نسبت ابعاد عکس

چرا نسبت ابعاد عکس اهمیت دارد؟

وقتی صحبت از جنبه های فنی عکاسی و دوربین شما می شود ، موارد کوچک زیادی وجود دارد که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. یکی از این موارد نسبت ابعاد برای عکاسی است. اما چگونه می دانید که کدام نسبت تصویر مناسب برای استفاده در دوربین است؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت رنگی RGB

 

ما رایج ترین نسبت های جنبه ای ، دلیل اهمیت آنها و نحوه تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام نسبت برای عکاسی خود استفاده کنید.

نسبت ابعاد تصویر چیست؟

بیایید با تعریف نسبت ابعاد شروع کنیم. نسبت ابعاد چیزی است که بسیاری از عکاسان در مورد آن آموزش می بینند ، اما بسیاری نمی توانند نحوه بیان آن را در کلمات بفهمند. نسبت تصویر رابطه بین تصاویر و قد شما را با دو عدد که با یک کولون از هم جدا شده اند ، توصیف می کند. بسیاری از نسبت های متداول استفاده می شود که می تواند به زیبایی و تکنیک ارائه تصویر کمک کند.

چرا نسبت ابعاد تصویر مهم است؟

نسبت ابعاد اصلی شما هم به دلایل فنی و هم به لحاظ زیبایی اهمیت دارد. رابطه متناسب بین عرض و ارتفاع در ارائه نهایی تفاوت ایجاد می کند. نسبت ابعاد نیز بسته به فرمت نمایش تصاویر در آن تفاوت ایجاد می کند. توجه به نسبت ابعادی که در دوربین خود استفاده می کنید ، به جای برش آزاد ، به ثبات در تصاویر شما منجر می شود.

تاثیر نسبت ابعاد بر ترکیب بندی

وقتی تنظیمات دوربین خود را مرور می کنید ، بسیاری از دوربین های دیجیتال این امکان را به شما می دهند که نسبت تصویر خود را تنظیم کنید. این به شما امکان می دهد عکس هایی با نسبت تصویر از قبل تعیین شده بگیرید. جیره های شما هنگام عکاسی تفاوت زیادی ایجاد می کند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سلیقه شما آنطور که می خواهید تنظیم شده است.

برش در مرحله پس از تولید

اگر تصاویر خود را در مرحله پس از پردازش برش دهید ، باعث می شود اطلاعات را از تصاویر خود حذف کنید. به جای اینکه پیکسل ها را از تصویر خود حذف کنید ، تنظیم نسبت تصویر به موقع به شما این امکان را می دهد که هنگام عکاسی با دوربین ، صحنه را همانطور که می خواهید دریافت کنید.

تنظیم نسبت ابعاد

گاهی اوقات لازم است نسبت ابعاد را بعد از واقعیت تنظیم کنیم. به عنوان مثال ، اگر تصویری گرفته اید که قصد چاپ آن را دارید ، اما می خواهید در اینستاگرام نیز ارسال کنید ، این دو نسبت متفاوت است که باید در نظر بگیرید. هرچه شیوه های بیشتری برای توزیع تصاویر خود داشته باشید ، باید نسبت های مختلف تصویر را در عکاسی بیشتر در نظر بگیرید.

ترکیب تصاویر در دوربین

هنگام ترکیب تصویر خود در دوربین ، می توانید افق خود را بر اساس نسبت های انتخابی خود تنظیم کنید. اکثر عکاسان عکاسی را با نسبت تصویر 3: 2 در دوربین انتخاب می کنند ، نسبت استاندارد تصویر بر اساس فیلم 35 میلی متری. اما اگر قصد دارید فقط برای اهداف شبکه های اجتماعی عکاسی کنید ، انتخاب 4: 5 در دوربین شما ممکن است به نفع شما باشد. متناوباً ، برخی از عکاسان ترجیح می دهند به طور کامل با نسبت 1: 1 عکاسی کنند ، بنابراین مجبور نیستند عکس های خود را در دوربین های خود یا بین رسانه های چاپی و دیجیتالی تنظیم کنند.

نسبت های اندازه رایج عکس

بیایید برخی از رایج ترین نسبت های عکس را بررسی کنیم. اینها نسبت های ابعادی هستند که به طور منظم در چاپ ، دوربین ، صفحه نمایش و هنگام ویرایش تصاویر مشاهده می کنید. اینها نسبتهای معمول عرض و ارتفاع هستند که عکاسان تمایل دارند از آنها استفاده کنند. تعدادی نسبت ابعاد مختلف برای ژانرهای مختلف وجود دارد.

نسبت ابعاد 4:5

نسبت تصویر 4:5 برای عکس های 10 8 8 در چاپ استفاده می شود. این نسبت ابعادی محبوب است زیرا نسبت عمودی اینستاگرام است. یک دوربین چهار سوم میکرو از این نسبت تصویر استفاده می کند. دوربین های فیلم 4 × 5 و 8 × 10 نیز از این نسبت ها استفاده می کنند. این نسبت ابعادی بسیار رایج برای استفاده از دوربین های چهار سوم و عکاسان فیلم و همچنین برای برخی از عکاسان دیجیتال است که حضور پررنگی در پلت فرم اینستاگرام دارند.

نسبت ابعاد 2:3

نسبت تصویر 2:3 در عکاسی فیلم 35 میلی متری آغاز شد. فراتر از عکاسی فیلم 35 میلی متری ، نسبت 3: 2 هنوز هم اغلب برای اندازه های چاپ استفاده می شود و چاپهای 6 4 4 remaining یک استاندارد چاپ رایج است. در تنظیمات دوربین های دیجیتال ، دیدن عکس ها با فریم کامل در رزولوشن 720 10 1080 طبیعی است. این معمولاً محبوب ترین مجموعه ابعاد برای عکاسان برای عکاسی است. نسبت 3: 2 اجازه می دهد تا در صورت نیاز فضای مناسبی در مراحل پس از پردازش نیز وجود داشته باشد.

نسبت ابعاد 4:3

نسبت تصویر 4:3 معمولاً در گذشته برای دوربین های با فرمت متوسط و دیجیتال ، مانیتورهای رایانه و نمایشگرهای تلویزیون استفاده می شد. نسبت ابعاد 4: 3 چاپ 8 × 6 اینچ یا صفحه نمایش 1024 × 768 ایجاد می کند.

نسبت تصویر 16:9

نسبت تصویر 16:9 در بسیاری از تلویزیون های با وضوح بالا ، مانیتورهای رایانه و تلفن های هوشمند دیده می شود. این مستطیل باریک وضوح 1920 × 1080 یا 1280 × 720 را برای شما به ارمغان می آورد. در حالی که 4:3 معمولاً برای بسیاری از صفحه نمایش ها و دوربین های با اندازه متوسط عادی بود ، این نسبت جایگزین آن نسبت های رایج شده است.

نسبت ابعاد 1:1

نسبت تصویر 1: 1 نسبتاً ساده است ، بدین معنی که عرض و ارتفاع نسبت مساوی دارند. این برای هر قالب مربع عکس به صورت دیجیتالی یا چاپی استفاده می شود. برخی از دوربین های با فرمت متوسط برای ارائه این نسبت تصویر استفاده می شدند.

بهترین نسبت تصویر برای شبکه های اجتماعی چیست؟

بهترین نسبت تصویر برای عکاسی در رسانه های اجتماعی بستگی به این دارد که در کجا قصد دارید تصاویر خود را ارسال کنید. اگر حضور پررنگی در یک شبکه اجتماعی خاص دارید ، شاید نسبت هدف خود را برای آن شبکه خاص متمرکز کنید. به عنوان مثال ، اینستاگرام یک نقطه بزرگ برای عکاسان است تا کارهای عکاسی خود را به اشتراک بگذارند. در این صورت باید مطمئن شوید که اندازه تصویر خود را طوری تنظیم می کنید که برای آن شبکه بهینه شود.

چرا باید اندازه نسبت تصاویر را تغییر دهیم؟

وقتی کار خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارید ، می خواهید عکس های شما به بهترین شکل ممکن دیده شوند. هر پلتفرم اجتماعی دارای اندازه پست های جداگانه است که باید در نظر بگیرید. 

فیس بوک

برای به اشتراک گذاشتن یک تصویر در فید فیس بوک خود ، نسبت تصویر شما در 2: 1 یا 1: 1 قابل انعطاف است. این نسبت به شما امکان می دهد به راحتی یک تصویر را در چندین سیستم عامل نیز به اشتراک بگذارید. تقریباً می توانید تصاویری از هر نسبت تصویر را روی این پلتفرم قرار دهید ، اما برای بهترین ظاهر در خوراک ، این دو محصول را در نظر بگیرید.

اندازه تصویر توصیه شده برای پست های فید فیس بوک 1200 پیکسل در 630 پیکسل است. تصاویر عمودی در فیدها حداکثر تا 1: 1 مقیاس می شوند. به دلیل این نسبت ابعاد چند منظوره ، می توانید تصاویر یکسانی را به راحتی در سایر پلتفرم های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام

اینستاگرام از نسبت تصویر 4:5 استفاده می کند. همچنین اگر به ظاهر عکس خود در پلت فرم اهمیت می دهید ، می توانید یک تصویر با فرمت 1: 1 برای اینستاگرام نیز تهیه کنید. این دو اندازه برای اینستاگرام بهترین هستند.

برای ابعاد دیجیتالی ، تصویری با اندازه 1080 در 1350 پیکسل برای اندازه ایده آل خواهد بود. اینستاگرام هنگام بارگذاری تصویر شما به هر حال فشرده می کند ، بنابراین دادن این اندازه به آنها برای این کار بسیار مناسب است. اگر تصویری را که واقعا بزرگ است بارگذاری کنید ، آنها مانند عکس هایی که قبلاً کاملاً فشرده شده اند فشرده نمی شوند.

استوری های اینستاگرام

وقتی از استوری های اینستاگرام استفاده می کنید ، از نسبت تصویر 16: 9 استفاده می کند. استوری اینستاگرام با این فرمت طولانی بیشتر صفحه تلفن را اشغال می کند. اگر نمی خواهید تصاویر خود را به شدت برش دهید ، می توانید طرح های Instagram Story را در یک برنامه جداگانه برای نمایش عکس های خود ایجاد کنید. برخی از عکاسان از سایت هایی مانند Canva برای نمایش تصویر خود در استوری های اینستاگرام استفاده می کنند.

ابعاد مناسب برای استفاده در استوری اینستاگرام 1080 پیکسل در 1920 پیکسل است.

تیک تاک

اگرچه لزوماً تصاویر را در TikTok ارسال نمی کنید ، اما می توانید عکس ها را در ویدیوهای TikTok خود قرار دهید. عکس هایی که در پست های TikTok خود قرار می دهید دارای ابعاد مشابه استوری های Instagram شما و نسبت تصویر 16: 9 خواهند بود. اطمینان حاصل کنید که نسبت ابعاد را ، درست مانند Instagram ، برای محتوای TikTok عکاسی خود در نظر بگیرید.

وقتی صحبت از نسبت ابعاد می شود ، در عکاسی و پس از پردازش مهم است. چه عکاسی آنالوگ باشید یا عکاسی دیجیتال ، باید نسبت های بالقوه ای را که دوربین های دیجیتال و فیلم شما قادر به انجام آن هستند ، بدانید. این روزها بسیاری از دوربین های دیجیتال می توانند نسبت تصویر را در دوربین تنظیم کنند.

مطالب مرتبط:  بهترین لنز کانن برای عکاسی تجاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *