نمودار هیستوگرام چیست؟

نمودار هیستوگرام برای نوردهی صحیح یک عکس لازم است. ما در دوربین های عکاسی دیجیتال و همچنین هنگام ویرایش تصاویر از آنها استفاده می کنیم. ما در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه نومدار هیستوگرام را بخوانید و در بهبود کیفیت عکسهای خود از آن استفاده کنید.

چرا درک هیستوگرام مهم است؟

نمایشگرهای LCD دوربین در نمایش دقیق عکس ضعیف هستند بنابراین درک هیستوگرام بسیار مهم است. هیستوگرام ها نمایشی ریاضی از میزان نوردهی عکس به شما می دهند. این به شما کمک می کند تا هنگام عکاسی بهترین عکس ممکن را بگیرید.

هیستوگرام به شما چه می گوید؟

هیستوگرام یک بررسی علمی را انجام داده و آن را به شما نمایش می دهد و نشان دهنده این است که عکس تا چه اندازه نوردهی شده است.

صفحات LCD در انتقال این اطلاعات مهارت چندانی ندارند. تاثیرات آنها براساس شرایط نوری محیطی که در آن هستید و روشنایی خود صفحه نمایش است. گزینه ای برای مشاهده هیستوگرام در همه دوربین ها وجود دارد. برخی از دوربین های عکاسی که به منظره یاب مجهز نیستند نیز نمودار هیستوگرام را برای شما به نمایش می گذارند.

چگونه هیستوگرام را بخوانیم؟

روشنایی در مقیاس خاکستری همان چیزی است که باعث ایجاد هیستوگرام می شود. رنگ سیاه در سمت چپ، رنگ سفید در سمت راست و تمام سایه های مختلف خاکستری در این بین قرار دارند. در یک تصویر استاندارد 256 مقدار مختلف ضبط شده از روشنایی وجود دارد. عدد صفر نشان دهنده سیاه خالص و عدد 256 نشان دهنده سفید خالص است. نمودار هیستوگرام این 256 مقدار را ترسیم می کند و هر پیکسل از تصویر به یکی از این مقدارها اختصاص می یابد.

حال بیایید نگاهی بیندازیم به چند نمونه زیر:

تصویر بالا به خوبی نوردهی شده است. اکثر پیکسل های آن از مقادیر سیاه و سفید موجود در هیستوگرام دور هستند. آنچه در عکس سیاه به نظر می رسد در واقع خاکستری بسیار تیره است. اگر در شب عکاسی کنید ممکن است نتایج شما بسیار متفاوت باشد. اما شما همیشه باید از مقادیر سیاه خالص و سفید خالص دوری کنید.

اگر برخی از پیکسل ها در مناطق سیاه خالص و سفید خالص باشند آنها را در هیستوگرام فتوشاپ هم نمی توانید بازیابی کنید.

در زیر یک تصویر با نوردهی بیش از حد و یک تصویر با نوردهی کم وجود دارد. به نمودارهای هیستوگرام آنها دقت کنید.

عکس با نوردهی زیاد

عکس با نوردهی کم

همچنین می توانید نمودارهای هیستوگرام خود را در سه کانال رنگی سبز و قرمز و آبی مشاهده کنید که به آن RGB نیز

می گویند.

نمودار برای یک تصویر با نوردهی صحیح به شکل زیر است.

این نسخه از نمودار هیستوگرام هنگام عکاسی از اجسام با رنگ روشن بسیار مهم است.

چه موقع از نمودار هیستوگرام استفاده کنیم؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. اگر مبتدی هستید باید وقت بیشتری برای عکسهای خود بگذارید.

وقتی می خواهید عکاسی کنید ابتدا به صحنه نگاه می کنید. باید سوژه ای را پیدا کنید که به آن علاقه مند هستید و برای عکاسی مناسب است. در مرحله بعد شما به ترکیب عکس و نحوه چیدمان عناصر در تصویر دقت می کنید.

برای گرفتن عکس باید نوردهی خود را تنظیم کنید. دوربین در حالت دستی قرار داده و برای رسیدن به بهترین تنظیمات از ایزو دیافراگم و سرعت شاتر استفاده کنید.

یک عکس بگیرید و بدون حرکت آن را مرور کنید. برای یافتن ترکیب و نوردهی صحیح، پیش نمایش تصویر را مشاهده کنید. به تنظیماتی که به شما امکان می دهد هیستوگرام تصاویر را ببینید رجوع کنید.

 

مطالب مرتبط: مفهوم استاپ و F-Stop در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *