نویز در تصویر چیست؟

نویز موضوعی در عکاسی است که به نظر می رسد باعث سردرگمی شود. با این حال، اگر می خواهید کیفیت تصویر را به حداکثر برسانید، درک آن بسیار مهم است. در این مقاله، دو نوع نویز که بر عکس‌های شما تأثیر می‌گذارند، نویز عکس‌برداری و نویز دیجیتال و کارهایی که می‌توانید برای به حداقل رساندن آن‌ها انجام دهید، به تفصیل خواهیم پرداخت. همچنین ارتباط بین مواردی مانند ISO دوربین و میزان نویز در عکس‌های شما را توضیح خواهیم داد. بنابراین، نویز در عکاسی چیست و برای کاهش آن چه کاری می توان انجام داد؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << چگونه از رینگ لایت استفاده کنیم؟ >>

 

نویز چیست؟

نویز حالت دانه دانه در عکس است که جزئیات را پنهان می کند و تصویر را به طور قابل توجهی بد نشان می دهد. در برخی موارد، عکس‌ها می‌توانند آنقدر نویز داشته باشند که اساساً غیرقابل استفاده باشند. تا حدی، همه ما با مفهوم نویز کاملاً آشنا هستیم – اگر نه در عکاسی، در زمینه های دیگر مانند موسیقی و ضبط صدا.

حتی اگر با درپوش لنز خود عکس بگیرید، تصویر به دست آمده کاملا سیاه نخواهد بود. ممکن است نزدیک باشد، اما همیشه نقص های کوچکی وجود خواهد داشت: پیکسل های تصادفی، روشن و تغییر رنگ.

چه چیزی باعث ایجاد نویز در عکاسی می شود؟

از نظر فنی، مقداری نویز همیشه در هر عکس وجود دارد. هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از این امر انجام دهید. این یک ویژگی فیزیکی نور و عکاسی است.

دو نوع کلی از نویز در عکس‌های شما وجود دارد: نویز عکس و نویز دیجیتال. اگرچه آنها از منابع مختلفی می آیند، اما معمولاً وقتی به عکس نهایی نگاه می کنید، نویز شات و نویز دیجیتال به سختی از یکدیگر متمایز می شوند، زیرا معمولاً به نتیجه یکسانی می رسند: پیکسل هایی که به طور تصادفی خیلی روشن، خیلی تاریک یا بی رنگ هستند.

1- نویز شات

نویز شات یا نویز فوتون، تصادفی بودن ناشی از فوتون‌های موجود در صحنه‌ای است که از آن عکس می‌گیرید، که گسسته و تصادفی هستند.

2- نویز دیجیتال

نویز دیجیتال یا نویز الکترونیکی، پدیده ای است که توسط سنسور دوربین و لوازم الکترونیکی داخلی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد نقص در یک تصویر می‌شود.

گاهی اوقات، نویز دیجیتال الگویی به وضوح قابل مشاهده خواهد داشت، اگرچه بستگی به دوربین دارد. هر دو نویز شات و نویز دیجیتال در عکاسی دیجیتال مهم هستند. نویز شات معمولاً تأثیر بیشتری روی عکس‌های شما می‌گذارد، اما نویز دیجیتال دلیلی است که یک عکس درپوش لنز کاملاً سیاه نیست. هر کدام تفاوتی ایجاد می کند.

چگونه ایزو بر نویز دیجیتال تاثیر می گذارد؟

ISO شما تنها تنظیم دوربین به غیر از دیافراگم و سرعت شاتر است که عکس را روشن می کند. معمولاً گفته می شود که افزایش ISO (برای گرفتن عکس روشن تر) باعث افزایش نویز می شود. آیا این درست است؟

از اصول اولیه شروع کنید. ISO هیچ تاثیری بر نویز شات ندارد. از نظر فیزیکی نویز عکس کاملاً مربوط به تصادفی بودن نور ساطع شده و منعکس شده از خود صحنه است – چیزی که احتمالاً نمی تواند به تنظیمات دوربین شما بستگی داشته باشد.

بنابراین، ISO فقط بر نویز دیجیتال، که به عنوان نویز الکترونیکی نیز شناخته می شود، تأثیر می گذارد. نحوه تأثیرگذاری آن ممکن است در ابتدا تعجب آور باشد، اما پس از کمی فکر منطقی به نظر می رسد: برای دوربین های معمولی در تنظیمات معمولی، افزایش ISO میزان نویز الکترونیکی را کاهش می دهد. این دقیقاً برعکس چیزی است که احتمالاً به شما گفته شده است.

به یاد داشته باشید: آنچه برای کیفیت تصویر مهم است میزان واقعی نویز نیست. این نسبت سیگنال به نویز است.

استفاده از ایزوی بالاتر «میزان» نویز را کاهش می دهد. اما وقتی با ایزوی بالا عکاسی می‌کنید، به این دلیل است که چاره‌ای ندارید و نمی‌توانید عکس را به روش دیگری روشن کنید – یعنی با گرفتن نور واقعی بیشتر. این بدان معنی است که نسبت سیگنال به نویز شما خیلی خوب نخواهد بود. به عبارت دیگر، شما داده‌های کافی برای غلبه بر پرده نویز جمع‌آوری نکرده‌اید، حتی اگر آن پرده کمی قوی‌تر باشد.

در اینجا تاکید می کنیم که کاهش نویز الکترونیکی در ISOهای بالاتر برای دوربین شما چیز خوبی است. به همین دلیل است که ما به جای عکاسی با ISO پایه و روشن کردن همه چیز در مرحله پس از پردازش، ISO را در دوربین افزایش می‌دهیم – از آنجایی که نویز الکترونیکی کمتر است، کیفیت تصویر را به این ترتیب افزایش می‌دهیم. اما نسبت سیگنال به نویز چیزی است که واقعاً برای کیفیت تصویر مهم است، به همین دلیل است که عکاسان همیشه از همه چیز با ISO 12800 عکاسی نمی کنند. تا حد زیادی بهترین راه برای کاهش ظاهر نویز در یک تصویر، پر کردن آن با نور است.

(در واقع، در همین راستا، گرفتن عکس از یک صحنه درخشان تر، “میزان” نویز فوتون را افزایش می دهد. اما سیگنال را بسیار بیشتر افزایش می دهد و نسبت سیگنال به نویز شما و در نتیجه کیفیت تصویر را بهبود می بخشد.)

مطالب مرتبط:  استفاده از نور خورشید برای عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *