مقایسه لرزشگیر دوربین عکاسی و لنز

لرزشگیر یا تثبیت کننده تصویر (IS) یکی از تکنیک‌هایی است که باعث کاهش تاری در ارتباط با حرکت دوربین یا دستگاه تصویربرداری دیگر در هنگام نوردهی می‌شود.

در عکاسی، لرزشگیر می‌تواند سرعت شاتر را ۲ تا ۵٫۵ استاپ کندتر کند. یعنی به کمک لرزشگیر میتوانید تا حداکثر 5.5 استاپ از سرعت شاتر پایین تری استفاده کنید.

دو نوع لرزشگیر مبتنی بر لنز و مبتنی بر سنسور دوربین وجود دارد. اینها به مکانی که سیستم لرزشگیر در آن قرار دارد اشاره دارد. هر دو مزایا و مضرات خود را دارند.

شرکتهای مختلف برای فناوری لرزشگیر نامهای مختلفی دارند، به عنوان مثال سیستم لرزشگیر در لنزهای نیکون با نام اختصاری VR، در لنزهای کانن با نام اختصاری IS و در لنزهای سیگما با نام OS مشخص می شوند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: قیمت انواع رینگ لایت

 

لرزشگیر مبتنی بر لنز

در لنزهای نیکون و کانن، سیستم لرزشگیر با استفاده از یک عنصر عدسی شناور کار می‌کند که به صورت ارتودنسی به محور نوری لنز با استفاده از الکترومغناطیس منتقل می‌شود.

بیشتر تولیدکنندگان پیشنهاد می‌کنند وقتی لنز روی سه‌پایه قرار گرفته باشد، ویژگی IS را خاموش کنید زیرا این امر می‌تواند نتایج نامناسبی را ایجاد کند و به‌طور کلی غیر ضروری است.

بسیاری از لنزهای دارای سیستم لرزشگیر مدرن (بخصوص لنزهای IS کانن) قادر به تشخیص خودکار قرار گرفتن لنز بر روی سه پایه هستند و IS را به‌طور خودکار غیرفعال می‌کنند تا از کاهش کیفیت تصویر جلوگیری کنند. همچنین غیرفعال کردن آن در صورت عدم نیاز شارژ باتری را افزایش می‌دهد.

 

لرزشگیر مبتنی بر سنسور دوربین

سنسور دوربین را می‌توان به گونه ای طراحی کرد که بتواند حرکت دوربین را خنثی کند، فناوری که اغلب به آن تثبیت مکانیکی تصویر گفته می‌شود. 

در این سیستم سنسور دوربین توسط نگهدارنده هایی در جای خود تثبیت شده است. این نگهدارنده مجهز به  ژیروسکوپ هایی است که حرکت سنسور را در هر لحظه ارزیابی می کنند و در صورت لرزش دوربین این لرزش ها را در 5 محور شناسایی کرده و خنثی می کنند. 

 

مزایای لرزشگیر مبتنی بر لنز

لرزشگیر مبتنی بر لنز در شرایط کم نور موثرتر است. از آنجا که تصویر در لنز تثبیت می شود ، سنسورهای اندازه گیری دوربین / AF می توانند نتایج دقیق تری را در شرایط کم نور ارائه دهند.

معایب لرزشگیر مبتنی بر لنز

لنزهای دارای لرزشگیر به خصوص از برند نیکون و کانن قطعاً قیمت بالایی دارند. لرزشگیر می تواند بوکه را کاهش دهد. شاید کمی باشد اما واقعیت دارد. از آنجا که نوری که از لنز عبور می کند هنگام فعال شدن لرزشگیر از مسیر نوری خود منتقل می شود ، می تواند بر بوکه لنز تأثیر منفی بگذارد.

حتما تا به حال متوجه شده اید که برخی لنزهای دارای لرزشگیر، هنگام فعال شدن این سیستم صدای آزار دهنده ای با شدت بالا تولید می کنند. این مشکل به ویژه برای فیلم برداری ، جایی که نویز لرزشگیر توسط دوربین ضبط می شود ، بسیار بد است.

مزایای لرزشگیر مبتنی بر سنسور

1- با تمام لنزها کار می کند. این بزرگترین مزیت لرزشگیر سنسور در دوربین است. می توانید از هر لنزی استفاده کنید از جمله لنزهای قدیمی.
2- یکبار هزینه می کنید. شما یک دوربین با لرزشگیر داخلی خریداری می کنید و همه لنزها به طور خودکار از لرزشگیر تصویر بهره مند می شوند.
3-  اگر روش جدیدتر و کارآمدتری در تثبیت کننده تصویر ابداع شود به جای به روزرسانی همه لنزها ، فقط باید دوربین را ارتقا دهید.
4- از آنجا که مکانیسم لرزشگیر در داخل لنزها وجود ندارد ، به طور کلی آنها کوچکتر ، سبک تر و ارزان تر خواهند بود.
5- هیچ تأثیر منفی بر بوکه وجود ندارد. نور از طریق مسیر نوری خود بدون هیچ گونه تغییر مکان حرکت می کند ، بنابراین بوکه لنز تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
6- هیچ صدای آزار دهنده ای وجود ندارد. برخی از لنزهای دارای لرزشگیر صدای بلند تولید می کنند که می تواند آزار دهنده باشد. کمبود IS به این معنی است که تنها صدایی که از لنز می شنوید موتور فوکوس خودکار آن است. این یک مزیت برای ضبط فیلم بدون میکروفون خارجی است.

معایب لرزشگیر مبتنی بر سنسور

1- در این سیستم به دلیل اینکه تصویر خارج شده از لنز تثبیت نشده است ، سنسور دوربین و سنسورهای AF نیز یک تصویر لرزان دریافت می کنند (در دوربین های دارای سیستم AF تشخیص فاز). از این رو ، به طور خاص در شرایط کم نور ، میتواند بر سنسور و عملکرد AF تأثیر منفی بگذارد.

2- برای لنزهای تله و سوپر تله چندان کارآمد نیست. هرچه لنز طولانی تر باشد ، حسگر مجبور است بیشتر حرکت کند تا لرزش را جبران کند. از آنجا که فضا برای چنین کاری محدود است در چنین مواردی لرزشگیر مبتنی بر لنز نسبت به لرزشگیر مبتنی بر سنسور کارایی بیشتری دارد.

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *