مقایسه دوربین های فول فریم سونی

سونی اولین دوربین فول فریم خود را در سال 2008 عرضه کرد. این دوربین A900 نام داشت، یک DSLR با استفاده از پایه A Minolta. در سال 2012، آنها A99، یک دوربین فول فریم با آینه نیمه شفاف (DSLT) را عرضه کردند. سپس در سال 2013، اولین دوربین های بدون آینه فول فریم وارد شدند: A7 و A7R.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در آرایش

 

از آن زمان، سونی سیستم A-mount را کنار گذاشته و به جای آن روی سیستم E-mount بدون آینه خود کار کرده است، که سونی را به یکی از موفق‌ترین تولیدکنندگان دوربین فول فریم امروزی تبدیل کرده است.

در این مقاله، ما تعدادی از دوربین های بدون آینه فول فریم تولید شده توسط سونی را فهرست کرده ایم. ما تفاوت‌های اصلی را توضیح می‌دهیم، در مورد نقاط قوت و ضعف آنها صحبت می‌کنیم و به شما توصیه می‌کنیم که آیا ارزش خرید دارد یا خیر.

مقایسه دوربین های سونی آلفا

بیایید با نگاهی به ویژگی‌های اصلی سیستم فول فریم E-mount سونی و ارائه توضیحات اولیه در مورد چند اصطلاح فنی، خود را گرم کنیم. این به ویژه برای کسانی از شما که با دوربین های سونی آشنا نیستند مفید است.

نامگذاری

دوربین ها معمولا A7، A9 و غیره نامیده می شوند، اما A در واقع به نماد آلفا (α) اشاره دارد و این همان چیزی است که روی بدنه دوربین حک شده است: α7، α9، α1 و غیره.

نام جایگزین ILCE-7، ILCE-9 یا ILCE-1 است که در آن ILCE به معنای E-mount دوربین قابل تعویض با لنز است.

E-mount / بدون آینه

E-mount یک پایه لنز است که برای دوربین های بدون آینه یا به عبارت دیگر دوربین هایی که فاقد آینه چرخان و منظره یاب اپتیکال موجود در دوربین های DSLR هستند طراحی شده است. در نتیجه، مانت فاصله فلنج نوری کمتری دارد (از پشت لنز تا سنسور) و به شرکت اجازه می‌دهد بدنه‌های کوچک‌تری طراحی کند. E-mount در سال 2010 با Nex 3 (دوربین APS-C) راه اندازی شد.

E-mount را نباید با A-mount، که پایه لنز طراحی شده توسط Minolta و به ارث رسیده توسط Sony، برای دوربین های DSLR و DSLT استفاده می شود، اشتباه گرفت.

فول فریم

فول فریم به فرمت 35 میلی متری با اندازه 36×24 میلی متر (همان فیلم 35 میلی متر) اشاره دارد. این فرمت کوچکتر از فرمت متوسط است، اما بزرگتر از APS-C و میکرو چهار سوم است.

تکنولوژی سنسور
در طول این مقاله، دو اصطلاح اصلی مربوط به سنسور را مشاهده خواهید کرد:

BSI (با نور پشت) سنسوری است که برای جمع‌آوری نور کارآمدتر با حرکت فتودیودها (نیمه رساناهایی که نور را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند) به عدسی‌های میکرو روی سطح نزدیک‌تر می‌کند، در حالی که سنسورهای سنتی با نور جلو دارای سیم‌کشی فلزی بین میکرو لنزها و فتودیودها سنسور BSI عملکرد بهتری در نور کم در میان چیزهای دیگر ارائه می دهد.

سنسور انباشته سنسوری است که در آن هر لایه (منطقه پیکسل، مدار پردازش سیگنال) به طور مستقل ساخته شده و روی هم چیده می شود. این به مهندسان انعطاف پذیری بیشتری می دهد و به آنها امکان می دهد سازه های پیچیده تری را نیز طراحی کنند. به عنوان مثال، سنسورهای انباشته سونی شامل یک حافظه یکپارچه برای افزایش سرعت پردازش هستند. سنسورهای انباشته مزیت ارائه سرعت بازخوانی سریع‌تر را دارند که می‌تواند در میان موارد دیگر به سرعت عکس‌برداری پیاپی سریع‌تر تبدیل شود.

شاتر مکانیکی در مقابل کرکره الکترونیکی

با شاتر مکانیکی، دو پرده وجود دارد که برای پوشاندن، باز کردن و دوباره پوشاندن سنسور هنگام عکاسی، بالا و پایین می‌روند.

با شاتر الکترونیکی، خطوط افقی پیکسل ها یکی پس از دیگری از بالا به پایین تغذیه می شوند (به یک اسکنر فکر کنید، اما بسیار سریعتر). هیچ عنصر مکانیکی درگیر نیست.

 

با قدرت مناسب، شاتر الکترونیکی به شما این امکان را می دهد که از سرعت شاتر سریعتر و سرعت رانندگی سریعتر نسبت به شاتر مکانیکی استفاده کنید. همچنین امکان نمایش زنده مداوم بدون خاموشی در منظره یاب یا صفحه نمایش LCD را فراهم می کند.

فوکوس خودکار یادگیری ماشینی

در یکی دو سال اخیر، سونی و همچنین برندهای دیگر شروع به ادغام فناوری یادگیری ماشینی (که در گوشی‌های هوشمند بسیار استفاده می‌شود) در نرم‌افزار دوربین‌های خود، به‌ویژه در مورد فوکوس خودکار، آغاز کرده‌اند.

به زبان ساده، سونی دوربین ها را آموزش داده است تا بفهمند انسان ها و حیوانات چگونه به نظر می رسند، با یک پایگاه داده بزرگ از تصاویر که در آن سوژه ها در انواع موقعیت ها و موقعیت ها قرار دارند. در نتیجه، سیستم فوکوس خودکار یاد گرفته است که چگونه یک انسان یا حیوان را سریع‌تر و دقیق‌تر تشخیص دهد، حتی اگر از دور باشد، بچرخد یا تا حدی پنهان باشد.

Pixel-Shift Multi Shooting

مدل‌های A1 و برخی از مدل‌های A7R با تثبیت سنسور می‌توانند مجموعه‌ای از تصاویر را پشت سر هم ثبت کنند و حسگر را کمی در بین عکس‌ها حرکت دهند. سپس می‌توانید فایل‌های پست را ترکیب کنید تا یک عکس نهایی با وضوح بیشتر از تعداد مگاپیکسل اصلی حسگر و همچنین با وضوح رنگ بهتر تولید کنید، زیرا هر نقطه در تصویر حداقل توسط یک پیکسل قرمز، سبز و آبی ثبت می‌شود. 

ضبط ویدیو

نمونه برداری بیش از حد به این معنی است که دوربین پیکسل های بیشتری را بیش از حد لازم می خواند و وضوح را برای ایجاد فایل کاهش می دهد (به عنوان مثال استفاده از معادل 7K برای ایجاد ویدیوی 4K). این روش بهترین کیفیت ممکن را ارائه می دهد.

پرش خط، بر خلاف نمونه‌برداری بیش از حد، به این معنی است که دوربین به معنای واقعی کلمه از ردیف‌هایی از پیکسل‌ها در حین ایجاد تصویر ویدیویی پرش می‌کند، که می‌تواند منجر به از دست دادن وضوح و همچنین آثار باستانی بیشتر مانند aliasing شود.

10 بیت 4:2:2 به عمق رنگ (10 بیت) و نمونه رنگ (4:2:2) اشاره دارد. به طور خلاصه، به این معنی است که دوربین دو برابر اطلاعات رنگ و 64 برابر عمق رنگ بیشتر از 8 بیت 4:2:0 ضبط می کند، که در اکثر دوربین های بدون آینه یافت می شود.

پرچمدار: سونی A1

A1 بهترین‌هایی را که سونی ارائه می‌دهد در یک بدنه در مورد عملکرد (این سریع‌ترین دوربین E-mount تا کنون) و وضوح بالا (سنسور 50 مگاپیکسلی) ترکیب می‌کند.

این دوربین سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین فوکوس خودکار را در بین دوربین‌های آلفا ارائه می‌کند و اولین محصول در مجموعه فول فریم است که ویدیوهای 8K ضبط می‌کند. سرعت همگام‌سازی فلاش هنگام استفاده از شاتر مکانیکی یا الکترونیکی بهبود یافته است و همچنین از فناوری پیشرفته‌ای برای منظره یاب و کارت‌های حافظه برخوردار هستید.

A1 گران‌ترین دوربین آلفای است که می‌توانید در بازار پیدا کنید، اما فناوری‌هایی را ارائه می‌کند که در هیچ مدل E-mount دیگری (یا اکثر دوربین‌های بدون آینه دیگر) پیدا نمی‌کنید.

ویژگی های برجسته سونی A1:
سنسور 50 مگاپیکسلی انباشته BSI
ISO 100-32,000 (50-102,400 توسعه یافته)
محاسبات AF/AE تا 120 بار در ثانیه
ردیابی AF یادگیری ماشینی و AF چشم برای انسان، حیوانات و پرندگان (انسان فقط در حالت ویدیو)
30 فریم در ثانیه با AF/ردیابی نوردهی
سرعت همگام‌سازی فلاش 1/400 ثانیه (فول فریم) یا 1/500 ثانیه (APS-C)
فوکوس خودکار تشخیص فاز می تواند تا f/22 با سرعت درایو بالا کار کند
لرزشگیر 5 محوره در بدنه
حالت Pixel-Shift با خروجی 200 مگاپیکسل
ویدیوی 8K تا 30p با نمونه برداری بیش از حد
ضبط داخلی 10 بیتی 4:2:2
ویدیوی 16 بیتی RAW از طریق HDMI
منظره یاب 9.44 میلیون نقطه (بزرگنمایی 0.9 برابر، نرخ تازه سازی 240 هرتز)
اسلات کارت دوگانه SD / CFexpress نوع A
جدیدترین طراحی بدنه (ارگونومی بهبود یافته نسبت به مدل های قبلی)

اگر بودجه کافی دارید، این دوربین است که (تقریبا) هر نیازی را پوشش می دهد، اما عکاسان حیات وحش به طور خاص می توانند از ترکیب سرعت فوق العاده و مگاپیکسل بالا بهره مند شوند.

اگر علاقه اصلی شما ویدیو است، اما از کیفیت 8K استفاده ای ندارید، A7S III انتخاب بهتری است (و در هزینه شما صرفه جویی می کند).

عملکرد سریع: سری A9 سونی

قبل از ورود A1، A9 mark 1 و mark 2 دو دوربین با سریع ترین عملکرد بودند. آنها همچنین دارای یک سنسور انباشته هستند، اما با 24 مگاپیکسل. آنها از پردازشگر تصویر قدیمی‌تری استفاده می‌کنند، سرعت پشت سر هم و محاسبات فوکوس خودکار پایین‌تری دارند و نمی‌توانند فلاش را به سرعت مدل پرچمدار همگام‌سازی کنند.

اما هنوز A9 را دور نریزید. A1 ممکن است سریعتر و وضوح بیشتری داشته باشد، اما بدنه های A9 ارزان تر هستند و نسبت به سایر دوربین های آلفا که در زیر ذکر شده است بسیار سریعتر هستند.

A9 اصلی گام مهمی در استفاده از شاتر الکترونیکی بود و پتانسیل آن را نه تنها برای سرعت عکاسی پیاپی برتر، بلکه برای امکان ضبط با نمای زنده مداوم و بدون خاموشی آشکار کرد.

اولین A9 اکنون متوقف شده است اما می توانید آن را دست دوم پیدا کنید. تفاوت بین آن و مدل Mark II جزئی است و صرفاً به سرعت درایو با شاتر مکانیکی (10 فریم در ثانیه در مقابل 5 فریم در ثانیه)، ارگونومی بهبود یافته و ویژگی‌های اضافی بیشتر برای عکاسان ورزشی حرفه‌ای، مانند یادداشت صوتی و اتصال سریع‌تر مربوط می‌شود.

ویژگی های برجسته سونی A9 / A9 II:
سنسور 24 مگاپیکسلی BSI Stacked
ISO 100-51,200 (50-204,800 توسعه یافته)
محاسبات AF/AE تا 60 بار در ثانیه
ردیابی یادگیری ماشینی و AF چشم برای انسان و حیوانات (انسان فقط برای ویدیو)
20 فریم در ثانیه با ردیابی AF/Exposure
AF تشخیص فاز می تواند تا f/16 با سرعت درایو بالا کار کند
لرزشگیر 5 محوره در بدنه
منظره یاب نقطه ای 3.69M (بزرگنمایی 0.78x، نرخ تازه سازی 120 هرتز)
دو اسلات کارت SD UHS-II (فقط UHS-II در اسلات nb.1 برای A9 mk1)
آخرین طراحی بدنه برای A9 II (ارگونومی بهبود یافته نسبت به مدل های قبلی مانند A9)

آنها می توانند 4K تا 30p را با وضوح عالی ضبط کنند، اما شما نمی توانید از کیفیت سنسور به طور کامل استفاده کنید زیرا تنظیمات پیشرفته ای مانند پروفایل های 10 بیتی، Log و HLG ندارند. اگر به ویدیو اهمیت می دهید، گزینه های بهتری وجود دارد.

R برای رزولوشن: سری A7R سونی

سونی چهار مدل مختلف را با نام «R» عرضه کرده است که در آن حرف به معنای «رزولوشن» است و دلالت بر حسگری با تعداد مگاپیکسل بزرگ دارد (از 36 مگاپیکسل در مدل اول تا 61 مگاپیکسل در آخرین). این سنسورها همگی بدون فیلتر پایین گذر ارائه می شوند تا وضوح را به حداکثر برسانند.

Sony A7R IV / A7R IVA (mark 4)

در حال حاضر، A7R IV مدل فول فریم با بالاترین تعداد مگاپیکسل در جهان (61.0 مگاپیکسل) است. اما با وجود رزولوشن فوق‌العاده، دوربین کمابیش همان سرعت و عملکرد دوربین قبلی خود را حفظ می‌کند و این بدان معناست که بیشتر از آنچه فکر می‌کنید تطبیق‌پذیر است.

توجه: تولید A7R IV اصلی اکنون متوقف شده است و با A7R IVA جایگزین شده است. تغییرات اهمیت کمی دارند. قابل توجه ترین بهبود وضوح بالاتر صفحه نمایش LCD است (2.36M در مقابل 1.44M نقطه در محصول اصلی).

ویژگی های برجسته Sony A7R IV:
سنسور 61 مگاپیکسلی BSI
ISO 100-32,000 (50-102,400 توسعه یافته)
ردیابی AF یادگیری ماشینی و AF چشم برای انسان و حیوانات (انسان فقط برای ویدیو)
10 فریم در ثانیه با AF و ردیابی نوردهی
فوکوس خودکار تشخیص فاز می تواند تا f/11 با سرعت درایو بالا کار کند
لرزشگیر 5 محوره در بدنه
Pixel-Shift Multi Shooting (خروجی 240 مگاپیکسل)
ضبط 4K تا 30p بدون محدودیت 30 دقیقه/کلیپ
Full HD تا 120p
منظره یاب 5.76 میلیون نقطه (بزرگنمایی 0.78 برابر، نرخ تازه سازی 120 هرتز)
اسلات کارت دوگانه SD UHS-II
جدیدترین طراحی بدنه (ارگونومی بهبود یافته نسبت به مدل های قبلی)

اگر بیش از هر چیزی به مگاپیکسل اهمیت می دهید، در حال حاضر این دوربین فول فریم با بالاترین وضوح سنسور تا کنون است. این واقعیت که ارگونومی خوب، سرعت های پشت سر هم مناسب، فوکوس خودکار عالی و فیلمبرداری توانا را نیز به ارمغان می آورد، آن را به یکی از بهترین محصولات فهرست شده در این مقاله تبدیل کرده است.

Sony A7R III / A7R IIIA (mark 3)

A7R III بدنه حرفه ای تری را به سری Alpha E-mount با اسلات کارت دوگانه، باتری بزرگتر، وضوح بیشتر برای EVF و عملکرد سریعتر به ارمغان آورد. سنسور مانند A7R II است با چند تغییر جزئی. سونی همچنین با وجود روند پرش خط، توانسته کیفیت ویدیوی 4K را در حالت فول فریم قابل قبول کند.

A7R III اصلی با A7R IIIA جایگزین شده است. تغییرات کوچک شامل وضوح بالاتر برای صفحه نمایش LCD (2.36M در مقابل 1.44M نقطه در مدل اصلی) و پورت USB C سریعتر (10Gbps در مقابل 5Gbps).

نکات برجسته سونی A7R III:
سنسور 42.4 مگاپیکسلی BSI
ISO 100-32,000 (50-102,400 توسعه یافته)
AF چشم برای انسان و حیوانات (فقط عکس)
10 فریم در ثانیه با ردیابی AF
لرزشگیر 5 محوره در بدنه
عکسبرداری چندگانه Pixel-Shift (خروجی 42 مگاپیکسل با وضوح رنگ بهتر)
ضبط 4K تا 30p، Full HD تا 120p
منظره یاب 3.69 میلیون نقطه (بزرگنمایی 0.78 برابر، نرخ تازه سازی 120 هرتز)
دو اسلات کارت SD (UHS-II در اسلات 1)

Sony A7R II (mark 2)

A7R II به لطف فوکوس خودکار تشخیص فاز جدید (در آن زمان) که با لنزهای DSLR سازگار بود، عملکرد مناسب فوکوس خودکار را حفظ کرد و تمام خودکارسازی‌ها مانند تثبیت اپتیکال را حفظ کرد، موفقیت بزرگی در سری E-mount بود.

اینجاست که تبلیغات برای آداپتورهای الکترونیکی و لنزهای Canon EF آغاز شد. در حالی که عملکرد همیشه ثابت نبود، مطمئناً به عکاسان کمک کرد تا از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل شوند یا هر دو را اتخاذ کنند. همچنین در زمانی که لنزهای سونی FE کم و زیاد بودند، به انتخاب لنز کمک کرد.

نکات برجسته سونی A7R II:
سنسور 42.4 مگاپیکسلی BSI
ISO 100-25,600 (50-102,400 توسعه یافته)
AF چشم برای انسان (فقط عکس)
لرزشگیر 5 محوره در بدنه
ضبط 4K تا 30p، Full HD تا 60p

مطالب مرتبط: عکاسی سه بعدی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *