مهمترین تنظیمات دوربین

دوربین‌های مدرن، از تلفن‌های هوشمند گرفته تا دوربین‌های DSLR پیشرفته، برای سهولت در عکاسی طراحی شده اند.

و در بیشتر موارد، آنها عکس های بسیار خوبی می گیرند. DSLR خود را در حالت خودکار قرار دهید، و اغلب تصاویری واضح با نوردهی مناسب دریافت خواهید کرد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

حالا، اگر فقط به دنبال مستندسازی دنیای خود هستید، آن را دنبال کنید. دور بزن اما اشکال این است که تصاویر گرفته شده با حالت خودکار، با عمق میدان و نوردهی یکسان، مشابه یکدیگر به نظر می رسند.

اگر می‌خواهید از تنظیمات خودکار دوربین فراتر بروید، باید دوربین خود، نحوه استفاده از آن و مهم‌تر از همه اینکه تغییر این تنظیمات چه تأثیری بر تصویر نهایی شما خواهد داشت را بدانید.

در اینجا پنج مورد از ضروری ترین تنظیمات دوربین، معنای آنها و نحوه تأثیر آنها بر عکس های شما آورده شده است.

ایزو (ISO)

این مخفف عبارت International Organization for Standardization است، یک سازمان غیردولتی اروپایی که اطمینان حاصل می کند که صنایع از استانداردهای یکسانی استفاده می کنند.

در مورد عکاسی، سازمان بین‌المللی استاندارد می‌خواست مطمئن شود که ISO 800 در دوربین کانن مانند نیکون، سونی یا فوجی است. اگر آن استاندارد وجود نداشت، تنظیمات در بین برندهای دوربین قابل اجرا نبود. بنابراین، اگر کانن خود را طوری تنظیم می کردید که با f/2.8 و ISO 400 تصویری با سرعت 1/100 بسازد، و شما نیکون خود را روی همان تنظیمات قرار می دادید نوردهی مشابهی دریافت نمی کردید.

خوشبختانه، همه تولیدکنندگان بزرگ مشترک استاندارد ISO هستند.

پس ISO چیست؟

ISO اندازه گیری حساسیت سنسور دیجیتال دوربین شما به نور است. هرچه عدد کمتر باشد، حساسیت کمتر است. هر چه این عدد بیشتر باشد، حسگر حساس تر می شود.

به طور خلاصه، ISO یکی از سه ابزاری است که برای دستکاری نوردهی خود در اختیار دارید.

سرعت شاتر

مدت زمانی که سنسور دوربین شما در معرض نور قرار می گیرد، سرعت شاتر است.

بسیاری از دوربین ها دارای یک شاتر مکانیکی هستند که باز و بسته می شود و اجازه می دهد نور به سنسور برسد. برخی دیگر از یک شاتر دیجیتال استفاده می کنند که به سادگی سنسور را برای مدت زمان مشخصی قبل از خاموش کردن مجدد آن روشن می کند.

سرعت شاتر شما تاثیر زیادی بر تصویر نهایی دارد.

چرا؟

زیرا سرعت شاتر کم باعث ایجاد تاری در سوژه های متحرک خواهد شد. 

دیافراگم

دیافراگم یا f-stop ممکن است گیج کننده ترین جنبه عکاسی برای بسیاری از عکاسان باشد. این به این دلیل است که به روش های غیرمنتظره ای بر تصاویر تأثیر می گذارد.

اساساً دیافراگم میزان بزرگی سوراخ لنز است. هرچه سوراخ کوچکتر باشد، نور کمتری اجازه ورود دارد. هرچه سوراخ بزرگتر باشد، نور بیشتری از آن عبور می کند.

آنچه اغلب مردم را گیج می کند سیستم شماره گذاری است:

هرچه عدد کوچکتر باشد، سوراخ بزرگتر است.

بنابراین تنظیم f/2.8 مربوط به دهانه بزرگتر از f/4، f/5.6، f/8، f/11 و غیره است. لنزهایی با حداکثر دیافراگم باز ( مانند f/2) سریع در نظر گرفته می شوند، به این معنی که می توانند نور بیشتری را وارد کنند.

اما موضوع فقط نور و میزان باز شدن یک لنز نیست. دیافراگم نیز بر وضوح تصویر تأثیر می گذارد.

بیشتر لنزها با چند نقطه F پایین تر (به نام نقطه شیرین) واضح تر هستند. در یک لنز با حداکثر دیافراگم f/2.8 ، در f/8 تصویر واضح‌تری نسبت به f/2.8 ایجاد می شود.

دیافراگم عمق میدان را کنترل می کند

عمق میدان مقداری از تصویر از نزدیک به دور است که در فوکوس است. لنز تنظیم شده روی بازترین دیافراگم خود (مثلاً f/2.8) عمق میدان کمتری نسبت به همان لنز تنظیم شده روی f/11 می دهد.

تعادل رنگ سفید (WHITE BALANCE)

تعادل رنگ سفید مانند ISO به سنسور مربوط می شود.

اما، در این مورد، بیشتر به رنگ نور مربوط می شود تا روشنایی آن.

منابع نوری مختلف تن رنگ های متفاوتی دارند. چشم‌های ما اغلب این تفاوت‌ها را تشخیص نمی‌دهند، اما دوربین شما این کار را انجام خواهد داد. آیا تا به حال عکسی از فضای داخلی خانه که با لامپ های سفید نرم روشن شده، اما شامل یک پنجره است، دیده اید؟ معمولاً فضای داخلی اتاق طبیعی به نظر می رسد در حالی که نور بیرون به طور مصنوعی آبی به نظر می رسد.

این تعادل سفیدی است. دوربین (یا عکاس) تصمیم می گیرد از نور داخلی (لامپ های با رنگ گرم) به عنوان رنگ خنثی استفاده کند، اما سپس نور طبیعی بیرون به سمت آبی تغییر کرد.

اکنون، وقتی تراز سفیدی اشتباه تنظیم شده باشد، رنگ ها خاموش می شوند. آنها بیش از حد زرد، آبی یا نارنجی به نظر می رسند.

اما وقتی تراز سفیدی درست باشد، همه چیز طبیعی به نظر می رسد، زیرا چشمان ما آن را تشخیص می دهند.

جبران نوردهی

جبران نوردهی چیست؟

جبران نوردهی به شما این امکان را می دهد که به سرعت نور را از یک تصویر کم یا اضافه کنید.

اگر تصویرخیلی تاریک باشد، از ویژگی جبران نوردهی برای اضافه کردن نور استفاده کنید. اگر بیش از حد روشن باشد، جبران نوردهی می تواند به سرعت تصویر را تیره کند.

مطالب مرتبط: در عکاسی از تنبلی دوری کنید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *