مقایسه لنز EF و EF-S کانن

این سوالی است که اغلب مطرح می شود ، بنابراین ما توضیح مختصری برای پاسخ دادن به آن برای کاربران تازه وارد سیستم DSLR کانن ارائه می دهیم.

منظور از لنزهای Canon EF و EF-S نوع لنز است که بین نوع سنسور نیز تفاوت قائل می شود. در زمان انتشار این ، Canon دو نوع سنسور در DSLR های خود ارائه می دهد – فول فریم و APS-C (یا سنسور کراپ).

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در پرتره های حرفه ای

 

توضیح مختصر دوربین های Full Frame و APS-C

سنسور فول فریم بزرگتر از کراپ است. این اندازه یک قاب فیلم 35 میلی متر است – 36 میلی متر x 24 میلی متر.

سنسور Canon APS-C در 22.3 میلی متر در 14.9 میلی متر کوچکتر است. میدان دید (چه میزان از صحنه را می توانید از طریق منظره یاب مشاهده کنید) هنگام استفاده از همان لنز در دوربین با فرمت APS-C کوچکتر از دوربین کامل است.

مقایسه فریم کامل با APS-C

به عنوان مثال ، یک لنز Canon EF 50mm f / 1.8 هنگام استفاده در دوربین APS-C کانن مانند خط Canon Rebel ، یک میدان دید معادل یک لنز 80 میلی متر تولید می کند. این اغلب اوقات به عنوان “عامل محصول” نامیده می شود.

بنابراین ، دوربین های Canon APS-C دارای ضریب برش 1.6 برابر هستند.

دوربین های APS-C کانن شامل خط 7D ، 70D و پایین تر و خط Canon Rebel است.

دوربین های فول فریم کانن شامل 1D X ، 5D و 6D می باشد.

لنزهای EF و EF-S

به زبان ساده ، لنزهای Canon EF-S فقط برای استفاده در DSLR های Canon APS-C طراحی شده اند. لنزهای Canon EF برای کار با DSLR های فول فریم و APS-C از Canon طراحی شده اند.

لنزهای Canon EF-S دارای دایره تصویر کوچکتری هستند که فقط به اندازه کافی بزرگ هستند تا سنسور کوچکتر موجود در دوربین های APS-C کانن را پوشش دهند.

اگر قرار باشد از یک لنز Canon EF-S در یک DSLR تمام فریم استفاده شود ، باعث ایجاد Vignetting سنگین می شود (گوشه ها سیاه خواهد بود) زیرا دایره تصویر تولید شده توسط لنز بسیار کوچک است تا سنسور بزرگتر را پوشش دهد.

لنزهای Canon EF از زمان فیلم SLR تاکنون وجود داشته اند. آنها برای پوشاندن یک قاب فیلم 35 میلی متری طراحی شده اند. از آنجا که لنزهای EF دارای دایره تصویر بزرگتری هستند ، حسگرهای فول فریم و سنسورهای APS-C را پوشش می دهند.

 

مزایای لنزهای EF-S

لنزهای Canon EF-S به طور کلی کوچکتر و سبک تر از لنزهای Canon EF هستند زیرا برای تولید یک میدان دید معادل برای یک لنز که روی دوربین APS-C قرار دارد ، مانند خط Canon Rebel ، هنگام تولید در مقایسه با دوربین فول فریم.

علاوه بر این ، خط لنزهای EF-S به طور کلی مقرون به صرفه تر است. Canon مانند لنزهای حرفه ای “L” که در پایه EF پیدا می کنید ، یک دسته “حرفه ای” از لنزهای EF-S تولید نمی کند. کانن برای لنزهای EF-S خود از مواد درجه پایین استفاده می کند ، در حالی که هنوز نتایج خوبی دارد.

آیا باید لنزهای EF یا EF-S بخرم؟

 شما اکنون می دانید که کدام یک از لنزهای کانن با دوربین شما سازگار هستند. در مورد اینکه کدام یک از لنزها را باید خریداری کنید ، پیشنهاد ما این است که یک لنز متناسب با نیازهای خود بخرید.

 

اگر می خواهید یک لنز با زاویه دید بسیار گسترده برای Canon Rebel یا 70D خود داشته باشید ، باید به لنزهای EF-S برای چیزی مانند EF-S 10-22mm f / 3.5-4.5 USM نگاه کنید ، که به نظر می رسد مانند یک لنز 16-35 میلی متر بر روی دوربین شما. در صف EF کانن نمی توانید لنزهای غیرماهی را به این اندازه پیدا کنید.

اگر نگران هستید که ممکن است روزی به دوربین فول فریم ارتقا پیدا کنید ، این کار را نکنید. لنزهای با کیفیت EF-S ارزش فروش خود را بسیار خوب نگه می دارند. اکنون لنزی متناسب با نیازهای خود بخرید.

اگر این بدان معناست که شما یک لنز تله فوتو EF عظیم می خواهید ، ادامه دهید. اگر بعداً به یک دوربین فول فریم ارتقا دهید ، عملکرد خوبی دارد. پس از ارتقا می توانید از لنزهای EF خود آویزان شوید ، لنزهای EF-S خود را بفروشید و معادل فول فریم آنها را بخرید.

 

مطالب مرتبطتفاوت فلاش TTL و فلاش دستی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *