکنید و به آنها نزدیک نشوید.
هرگز به حیوانات غذا ندهید. تغذیه حیات وحش به سلامت آنها آسیب می رساند، رفتارهای طبیعی را تغییر می دهد و آنها را در معرض شکارچیان و سایر خطرات قرار می دهد.
با ذخیره سازی ایمن جیره و زباله ها از حیات وحش و غذای خود محافظت کنید.
حیوانات خانگی را همیشه کنترل کنید یا آنها را در خانه رها کنید.
از حیات وحش در مواقع حساس اجتناب کنید: جفت گیری، لانه سازی، پرورش جوان یا زمستان.
هنگام عکاسی از حیات وحش این نکات را همیشه در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط: دوربین مناسب برای کودکان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *