نرخ فریم مناسب برای فیلمبرداری

نرخ فریم چیست؟

نرخ فریم تعداد فریم است که در هر ثانیه گرفته می شود. این فریم ها با هم متحرک می شوند تا ویدیوی خود را دریافت کنید. سرعت شاتر با نرخ فریم برابر نیست. سرعت شاتر مدت زمانی است که قرار است سنسور نوردهی شود و نرخ فریم تعداد دفعاتی است که در هر ثانیه عکس گرفته می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت حرفه ای

 

این مهم است زیرا اگر با سرعت 60 فریم در ثانیه ضبط می کنید ، باید سرعت شاتر بیش از 1/60 ثانیه داشته باشید. اگر به عنوان مثال 1/30 ثانیه را انتخاب کنید و با سرعت 60 فریم در ثانیه فیلمبرداری کنید ، برای هر ثانیه فقط 30 فریم خواهید گرفت و ممکن است در بین کادرها یک حرکت تاری عالی داشته باشید ، اما نمی توانید برای حرکت آهسته استفاده کنید. همیشه سرعت شاتر خود را بیشتر از نرخ فریم نگه دارید.

نرخ فریم پایه

این نرخ فریم است که برای نمایش فیلم استفاده می شود. فیلم ها از 24 فریم در ثانیه استفاده می کنند. تلویزیون با 30 فریم در ثانیه نمایش می دهد. اگر در منطقه PAL هستید تلویزیون با سرعت 25 فریم در ثانیه پخش می شود.

نرخ فریم خلاقانه

اینها نرخ فریم برای کند کردن یا سرعت بخشیدن به فیلم است. برای انتخاب نرخ فریم متناسب با پروژه است. می تواند 50fps ، 60fps یا 120fps باشد.

چرا همیشه با نرخ فریم بالا فیلم نمی گیریم؟

اگر با سرعت 60 فریم در ثانیه فیلم بگیرید و بخواهید سرعت آن را برای فیلمی که با سرعت 24 فریم در ثانیه پخش می شود کاهش دهید ، متوجه می شوید که 24 به طور مساوی به 60 تقسیم نمی شود. این کار باعث تکرار دندانه دار می شود ، مانند اینکه فریمها از بین رفته اند. همچنین ، همانطور که در بالا ذکر شد ، باید با سرعت شاتر بالاتر فیلمبرداری کنید ، بنابراین تاری حرکتی بزرگی که سرعت شاتر کمتر به شما می دهد ، نخواهید داشت. 

نرخ را بر اساس موضوع خود انتخاب کنید

24 یا 25 فریم در ثانیه – اگر کسی قصد صحبت دارد و شما باید صدا را ضبط کرده و آن را همگام سازی کنید. این نرخ فریم برای مناظر و مکانهایی که باید جزئیات و بافت ها را در عکس بگیرید نیز عالی است.

30 فریم در ثانیه – می تواند به همان شکلی که هست استفاده شود و به خوبی پخش می شود ، اما اگر می خواهید کمی لطافت بیشتری به فیلم خود بدهید می توانید سرعت فیلم را تا 24 فریم در ثانیه کاهش دهید.

48-60 فریم در ثانیه – می توانید از این نرخ فریم برای ظرافت بیشتر به سوژه خود کمک کرده و احساساتی به فیلم اضافه کنید.

90-120fps – با استفاده از این نرخ فریم ها می توان تقریباً زمان را متوقف کرد.  می توانید فیلمبرداری را با سرعت نرمال انجام دهید و سپس در لحظه مهمی که می خواهید بیننده به آن توجه کند سرعت را کم کنید. همچنین می توانید لرزش دوربین را کاهش دهید ، به خصوص اگر در حال فیلمبرداری دستی هستید یا هنگام استفاده از لنز تله فوتو.

مطالب مرتبط:  نگهداری از تجهیزات عکاسی در سفر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *