نورپردازی صحیح در عکاسی پرتره

5 الگوی نورپردازی صحیح برای عکاسی پرتره

نورپردازی خوب و مناسب جزئیات، حال و هوای عکس را نشان می دهد و به پرتره ها عمق می بخشد. اگر در عکاسی از سوژه های انسانی، تازه کار هستید و به دنبال ترفندها و نکاتی برای دستیابی به یک عکس خیره کننده هستید، دانستن این 5 الگوی نورپردازی آسان به شما کمک خواهد کرد. 

 

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

 

نورپردازی صحیح در عکاسی پرتره

نورپردازی صحیح در عکاسی پرتره

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: قیمت و خرید بهترین رینگ لایت بلاگری

 

نورپردازی اسپلیت

ویژگی ها: نورپردازی تقسیم شده با افکت نیمه روشن-نیمه بدون نور مشخص می شود. سایه ها اغلب خشن هستند تا کنتراست بزرگی بین طرف های مختلف صورت حاصل شود. جزئیات روی صورت بدون نور حتی ممکن است توسط سایه ها کاملاً سیاه شود.

تنظیم: منبع نور با زاویه 90 درجه در دو طرف صورت سوژه قرار می گیرد. استفاده از این تکنیک تنها با یک منبع برای دستیابی به کیفیت نمایشی کامل توصیه می شود.

مزایا: پرتره‌هایی با سایه‌هایی که نواحی بزرگ روی صورت را می‌پوشاند، به سوژه رمز و راز می‌افزاید. این به دلیل سیاه شدن اجزای صورت است که بینندگان را به تجسم ظاهر کامل سوژه با تخیل خود سوق می دهد. همچنین وقتی در فیلم ها استفاده می شود، ایده سمت تاریک را تقویت می کند.

نورپردازی رامبراند

ویژگی ها: نورپردازی رامبراند به نام هنرمند هلندی، رامبراند هارمنزون ون راین، به دلیل استفاده او بین ارزش نور و سایه در آثار هنری خود، یک الگوی نورپردازی محبوب برای پرتره و نقاشی است. با مثلثی از نور که در زیر چشم ها در سمت روشن نشده صورت تشکیل شده است شناسایی می شود.

تنظیم: منبع نور را در زاویه 45 تا 60 درجه رو به سوژه قرار دهید. همچنین باید منبع نور را روی زاویه 45 درجه از بالا به پایین بچرخانید تا روی صورت سوژه بتابد. برای افزایش نوردهی، می‌توانید یک بازتابنده را برای بازتاب نور در سمت بدون نور چهره قرار دهید.

نکته: با کج کردن صورت سوژه یا تغییر زاویه منبع نور برای تغییر و مطابقت با شکل و اندازه مثلثی که دوست دارید، آزمایش کنید. شدت نور، فاصله نور از سوژه و لایه های دیفیوزر نیز بر مثلث نور تاثیر می گذارد.

مزایا: نورپردازی رامبراند به دلیل تضاد نور و تاریکی، درام و حال و هوای زیادی ایجاد می کند. همانطور که در آثار هنری نیز پیشنهاد شده است، بهتر است در یک محیط تاریک تر و کم نور انجام شود تا عکس جذاب تر و مرموزتر شود.

نورپردازی پروانه ای

ویژگی ها: شما می توانید نور پروانه را با طرح سایه ای شبیه به پروانه ای که در زیر بینی تشکیل شده است شناسایی کنید.

راه اندازی: منبع نور در بالا و مستقیماً پشت دوربین قرار می گیرد. نور روی صورت سوژه می تابد و زیر بینی سایه می اندازد.

مزایا: با توجه به نمای زیبای پروانه ها، نورپردازی پروانه ای روی صورت بسیار لاغر می شود و اغلب جلوه ای کوچک ایجاد می کند. سایه ها در زیر خطوط بیرون زده صورت (استخوان گونه ها، برآمدگی ابروها و خط فک) ایجاد می شوند تا وسعت را کاهش دهند. این به شدت در عکس های زیبایی و پرتره های مد استفاده می شود.

نورپردازی گسترده

ویژگی ها: سمت روشن صورت بزرگتر از ناحیه سایه دار است و اغلب با کمی کج شدن صورت از سوژه همراه است. نورپردازی گسترده برعکس نورپردازی کوتاه است.

راه اندازی: راه اندازی ساده است. منبع نور در زاویه 45 درجه قرار می گیرد، سوژه با زاویه تقریباً 75 درجه از منبع نور دور می شود.

مزایا: نور گسترده صورت را پهن می کند. برای سوژه هایی که صورتشان باریک تر است مفید است.

نکته: توجه داشته باشید که سایه‌ها روی صورت دورتر از منبع نور قرار می‌گیرند و باید در نظر گرفته شود که کدام نمایه را می‌خواهید برای سوژه بهتر نشان دهید.

نورپردازی کوتاه

ویژگی ها: سمت روشن صورت در مقایسه با ناحیه بدون نور کوچک و باریک است. نورپردازی کوتاه نیز نقطه مقابل نورپردازی گسترده است.

راه اندازی: منبع نور در زاویه 45 درجه قرار می گیرد. سوژه سر خود را کمی به سمت منبع نور خم می کند. مقداری نور می‌تواند به سمت تیره‌تر صورت برسد، اما در قسمت باریک صورت برجسته‌تر است.

مزایا: هنگامی که به خوبی زاویه داده شود، صورت سوژه با این نور باریک تر به نظر می رسد زیرا سایه قسمت وسیع تری از صورت را می پوشاند. حجم وسیع سایه ها نیز رمز و راز و شخصیت را به عکس اضافه می کند.

 تمرین کردن یک راه عالی برای آشنایی با این تکنیک ها است. هنگام استفاده از این الگوهای نورپردازی، آماده باشید تا سوژه ها یا تجهیزات نورپردازی خود را جابه جا کنید، زیرا سایه های ایجاد شده با هر تغییر کوچک متفاوت خواهند بود. علاوه بر این، به این 5 مثال بسنده نکنید. در مورد سایر الگوهای نورپردازی حتی پیشرفته‌تر به صورت آنلاین تحقیق کنید تا درک و دانش عمیق‌تری در عکاسی پرتره به دست آورید.

مطالب مرتبط: ابزارهای ضروری برای تولید محتوا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *