نکاتی برای نورپردازی عکاسی در خانه

عکاسان حرفه ای از کنترل و دستکاری نور برای دستیابی به تصاویری با کیفیت عالی استفاده می کنند. با یادگیری نحوه دستکاری نور برای عکاسی در خانه، حتی افراد غیر حرفه ای نیز می توانند به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنند.

این مقاله نکات خاص نورپردازی عکاسی را بررسی می کند که ممکن است به افراد تازه کار و حرفه ای کمک کند.

جهت مشاهده محصول روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت برای عکاسی مد یا فشن >>

 

اهمیت نور برای عکاسی در خانه

وقتی صحبت از عکاسی می شود، نور برای نتیجه یک تصویر بسیار مهم است. نحوه روشن شدن یک تصویر می تواند روشنایی، تاریکی، تن، حال و هوا ی عکس تعیین کند. با دستکاری صحیح نور، عکاس می تواند بافت، جنب و جوش و درخشندگی تصویر و سوژه های آن را کنترل کند. علاوه بر این، توزیع سایه ها و هایلایت ها به عکاس اجازه می دهد تا عکس حرفه ای تری خلق کند.

عکاسان حرفه ای از تکنیک های نورپردازی خاصی استفاده می کنند تا از تصاویر تار و نویزدار جلوگیری کنند. با دستکاری نور و تنظیمات دوربین، یک عکاس می تواند هر نوع تصویری را که انتخاب می کند ایجاد کند.

نور خورشید چگونه می تواند بر یک عکس تاثیر بگذارد؟

روشنایی را می توان از طریق  طبیعی به دست آورد. نور طبیعی یا نور خورشید منبع با ارزشی از نور در هنگام عکاسی است، زیرا تصاویر گرفته شده در نور خورشید روشن تر و طبیعی تر به نظر می رسند. در یک روز روشن، نور خورشید پوشش نور خوبی را از یک جهت برای برجسته کردن سوژه فراهم می کند. عکاسان می‌توانند از زمان‌های خاصی از روز برای دستیابی به اثر دلخواه بر روی یک تصویر استفاده کنند.

عکس‌های گرفته شده در ظهر، با نور نامحدود خورشید، عکس‌های واضح با رنگ‌های روشن و جزئیات کامل ایجاد می‌کنند. با این حال، در ساعات اول و آخر روز، نور خورشید با زاویه متفاوتی از جو می تابد و کیفیت ملایم تری برای تصویر ایجاد می کند. بسته به نوع عکسی که گرفته می شود، می توان از نور خورشید برای بهبود کیفیت کلی عکس استفاده کرد.

چگونه نور کم می تواند بر تصویر تاثیر بگذارد؟

کار کردن با نور کم برای عکاس دشوار است. اغلب زمانی که نور کم است، باید از فلاش برای روشن کردن سوژه در حین گرفتن عکس استفاده کنید. این اغلب باعث می شود که سوژه توسط نور شدید فلاش روشن شود. با این حال، با استفاده نکردن از فلاش، تصاویر اغلب می‌توانند نیزدار و تار به نظر برسند و در نتیجه اشیاء نامشخص به عنوان سوژه ظاهر شوند.

هنگام عکاسی از اتاق در مناطق کم نور یا در شب، توصیه می شود تنظیمات دوربین را برای جبران نور ضعیف تغییر دهید. ISO را بالاتر تنظیم کنید تا مطمئن شوید که شاتر دوربین نور کافی برای تولید تصویر را می گیرد. نصب دوربین بر روی سه پایه به جلوگیری از حرکت دوربین، اطمینان از گرفتن نور مناسب و تصاویر با کیفیت بهتر کمک می کند. البته توجه به این نکته مهم است که گرفتن تصاویر واضح در نور ضعیف بسیار دشوار است.

چگونه نور بازتابی می تواند بر عکاسی تاثیر بگذارد؟

عکاسان حرفه ای از نور منعکس شده برای کاهش تابش خیره کننده در تصاویر خود استفاده می کنند. نوری که مستقیماً به یک شی یا یک شخص می تابد، پتانسیل ایجاد “نقطه داغ” در تصویر را دارد. این “نقطه داغ” می تواند کیفیت تصویر را کاهش دهد. عکاسان با تابش یک منبع نور به دیوار یا تخته، تابش نور به سمت سوژه، و پوشاندن آنها در یک نور یکنواخت و پراکنده، نور منعکس شده را ایجاد می کنند. این نور می‌تواند زاویه‌دار باشد تا دقیقاً نیازهای عکاس را برآورده کند.

نور منعکس شده را می توان به سوژه نزدیکتر یا دورتر کرد تا سایه ها را تغییر داده و فضاهای مختلف ایجاد کند. عکاسانی که در عکاسی پرتره تخصص دارند، ترجیح می دهند از نور منعکس شده و پراکنده، بر خلاف نور خورشید استفاده کنند، زیرا به آنها کنترل بیشتری بر انتخاب نورشان می دهد.

از مجموعه های نورپردازی حرفه ای استفاده کنید

یک مجموعه نورپردازی حرفه ای از یک پوشش، یک محفظه متصل به پوشش و یک پایه لامپ تشکیل شده است. این شامل یک برد مدار در داخل محفظه است که چندین چراغ به آن متصل شده است. یک هیت سینک به چراغ ها وصل شده است تا اطمینان حاصل شود که گرمای بیش از حد اتفاق نمی افتد. عکاسان می‌توانند این مجموعه را طوری برنامه‌ریزی کنند که میزان دقیق نور مورد نیاز خود را ساطع کند و نور را در جایی که نیاز است هدایت کند. این مجموعه های نورپردازی به راحتی قابل کنترل هستند و جلوه دلخواه را ایجاد خواهند کرد.

یاد بگیرید که زاویه ها و نور با کنتراست بالا را کنترل کنید

با حداقل تجهیزات، نتایج حرفه ای بازهم قابل دستیابی است. توصیه می شود از استفاده از یک هدفلاش جدا خودداری کنید، زیرا زاویه باعث ایجاد نور قوی می شود که بر بافت ناهموار پوست تأکید می کند و سایه ها و هایلایت های شدید ایجاد می کند. می توان از یک دیفیوزر برای ملایم کردن نور استفاده کرد و از کنتراست بالا و نور ناهموار در سراسر سوژه جلوگیری کرد. بدون مدیریت زاویه و کنتراست بالای نور، سایه‌ها عمیق‌تر ظاهر می‌شوند و کیفیت تصویر ضعیف‌تر می‌شود.

 از رینگ لایت استفاده کنید

در برخی موارد برای عکاسی در داخل منزل یا در استودیو می توانید از رینگ لایت استفاده کنید. اسیتفاده از یک رینگ لایت با قطر 45 سانت و توان 96 وات می تواند به شما در ایجاد نور ملایم و یکنواخت کمک کند. البته می توان از دو رینگ لایت با زاویه 45 نسبت به هم استفاده کرد در این صورت سایه های روی صورت مدل بطور کامل از بین خواهد رفت.

 

مطالب مرتبط: بهترین لنزهای زوم واید نیکون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *