مفهوم CRI و کاربرد آن در رینگ لایت

اول از همه، CRI (COLOR RENDERING INDEX) را با دمای رنگ اشتباه نگیرید. دمای رنگ که بر حسب کلوین اندازه گیری می شود، نشان دهنده گرم یا سرد بودن نور است. دماهای گرمتر و مایل به زرد معمولاً برای ایجاد یک محیط آرامش بخش مانند رستوران ترجیح داده می شوند، در حالی که دمای خنثی یا خنک تر برای کارها و فضاهای کاری در محیط های اداری، تجاری و صنعتی بهتر است.

اگرچه دمای رنگ مهم است، اما انتخاب شما در آن بخش تا حد زیادی به سلیقه شخصی شما و فضایی که نورپردازی خواهید کرد بستگی دارد. از سوی دیگر، CRI به طور کلی کمتر به این متغیرها وابسته است. برای اکثر افراد و مکان‌ها، هرچه CRI بالاتر باشد، بهتر است.

CRI به این موضوع اشاره دارد که نور مصنوعی چگونه رنگ اشیاء (یا افراد) زیر آنها را به دقت نشان می دهد. با استفاده از مقیاس عددی از 1 تا 100، CRI نمایش رنگ و دقت رنگ اشیاء را در زیر نورهای مختلف در مقایسه با نحوه ظاهر آن اشیا در زیر نورهای رشته ای یا نور طبیعی خورشید ارزیابی می کند. از نظر فنی، لامپ‌های رشته‌ای و نور خورشید به عنوان مقیاس در نظر گرفته می‌شوند و دارای امتیاز CRI کامل ۱۰۰ هستند. هرچه مقدار عددی CRI بیشتر باشد، رینگ لایت رنگ بهتری دارد. به طور کلی، CRI 80 یا بالاتر خوب در نظر گرفته می شود، در حالی که CRI 90 یا بالاتر به عنوان عالی در نظر گرفته می شود. 

چرا CRI مهم است؟

CRI عملاً در هر فضایی، از خانه تا کسب و کار شما، می تواند عاملی حیاتی باشد. یک لامپ با CRI پایین رنگی بی روح را به هر چیزی که روشن می کند می دهد. در اشیا، این می تواند به معنای رنگ های کسل کننده باشد. در افراد، این می تواند به رنگ پوست بیمار و چشم های غیر جذاب و بی روح تبدیل شود.

برعکس، نورپردازی با CRI بالا می تواند احساس پر جنب و جوشی را به محیط شما القا کند. CRI بالا باعث می شود رنگ مبلمان، لباس، غذا و سایر اشیاء برجسته شود و ظرافت عمیقی به تابلوی طراحی که تنظیم کرده اید اضافه می کند. این جنبه جذابیت به مردم منتقل می شود. CRI بالا رنگ پوستی غنی و ظاهری درخشان و سالم به افراد بدهد. درجه بالای CRI مخصوصاً برای برنامه‌ها و محیط‌هایی که دارای اهمیت رنگ هستند، که در آن جذابیت بصری، ارائه و دقت رنگ برای تجارت حیاتی است، مهم است. این شامل فروشگاه‌های خرده‌فروشی برای برجسته کردن لباس‌های رنگارنگ، خواربارفروشی‌ها برای خوش‌مزه جلوه دادن غذا و محصولات و حتی در املاک و مستغلات، زمانی که خانه‌ای سرزنده و جذاب به نظر برسد، به فروش آن کمک می‌کند.

مطالب مرتبط: مقایسه انواع رینگ لایت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *