نکاتی در مورد انتخاب سوژه در عکاسی

آیا گرفتن عکسهایی که توجه مردم را به خود جلب می کند دشوار است؟ در دنیای دیجیتالی ما که به اشتراک گذاری تصویر بسیار رایج است ، داشتن افرادی که واقعاً برای دیدن عکسهای با ارزش شما وقت بگذارند چالش برانگیز است. ترکیب تصویر در اینجا مهم است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

 

بنابراین می خواهیم نکاتی در مورد چگونگی ایجاد تصاویری که توجه بیننده شما را به خود جلب می کند ، ارائه دهیم. 

یک ترکیب خوب باید یک سوژه اصلی واضح داشته باشد. ممکن است به اندازه منظره یا صورت یک شخص ساده باشد ، یا ممکن است در قاب بسیار کوچک باشد. اگر ترکیب خوب باشد ، موضوع اصلی برجسته می شود.

موضوعی را انتخاب کنید که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید

چه چیزی توجه شما را جلب می کند؟ چرا مورد توجه شما قرار می گیرد؟ هنگام عکاسی باید این موارد را از خود بپرسید. اگر سوژه هایی را انتخاب کنید که احساس می کنید با آنها ارتباط دارید ، عکسهای جالب تری ایجاد می کنند. این فقط به این دلیل است که شما خودتان به موضوع علاقه مند هستید.

بنابراین انتخاب اولیه موضوع شما باید موضوعی باشد که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید. 

سوژه را جدا کنید

درباره بارزترین روش برای برجسته کردن سوژه اصلی خود در عکسها ، جداسازی آن است.

دو راه رایج برای جدا کردن سوژه استفاده از عمق باریک میدان یا پس زمینه تاریک است. با استفاده از هر یک از این تکنیک ها موضوع اصلی شما برجسته خواهد بود.

انتخاب یک دیافراگم به اندازه کافی گسترده و داشتن سوژه به اندازه کافی دور از پس زمینه ، به شما امکان می دهد پس زمینه خود را تار کرده و سوژه خود را واضح کنید. اگر از دوربینی با سنسور کوچک یا تلفن هوشمند فقط با یک لنز استفاده می کنید ، این امکان وجود ندارد.

هنگامی که پس زمینه ای تیره دارید ، سوژه شما برجسته می شود ، خصوصاً وقتی نور بیشتر از پس زمینه روی موضوع باشد. برای دستیابی به این نگاه ، مکانی را پیدا کنید که پس زمینه در سایه باشد و سوژه شما روی آن نور بیشتری داشته باشد.

لنز خود را با دقت انتخاب کنید

انتخاب لنز شما می تواند در نحوه ساخت تصویر و همچنین مشاهده موضوع اصلی شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات یک لنز واید بهتر از یک تله است. در مواقع دیگر به لنز طولانی تری احتیاج خواهید داشت

نزدیک شدن به سوژه با لنز واید تأثیر متفاوتی نسبت به استفاده از لنز بلند و قرار گرفتن در موقعیت دورتر دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار می کند بهترین راه برای یادگیری آزمایش است.

سعی کنید یک سری عکس از همان سوژه را با لنزهای مختلف بگیرید و ببینید موضوع اصلی شما در کدام عکس ها بهترین است.

سوژه خود را در کادر قرار دهید

سوژه خود را طوری تنظیم کنید که می خواهید آنها را ببینید. در اطراف سوژه خود حرکت کنید و آنها را از زوایای مختلف مطالعه کنید. از نزدیک مشاهده کنید که پس زمینه در رابطه با آنچه در پشت آنها قرار دارد تغییر می کند. زاویه ای پیدا کنید که موضوع شما به بهترین شکل ممکن باشد.

آنچه را که در کادر خود قرار داده اید محدود کنید. کادر خود را فقط با آنچه مربوط به عکسی است که می سازید پر کنید. اگر می توانید چیزی را در کادر مشاهده کنید که با سوژه شما تعادل ندارد  تغییر دهید.

از پیش زمینه استفاده کنید

برای جلب توجه بیننده به سوژه خود ، از چیزی در پیش زمینه ترکیب خود استفاده کنید. این روش به ترکیب شما عمق می بخشد.

از شیئی استفاده کنید که مقابل سوژه اصلی شما باشد ، چه در فوکوس و چه خارج از فوکوس. این می تواند به شما کمک کند تا چشم بیننده بیشتر روی سوژه شما تمرکز کند.

مطالب مرتبط: عکاسی در فصل تابستان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *