موازی سازی خطوط در عکاسی

در ترکیب عکاسی، اغلب از خطوط موازی برای هدایت چشم بیننده به داخل تصویر استفاده می‌شود که در تصویری که در واقع دو بعدی است، توهم سه بعدی را ایجاد می‌کند. تکنیک های خط موازی را می توان به روش های مختلفی به کار برد که بستگی به ترکیب بندی و اهداف هنری عکاس دارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای اینستاگرام

 

اصول اساسی

اصل اساسی استفاده از خطوط موازی در یک ترکیب عکاسی این است که چشم انسان دو خط را می بیند که در واقع موازی هستند و گویی در نقطه ای در دور به هم می رسند. برای مثال، عکس مجموعه‌ای از خطوط راه‌آهن از خطوط موازی استفاده می‌کند، زیرا این دو خط راه‌آهن هرگز به هم نزدیک‌تر نمی‌شوند. با این حال، هنگامی که بیننده به عکس نگاه می کند، خطوط به نظر می رسد که قرار است در نقطه ای با هم جمع شوند. این توهم بصری باعث می شود که تصویر عمقی به نظر برسد در حالی که واقعاً اینطور نیست.

نقاط محو بی نهایت

محور لنز دوربین یک خط مستقیم فرضی است که عمود بر بدنه دوربین قرار دارد. اگر خطوط موازی در یک ترکیب عکاسی با محور لنز زاویه راست داشته باشند، به نظر می رسد که به بی نهایت منتهی می شوند. این می تواند برای ایجاد یک احساس خاص در یک عکس، با هدایت چشم بیننده به دوردست و سپس به نظر رسیدن برای همیشه ادامه پیدا کند.

نقاط ناپدید تعریف شده

هنگامی که خطوط موازی در یک عکس در هر زاویه ای نسبت به محور عدسی غیر از خط عمود قرار می گیرند، خطوط این تصور را ایجاد می کنند که در یک نقطه خاص (چه در عکس یا فراتر از آن) به هم می رسند و سپس ناپدید می شوند. از این تکنیک می توان برای هدایت چشم بیننده به سمت یک شی در تصویر استفاده کرد. برای مثال، مجموعه‌ای از خطوط راه‌آهن را می‌توان نشان داد که به موتور راه‌آهن منتهی می‌شوند. نگاه بیننده در امتداد خطوط موازی به سمت سوژه مورد نظر هدایت خواهد شد.

جلوه های دیگر

جلوه ایجاد شده با گنجاندن خطوط موازی در یک ترکیب عکاسی را می توان با استفاده از یک لنز واید افزایش داد، که منجر به تصویری دراماتیک تر می شود. جهت و زاویه خطوط نیز احساسات متفاوتی را برای بیننده ایجاد می کند. به عنوان مثال، خطوط مورب به احساس حرکت و فعالیت کمک می کنند. خطوط افقی حاکی از احساس آرامش است. خطوط عمودی احساس قدرت را ایجاد می کنند. بسیاری از عکاسان هنگام کار با خطوط افقی از ترکیب بندی تصویر افقی و برای خطوط عمودی از ترکیب بندی عمودی استفاده می کنند، اما این یک الزام نیست.

مطالب مرتبط: جذابیت های عکاسی در شب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *