نورپردازی در عکاسی ماکرو

نورپردازی یکی از اصلی ترین چالش های عکاسی ماکرو است. وقتی خیلی به سوژه خود نزدیک شوید ، در نهایت نور را مسدود می کنید و در نهایت با یک تصویر بد مواجه می شوید.

اگر مشتاق یادگیری نحوه جلوگیری از این مشکل هستید ، ادامه مطلب را بخوانید. این مقاله پر از نکات عالی در زمینه نورپردازی عکاسی ماکرو است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بزرگ

 

1. صبح ، وقتی خورشید آنقدر قوی نیست ، عکسهای ماکرو بگیرید

نور عکاسی ماکرو می تواند هنگام عکاسی در فضای باز چالش برانگیز باشد. شما هیچ کنترلی روی زاویه نور ندارید. به همین دلیل تعیین موقعیت خورشید در آسمان بسیار مهم است.

هنگام عکاسی از سوژه های ماکرو ، نیازی نیست که مانند سایر انواع عکاسی منتظر ساعت طلایی باشید. در بیشتر موارد ، تا زمانی که خورشید حدود 45 درجه در مقابل سوژه شما بتابد ، می توانید عکس های ماکرو زیبایی داشته باشید.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از عکاسان کلان در طول صبح عکس می گیرند. گلها وقتی در شبنم صبحگاهی پوشیده شوند تازه به نظر می رسند. همچنین در این زمان است که حشرات شروع به ظهور می کنند.

تنها زمانی که باید از آن اجتناب کنید ، تیراندازی در ظهر هنگام آفتاب در آسمان است. اگر سایه های زشتی راجع به سوژه خود مشاهده کردید ، بهتر است چند ساعت صبر کنید تا نور خورشید آنقدر شدید نشود.

یا می توانید یک منطقه سایه دار پیدا کنید که برخی از نور پس زمینه های شدید را جذب کند.

اگر می خواهید در یک مکان خاص عکاسی کنید ، قبل از عکاسی ابتدا احساس راحتی کنید. دریابید که نور ماکرو در چه ساعتی خوب به نظر می رسد تا بدانید چه موقع باید بروید.

2. نور را با بازتابنده بازتاب دهید

ممکن است در هر نقطه ای از نور قرار بگیرید که مهم نیست. استفاده از تجهیزات روشنایی مانند بازتابنده را در نظر بگیرید.

به زبان ساده ، یک بازتابنده از نور پس می زند تا سایه های زشت اطراف سوژه شما را پر کند.

فقط توجه داشته باشید که اگر خورشید پشت سر شما باشد استفاده از بازتابنده کارایی نخواهد داشت. بنابراین همیشه مطمئن شوید که در مقابل آن قرار دارید تا با موفقیت از نور دور شوید. آن را به اطراف حرکت دهید تا زمانی که نور خورشید را به جسمی که از آن عکس می گیرید منعکس کند.

انواع مختلفی از بازتابنده ها وجود دارد که می توانید در بازار خریداری کنید. بهترین ها برای عکاسی ماکرو ، عکسهای کوچک گرد هستند.

آنها سطح کافی برای ایجاد بازتاب دارند اما هنوز به اندازه کافی کوچک هستند که هنگام عکسبرداری می توانند به اطراف حرکت کنند.

اگر بازتابنده ندارید ، به جای آن از مقوا سفید استفاده کنید. به همان خوبی کار می کند و حتی می توانید آن را کوچکتر ببرید تا در مناطق تنگ جا شود.

همچنین می توانید فویل آلومینیوم را به شکل منحنی درآورید تا پرتوهای نور را روی سوژه خود متمرکز کنید. اگر فضای کافی برای یک بازتابنده بزرگ ندارید ، برش دادن به قطعه کوچکتر نیز آسان است.

3- نور را پخش کنید تا نور یکنواخت ایجاد شود

اگر مجبورید وقتی خورشید در آسمان قرار دارد شلیک کنید ، استفاده از دیفیوزر را در نظر بگیرید. تنها کاری که انجام می دهد پخش نور شدید (مانند تابش مستقیم خورشید) برای ایجاد نوردهی نرمتر است.

شما می توانید پخش کننده ها را در اندازه های مختلف خریداری کنید. آنها معمولاً از مواد شفاف نازک مانند ابریشم ساخته شده اند که فقط بخشی از منبع نور را عبور می دهند.

از بین بردن مقداری از آن نور شدید نه تنها باعث روشنایی مداوم می شود ، بلکه سایه های نرم نیز ایجاد می کند.

اگر پخش کننده ندارید ، می توانید در عوض از چتر سفید استفاده کنید. این ماده نه تنها از شما در برابر آفتاب محافظت می کند بلکه از شما در برابر گرما نیز محافظت می کند.

مطمئناً ، کمی مسخره به نظر می رسد اما کارساز است. به خصوص هنگامی که خورشید روشن است.

و اگر دیفیوزر یا چتر سفید ندارید چه می کنید؟ سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که صبر کنید تا برخی ابرها جلوی خورشید را بگیرند. آنها همچنین به عنوان پخش کننده به خوبی کار می کنند زیرا در گسترش و همچنین جلوگیری از برخی از نور خورشید مهارت دارند.

از آنجا که هوا می تواند غیر قابل پیش بینی باشد ، همیشه بهتر است به جای اینکه در طول روز منتظر ابر باشید ، یک دستگاه پخش کننده بیاورید.

4- وقتی در داخل منزل هستید از طریق پنجره عکاسی کنید

پنجره ها هنگام عکاسی در فضای داخلی به عنوان پخش کننده کامل کار می کنند. از آنجا که آنها نور خورشید را پخش می کنند ، باعث ایجاد نور ملایم در اطراف سوژه شما می شوند.

تقریباً در هر ساعت از روز می توانید کنار پنجره عکاسی کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سوژه خود را کنار پنجره قرار دهید و شروع به عکاسی کنید. فقط مطمئن شوید که یکی از انتخاب های شما نور کافی را فراهم می کند.

گاهی اوقات ، پنجره ها همچنین می توانند نور زیادی را وارد کرده و به طور بالقوه عکس های شما را بیش از حد نشان دهند. کاری که می توانید انجام دهید این است که پرده ای روی آن قرار دهید تا نور پخش شود.

از هرگونه الگویی که می تواند سایه های زشتی روی سوژه شما ایجاد کند خودداری کنید. بهترین گزینه برای شما این است که به دنبال گزینه ای بگردید که دارای دوخت ریز و بدون طرح باشد.

همچنین باید از پنجره هایی که نور مستقیم آفتاب را به سوژه شما می اندازند خودداری کنید. اگر این کار را نکنید ، دقیقاً مانند سایه های روشن هنگام عکسبرداری در فضای باز با سایه های تند روبرو خواهید شد.

یا می توانید به دنبال پنجره دیگری باشید یا منتظر حرکت خورشید باشید.

5. چراغهای میز کار را برای نورپردازی امتحان کنید

اگر هوا تاریک شود اما هنوز هم باید در داخل خانه عکس بگیرید ، چه می کنید؟ یکی دیگر از تنظیمات عالی نورپردازی عکاسی که می توانید امتحان کنید استفاده از یک چراغ میز کار ساده است.

هر میز کار درست است ، اما بهترین گزینه گزینه ای است که دارای گردنی قابل تنظیم باشد. به این ترتیب می توانید بدون تلاش زیاد آن را در هر زاویه ای قرار دهید.

لامپ مورد استفاده شما نیز در کمک به شما برای گرفتن عکس مورد نظر بسیار مهم است. بهترین انتخاب برای شما لامپ روز است زیرا دمای رنگ خورشید را تکرار می کند.

اما اگر عکس هایی را که به نظر چشمانتان جالب است ترجیح می دهید ، می توانید یک لامپ سفید را نیز امتحان کنید. و اگر رنگ های گرم را دوست دارید ، در عوض از لامپ هایی استفاده کنید که نور نارنجی یا زرد مایل به زرد دارند.

هنگام استفاده از نور مصنوعی ، آزادانه آن را حرکت دهید و بهترین زاویه ها را برای روشن کردن سوژه خود آزمایش کنید.

همچنین اگر دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید بسیار کمک می کند. از آنجا که چراغ های میز از نور کمتری برخوردار هستند ، برای دستیابی به نوردهی صحیح لازم است از سرعت شاتر پایین استفاده کنید.

برای جلوگیری از تاری حرکت ، تجهیزات شما را پایدار نگه می دارد.

6. از چراغ های LED استفاده کنید تا گرمای کمتری کنند

گزینه های شما هنگام آزمایش تکنیک های نورپردازی عکاسی فقط به لامپ های رشته ای محدود نمی شوند. همچنین می توانید LED ها را برای روشن کردن سوژه های خود امتحان کنید.

آنها نه تنها از نظر انرژی کارآمد نیستند ، بلکه کوچکتر هستند و به اندازه سایر منابع نورشان گرم نیستند.

مانند لامپ های رشته ای ، چراغ های LED نیز در دمای رنگ متفاوت هستند. بعضی از آنها سفید و خنک به نظر می رسند و برخی دیگر زرد و گرم به نظر می رسند.

اما LED های دو رنگ نیز وجود دارد که به شما امکان تغییر رنگ خروجی LED را می دهد. از آنجا که شما می توانید از بین رنگ های سرد و گرم در یک سیستم یکی را انتخاب کنید ، به آنها چنین گفته می شود.

هنگام عکسبرداری می توانید از LED های موارد عادی مانند چراغ قوه یا حتی تلفن خود استفاده کنید. اما شما همچنین می توانید در پانل های روشنایی که به طور خاص برای عکاسی ساخته شده اند سرمایه گذاری کنید.

آنها نه تنها خروجی روشن تری تولید می کنند ، بلکه به شما امکان می دهند میزان نور را هنگام عکسبرداری تنظیم کنید.

پانل های LED برای عکاسی دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند. برخی مستطیل هستند در حالی که برخی دیگر گرد هستند. بعضی از آنها می توانند در جیب شما جای بگیرند ، در حالی که دیگران ممکن است به پایه نیاز داشته باشند. همه این گزینه ها جواب می دهند.

بهترین ها معمولاً جمع و جور هستند و خروجی درخشانی دارند. دلیل آن این است که می توانید به راحتی آنها را به هرجایی ببرید و در مکان های تنگ قرار دهید.

7. برای نور بیشتر از فلاش استفاده کنید

اگر به نوری روشن تر از لامپ های معمولی یا LED ها نیاز دارید ، شاید لازم باشد از فلاش استفاده کنید.

استفاده از فلاش بسیار دشوارتر است زیرا نور مداوم نیست. به عبارت دیگر ، شما تا لحظه فشار دادن شاتر ، نوری را که تولید می کنید نمی بینید.

این بدان معناست که شما باید چند عکس آزمایشی بگیرید تا ببینید آیا نوردهی صحیحی دارید یا خیر.

اما آنچه فلاش را بهتر از استفاده از چراغ میز یا LED می کند ، خروجی قدرتمند آن است. از آنجا که روشن است ، می تواند به راحتی شدت خورشید را در تصاویر تکرار کند.

همچنین به شما امکان می دهد با سرعت شاتر سریعتر از استفاده از لامپ های معمولی عکس بگیرید.

در فلاش انواع مختلفی وجود دارد که برای اهداف مختلف ساخته شده اند. آنچه شما می خواهید یک واحد فلاش است که برای عکاسی ماکرو مناسب است.

سرعتهای منظم منظم (واحدهای مشترک فلاش که به قسمت بالای دوربین متصل می شوند) برای عکسبرداری از سوژه های کوچک به خوبی کار می کنند. اما واحدهای سفارشی نیز وجود دارد که به طور خاص برای عکاسی ماکرو ساخته شده اند.

فلاش ماکرو می تواند گرد یا مستطیل باشد. اگرچه به کفش گرم دوربین شما متصل می شود ، اما عنصر روشنایی آن معمولاً در جلوی لنز امتداد می یابد. به این ترتیب ، نوری که تولید می کند به طور تصادفی توسط شاخه لنز مسدود نمی شود.

طراحی فلاش ماکرو نیز به طور مساوی سوژه را روشن می کند زیرا سر فلاش مستقیماً در مقابل جسم قرار گرفته است.

از بسیاری جهات ، عکسبرداری با فلاش تقریباً شبیه عکسبرداری با سایر نورهای مصنوعی است. تنها تفاوت این است که چراغ همیشه روشن نیست.

 

همیشه هنگام عکسبرداری میزان نوردهی را بررسی کنید. سپس روشنایی را متناسب با آن تنظیم کنید تا مطمئن شوید تصویر بعدی شما به درستی روشن شده است.

مطالب مرتبط:  نورپردازی خلاقانه در عکاسی پرتره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *