نمودار MTF لنز در عکاسی

عملکرد انتقال مدولاسیون یا “MTF” اندازه گیری پتانسیل عملکرد نوری لنز است. نمودارهای MTF می توانند درک بهتری از کیفیت نوری لنزهای مختلف به شما ارائه دهند و می توانند در هنگام تحقیق ، مقایسه و خرید لنز ، منابع مفیدی باشند. 

نمودار MTF کنتراست و وضوح لنز را از مرکز به لبه های آن در برابر لنز “عالی” ترسیم می کند که 100٪ نوری را که از آن عبور می کند منتقل می کند. کنتراست لنز مهم است زیرا این امر در ارتباط با وضوح لنز عمل می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: قیمت انواع رینگ لایت

 

استفاده از نمودار MTF روش ترجیحی برای مطالعه عملکرد نوری لنز است زیرا آنها از معادلات نظری برای ترسیم نمودار عملکرد استفاده می کنند و به نظر ذهنی ، موضوع ، ویژگی های دوربین ، نرم افزار یا سایر عوامل اعتماد نمی کنند.

محور y (محور عمودی) نمودار MTF انتقال نور از طریق لنز را با حداکثر مقدار “1.0” ترسیم می کند که نشان دهنده انتقال 100٪ نور است ، اگرچه انتقال 100٪ نور به دلیل شیشه امکان پذیر نیست 100٪ شفاف نیست

محور x (محور افقی) فاصله مرکز تصویر تا لبه های آن را نشان می دهد. بنابراین ، “0” در گوشه پایین سمت چپ مرکز لنز را نشان می دهد و اعداد در امتداد محور پایین فاصله خارج از لبه لنز را بر حسب میلی متر نشان می دهند.

 

نحوه خواندن نمودار MTF

دو گروه داده های رسم شده در نمودار MTF وجود دارد: خط Sagital و Meridonial.

“خطوط ساژیتال” (خطوط جامد) نشانگر اندازه گیری کنتراست جفت خطوط است که به موازات یک خط مورب مرکزی قرار دارند که از وسط لنز از گوشه پایین سمت چپ به گوشه سمت راست بالا منتقل می شود.

“خطوط مریدونی” (خطوط نقطه چین) نشان دهنده جفت های خطی است که در امتداد یک خط خیالی از مرکز لنز تا لبه قرار گرفته اند اما این جفت های خط عمود بر خط مورب هستند.

برای هر مقدار Sagital و Meridonial دو گروه از خطوط آزمون وجود دارد: یک گروه یا جفت خط با 10 خط در میلی متر و گروه دوم با 30 خط در میلی متر. جفت خط پایین (10 خط / میلی متر) به طور کلی بالاتر از وضوح خوب چالش برانگیزتر 30 خط / میلی متر روی نمودار رسم می شود.

به طور کلی ، هرچه خطوط بالاتر و پهن تر باشند ، بهتر است. خطوط بالاتر نشان دهنده کنتراست بهتر (10 خط / میلی متر) یا وضوح (30 خط / میلی متر) است در حالی که یک خط تخت تر (چپ به راست) نشان می دهد عملکرد نوری در لبه تصویر نسبت به مرکز تقریباً به همان اندازه نزدیک است.

 

در زیر نمودار MTF برای لنز AF-S DX NIKKOR 35mm f / 1.8G آورده شده است. هنگام اندازه گیری عملکرد لنز برای نمودار MTF ، آزمایشات نیکون با لنز در حداکثر (گشادترین) دیافراگم انجام می شود. کنتراست جفتهای Sagital و Meridonial در نقاط مختلف از مرکز لنز خوانده شده و در نمودار رسم شده است.

نمودار MTF شامل اندازه گیری خطوط Sagital و Meridonial در هر دو خط 10 میلی متر و 30 خط در میلی متر است. این یک نمودار با 4 خط جداگانه تولید می کند.

نمودار MTF برای لنز AF-S DX NIKKOR 35mm f / 1.8G
10 خط در میلی متر قرمز (10 خط در میلی متر) نشان دهنده توانایی لنز در تولید مثل فرکانس کم یا وضوح پایین است. این خط مقادیر کنتراست لنز را نشان می دهد و این خط بالاتر و مستقیم تر است. زیرا هرچه خط بالاتر به نظر برسد ، میزان کنتراست بیشتری برای تولید لنز وجود دارد.

 

خط آبی 30 میلی متر / میلی متر (30 خط در میلی متر) نشان دهنده توانایی لنز در تولید مثل فرکانس فضایی بالاتر یا وضوح بالاتر است. این خط مربوط به قدرت تفکیک لنز است و هرچه خط بالاتر باشد بهتر است.

خط از سمت چپ نمودار شروع می شود که مرکز لنز را نشان می دهد. همانطور که خط به سمت راست حرکت می کند ، لبه لنز را نشان می دهد ، بنابراین می توانید ببینید که چگونه کنتراست و وضوح لنز از مرکز به لبه تصویر کاهش می یابد.

استفاده از نمودار MTF برای تعیین اثر بوکه لنز

عامل دیگری که از نمودار MTF می توان خواند ، بوکه لنز است. بوکه اصطلاحی است که برای توصیف کیفیت خارج از کانون توجه در یک لنز استفاده می شود. اثر بوکه بین لنزها متفاوت است و تأثیر آن بر کیفیت عناصر لنز مورد استفاده و تعداد تیغه های دیافراگم در طراحی لنز تأثیر می گذارد (پره های بیشتری دایره بهتر و در نتیجه اثر “بوکه” بهتری ایجاد می کنند). هرچه خط جامد و خط نقطه ای به هم نزدیکتر باشند ، تأثیر فوکوس خارج روی لنزهای خاص نرمتر خواهد بود.

 

 

عملکرد لنز

در حالی که می توان از نمودار MTF برای مقایسه دو لنز مشابه از یک سازنده استفاده کرد ، اما به دلیل تفاوت در آزمایش و نمایش ، مقایسه آن در تولیدکنندگان مختلف دشوار است. بعلاوه ، نمودار MTF فقط عملکرد نوری تئوری یک لنز را اندازه گیری می کند.

 

بسیاری از فاکتورها (سنسور تصویربرداری دوربین ، تنظیمات نرم افزار دوربین ، فیلترها ، سوژه ، حرکت سوژه / دوربین و …) می توانند کیفیت تصویر نهایی را بسیار تحت تأثیر قرار دهند بنابراین نمودارهای MTF فقط در هنگام مقایسه و خرید لنز باید به عنوان نقطه شروع استفاده شوند.

 

مطالب مرتبط: مزایای استفاده از دوربین های آنالوگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *