نوردهی دوگانه چیست؟

Double Exposure

نوردهی دوگانه در واقع شامل ترکیب دو نوردهی برای ایجاد یک تصویر واحد است. این تکنیک نتایج بسیار جالبی به همراه دارد و به عکاس اجازه می دهد تصاویر شبح وار و تصاویر آینه ای ایجاد کنند که داستانی منحصربه فرد را توصیف می کند که با یک عکس بدست نمی آید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

امروزه با امکان قرار دادن Multi Exposure در منوی دوربین عکاسی و گرفتن دستی هردو نوردهی می توان با دوربین عکاسی دیجیتال به این اثر دست یافت. اما برای کنترل خلاقانه تر می توانید با استفاده از فتوشاپ تصاویر زیباتری خلق کنید.

 

اما برای داشتن یک عکس دابل اکسپوژر زیبا باید به نکات زیر توجه نمایید:

1- به موضوع عکس خود فکر کنید

 

قبل از عکاسی از هرچیزی بهتراست به آنچه می خواهید تصویر نهایی شما باشد فکر کنید. تفکر شما باید فراتر از جذابیت بصری باشد و پیام خوبی را به بیننده منتقل کند. تمام آنچه که واقعا نیاز دارید دو تصویر است بنابراین وقت خود راصرف کنید و بیننده که آن دو تصویر چه چیزی باید باشد. برخی از جذابترین تصاویر ترکیبی از یک پرتره و یک منظره هستند. برخی از این عکس ها احساس خاصی را در بیننده ایجاد می کنند و باعث می شوند بیننده چند ثانیه برای مشاهده عکس تامل کند. بنابراین ارتباط بین دو تصویر بسیار مهم است.

2- عکس های خود رابسازید

 

هنگامی که به ایده خوبی رسیدید وقت آن است که تصاویر خود را ایجاد کنید. قبل از آن می توانید در اینترنت جستجو کنید وتصاویر مختلف را مشاهده کنید که به انتخاب صحیح شما کمک خواهد کرد. آیا می خواهید پرتره شما تصویر یک زن باشد؟ آیا می خواهید تصویر لایه شما منظره باشد یا یک گل؟ آیا پرتره شما باید رو به دوربین باشد یا از نمای جانبی عکس بگیرید؟

3- عکس پایه خود رابگیرید 

عکس اصلی شما می تواند هر چیزی باشد. مثلا یک پرتره، قسمتی از بدن یا یک مکان دیدنی محبوب. عکس اصلی نباید بیش از حد شلوغ یا بیش از حد خنثی باشد ولی فراموش نکنید که ویرایش عکس های شلوغ کمی دشوارتر است.

 

برای گرفتن عکس پایه آن را کاملا درون قاب قرار دهید تا بتوانید رئوس مطالب آن را به خوبی ببینید. تصویر حاصل چیزی شبیه به تصویر بالا به شما می دهد.

4- عکس لایه خود را بگیرید

 

عکس لایه نیز می تواند تصویری از بالای یک شهر، یک حیاط چمن دار یا یک جنگل باشد. پیش بروید و از سوژه خود عکس بگیرید. اما برای اینکه خیالتان راحت باشد از یک سوژه چند شات عکس بگیرید. اززوایای مختلف از یک سوژه عکس بگیرید زیرا ممکن است آنچه که در ذهن خود ساخته اید تغییر کند و در این صورت با مشکل مواجه نخواهید شد. عکس لایه نباید خیلی روشن یا خیلی تاریک باشد. مثلا اگر می خواهید از برگهای یک درخت انبه عکس بگیرید بدنبال یک نقطه خوب بگردید. به این ترتیب تصویری بدست می آورید که دارای مقدار زیادی هایلایت و سایه است که به محض ترکیب شدن با عکس پایه بیشتر به چشم می آید.

5- تصاویر خود را ویرایش و ادغام کنید

 

به تصاویر خود با دقت نگاه کنید و مطمئن شوید که تصاویر دارای کیفیت خوب هستند.

عکس اصلی خود را در فتوشاپ باز کنید و پس زمینه آن را از سوژه اصلی جدا کنید. به یاد داشته باشید که برای بهینه سازی تصویر برای ترکیب باید میزان روشنایی را تغییر داده و کنتراست اضافه کنید. پس از ویرایش تصویر پایه، یک لایه جدید در فتوشاپ باز کنید و آن را با رنگ سفید یا خاکستری روشن پر کنید.

 

حال تصویر لایه را اضافه کرده و آن را با تصویر اصلی ادغام کنید. برای هرچه زیباتر شدن تصویر باید با نحوه کار کردن با فتوشاپ آشنایی داشته باشید تا تصاویر خیره کننده ای ایجاد کنید.

مطالب مرتبط

استفاده بهینه از رنگها در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *